Bilmek istediğin her şeye ulaş

Mimarlık tarihinin en büyük bitmemiş veya yapılmamış projeleri nelerdir?

Barcelona şehrinde bulunan La Sagrada Familia kilisesinin yapmına 1982 yılında başlandı.Modern mimarinin öncülerden sayılan bu yapının mimarlığını Antonio Gaudi üstlendi.Ancak Gaudi'nin ölmesi sonucu kilisenin inşası yarıda kalmıştır. Ondan sonra halkın yardımlarıyla yapmına devam edilmiştir fakat yapımı hala devam etmektedir.Sagrada Familia Barcelona'ya gelen turistler tarafından oldukça rağbet görmektedir.Mimari
  • Paylaş
Mimari

Archigram - Walking City
Yapılmamış ütopik proje ...
  • Paylaş
Anıtkabir de bitmemiş, en azından çeşitli nedenlerle ilk projedeki unsurların uygulanmadığı bir projedir.
"Anıtkabirin ilk projesinde çatı yoktur ve iki katlı olarak tasarlanmıştır. Çatısı düzdür. Mozolenin üstünde kolonad üzerine bir kitle, Milli Mücadele ve Türk inkılabını canlandıran kabartmaların yer alacağı çepeçevre dört duvardan oluşan ikinci kat ile Şeref holünün taş tonozlarla çevrilmesi öngörülmüştür. İnşaat yapılırken zaman kazanmak için projede değişiklik yapılarak bu kat kaldırılır, taş tonoz ile örtülmesi öngörülen Şeref Holü de betonarme tavan ile kapatılır. "

Mimari

Ayrıca Atatürk'ün uygulamaya konamayan Cumhuriyet Köyü Projesi
de @ilgincadam ın bahsettiği Venüs Projesi'ne bile örnek olmuş olabilir.
Konuyla ilgili geniş anlatımlara linklerden ulaşabilirsiniz:
ilk-kursun.com/haber/70029
haber3.com/venus-projesi-ve-ataturk..-10...

Mimari


  • Paylaş
Yukarıdaki bilgilere ek olarak Sagrada Familia tahmini olarak 2026'da bitecektir. Resimde görmekte olduğunuz ortadaki haçlı kule şuanda mevcut değildir. Dışarıdan oldukça eski görünen bu yapı, dışının aksine içi gayet moderndir. Bildiğimiz kiliselere benzemez içi. Örneğin içerideki İsa heykeli bile kübik şekillerden oluşturulmuştur. Girdiğinizde verdiğiniz hem 13 euroya yanarsınız hemde pişman olup hemen çıkmak istersiniz. Dışarıdan görseniz kafi.
  • Paylaş
Bu bilgilere ek olarak resimdeki haliyle henuz görebilen olmamıştır. Zira yarım kalan dönemden sonra tekrar yapımının devamina başlandığı tarihten bu yana yalnızca bağışlar yoluyla yapım giderleri karşılanmaktadır , ki bu denli uzun sürmesinin sebebi budur, bu sebeple de çevresinde ki bir kaç vinç devamlı olarak oradadır. Bu güzel yapının bu şekilde vinçler olmadan görünüşü ise ancak bilgisayar ortamında yapılan müdahalelerle mümkündür.
  • Paylaş
Temelleri atıldıktan sonra ekonomik sıkıntılar yüzünden durdurulan Chicago Spire projesi.İspanyol mimar Santiago Calavatra tarafından tasarlanmıştı.610 metre yüksekliğinde olacaktı 278,700 metre kare genişliğinde olacaktı.
Mimari
  • Paylaş
El Lissitzky’nin 1925'te yaptığı Wolkenbügel fotomontajı döneminde çok büyük ses getirmiştir. Yatay düzlemdeki gökdelen görseli kendinden sonraki bir çok mimara ilham vermiştir. O zamanın teknoloji ve bina bilgisiyle inşası mümkün olmayan bu ütopyanın şimdilerde inşaası gündemdedir.

Mimari

  • Paylaş