Bilmek istediğin her şeye ulaş

Üniversitemde ingilizce eğitim olmaması beni diğer mimarlık öğrencilerine göre çok dezavantajlı yapar mı?

Mimarlik eğitiminde ingilizce olursa dunya meslektaslarina derdini daha kolay anlatirsin olmazsa da egitimini etkilemez cunku zaten sen o ingilizceyi ogreneceksin cunku Turkce kaynaklar yeterli gelmeyecek . Mimarlik bir sanat egitimidir (ömür boyu) bir tarih egitimidir, bir sosyoloji egitimidir bir felsefe egitimidir bir yasam egitimidir. Yani sen kendini ne kadar guclu egitmek istediginle ilgili ingilizce almanca vs dillerini ogrenmek sana kalir ama okulda olmadi diye sadece daha cok cabalaman gerekecek .
  • Paylaş
Benim okulum da Türkçe eğitim veren bir okuldu sunu net bir şekilde belirteyim
kaynakların İngilizce ve iletişim kurdukların İngilizce kullanacak bu yüzden Rahmetli Bülent Özer'in
dediği gibi ''gidin 1 2 sene dışarıya çok güzel öğrenin bu işi''
  • Paylaş
Bence olmayışı ifade ve daha fazla noktaya ulaşma hitap etme anlamında eksikliktir.Ama bir numaralı öncelik tabiki de mimarlık üzerine yoğunlaşma ve kendini geliştirmek. Okurken de kurslarla veya takviye derslerle bunu giderebilirsin.
  • Paylaş
Mesleğimizin güzel avantajlarından biri de evrensel bir anlatım tekniğe sahip olmasıdır. İnternette herhangi bir projeyi incelerken mahalin adını tercüme edemesek de içerisindeki tefrişle hangi fonksiyona sahip olduğunu kolaylıkla anlarız. Bunun tersi de mümkün elbette, sizin çizdiğiniz bir projenin de dili, sadece teknik yada içerik açısından değil kuramsal olarak da o dili okumaya alışkın biri için anlaşılır olacaktır.
Diğer cevaplarda da bahsedildiği gibi mimarlık eğitimi siz ilgilendiğiniz sürece kesintisiz devam edebilir, ama velakin konu bu mesleği genelleştirilmiş sınırlar içinde yani mezun olduktan sonra büyükşehirlerden birinde yer alan herhangi ölçekli bir ofiste proje ya da şantiyede idame ettirmeye gediğinde son zamanlardaki tespitlerime göre ortaya karışık bir durum oluşmuş gibi geliyor bana.
Şu anda görev aldğım bir projenin neden hem türkçe hem ingilizce hazırlandığını, tüm süreçlerine şahit olmama rağmen anlayabilmiş değilim. Altı ayda bir toplantısında yabancı uyruklu bir danışmanın var olması dışında. Bu örneği vermemin sebebi özellikle iş ilanlarındaki çokça rastlanan akıcı bir şekilde aranan ingilizce yeterliliği. Herhangi bir işçi güvenliği yada sosyal hakları konusunda hassas davranmayan işverenler nedense konu kırk yılda bir denk gelecek ingilizce içerikli bir mail için çalışanlarının inglizce bilmesini şart koşuyorlar, ya da bizim haberimiz olmadan alçı sıva ustaları aralarında ingilizce konuşmaya başladılar.
Gün gelip de sayıları az yapıları sözde kurumsal bir firmada kariyer yapmayı düşünmediğiniz sürece, kişisel ve mesleki yeterlilik kaygınız dışında bu mesleği icra ederken yabancı dile hiç ihtiyaç duymayacaksınız ve iş ilanlarındaki o maddeyi de umursamayın. Önemli olan projenin dosya isminin ingilizce olması değil kaygılarla dolu bir sürecin nitelikli bir örneği olmasıdır.
  • Paylaş