Bilmek istediğin her şeye ulaş

Minimalist tasarımları ortaya çıkaran özellikler nelerdir?

Örnekle şey edersek; Minimalist bir web sitesinde sadece yazı, düz renk ve basitlik olmalıdır dedikleriniz. Minimalist bir oda içerisinde masa sandalye yine düz renkler hakim olmalıdır. Tarzında cevaplar bulmanın yanı sıra. Minimalistliği açıklayacak cevaplarda kabulümdür.Düzenle
Minimalistin felsefesi vardır ve o da şu olmalı; 'Hiç bir şey Yok , ama herşey var ' herşey bu cümle içinde açıklanıyor aslında. Minimalistin en belirgin özelliklerinden biride sadece naturel malzeme kullanılmasıdır. Uygulaması en zor üsluplardan biridir aslında. Ama çevredeki insanlar düz olan herşeye minimalist dedikleri için uygulaması en kolay usluplardan sanılır. Bazen kıvrımlar da minimalisti ifade edebilir , önemli olan minimalisti hissederek tasarlayabilmektir.
  • Paylaş
Yazılabilecek bir çok nitelik var aslında; yalın-sade-düz-net gibi gibi ama bu kelimeler yeri geliyor başka birşeyi de ifade ediyor. -izm leri sadece kelimeler ile anlatmaya çalışmak biraz zor ve indirgeyeci olabiliyor. Bu nedenle ben Tadao Ando' nun mimari tasarımlarına bakmanızı önereceğim.

Minimalist
  • Paylaş
Bence minimalizm, modadan ve trenlerden uzak durup, tekniğe ve ihtiyaçlara daha yakın durmaktır.

Web üzerinden örnek vermek gerekirse, her yıl yeni yeni akımlar, trendler çıkar. Her yıl bir type, renk, js effect, js animation moda olur. Bu yeni gelişmeler elbetteki hoştur ancak ihtiyacı ve içeriği düşünmeksizin ben bu efekti uygulacağım, bu fontu kullanacağım diye yola çıkarsanız, sonunda kocaman bir çöplük yaratmış olursunuz.

Bir musluğu tamir etmek için kaynak makinesine ihtiyacınız yoktur, bir ingiliz anahtarı sizin için yeterlidir.

Bu işlere yeni başladığımda 4.200 adet fontum vardı ve bununla gurur duyardım, bu kadar fontum var kullanıyorum falan feşmekan. Yıllar geçti ve şimdi sadece 16 tane font ile işlerimi yürütüyorum. Çünkü font baştan çıkarıcı bir sanat tablosu değil, font bir metnin basit ve net bir şekilde ifadesi için var. Heralanda tasarım yaparken bu gibi örneklere dikkat etmek gerekir. Araçlarınızı etkin ve verimli kullanmalısınız.

Renkler, fontlar, kodlar, tasarımlar, ürünler bıçak gibidir. Onlarla harika bir elmayı soyup zevkten dört köşe de olabilirsiniz, o bıçakla bir adamı canından da edebilirisiniz.
  • Paylaş
Minimalizmden anladığım basit olanın güzel olduğudur. Bir problemi, bir ihtiyacı basit, kolay bir şekilde çözen yöntem, tasarım minimaldir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1046 Görüntülenme8 Takipçi4 Yanıt