Bilmek istediğin her şeye ulaş
Sıcak İçecekler

Çok acı ve koyu olması nedeniyle ufak bardakta içilir. Türkiye'de de Şanlıurfa , Mardin gibi Arap kültürünün hakim olduğu yörelerde kültürel açıdan anlamlı, sunumu özel çaba gerektiren bir içecektir.

Mırra için özel bir kahve çekirdeği yoktur. Kahve çekirdekleri kavrulup dibek adlı havan benzeri kaba alınır ve taneleri çok inceltilmeden dövülür. Dövme işlemi için günümüzde değirmenler ve kahve makineleri de kullanılmaktadır.
  • Paylaş
Sıra gecelerinin vazgeçilmez içeceği =) . O kadar acı ki anlatamam o kadar acı işte. : D Enfal arkadaşımızın paylaştığı gibi minik fincanlarda yada ince belli çay bardağının tamamı değil yarısını doldurarak servis ediliyor. Mırranın amacı hazmı kolaylaştırmakmış o yörede yaşayan insanlardan öğrendiğim kadarıyla. Mırra içildikten sonra yemeğe aynen devam ediliyor. Tatlılar falan... Benim düşüncem şu mırra mideyi delerek besinlerin boşalmasını sağlıyor ve işte yeni yemekler için yer açıldı bile midenizde. =) Şaka bir yana mırra lezzetlidir, serttir içimi çok rahat değildir ama sunuş biçimleri çok çok çok güzel. Tek bardakla/fincanla herkese sunum yapılıyor ve bardağı/fincanı yere koyan kişi kahveyi yapan kişiye borçlanıyor. Borçanma şu evlendiriyor, altın veriyor falan... Önce en yaşlı kişiye ikram ediliyor ve sıra en gence doğru geliyor. Demekki böyle bir yemeğe katılacaksanız önce herkesin yaşını öğrenin en genç sizseniz kaybolun ortalıktan. =)
  • Paylaş
Arap coğrafyasına özgü acı kahve. Mırra kelimeside arapçada acı demektir.
  • Paylaş