Bilmek istediğin her şeye ulaş

Mite nedir? Mitelara karşı nasıl önlem alabiliriz?

Mite diğer adı ile toz akarları gözle görülmeyecek boyutlarda olan canlılardır. Miteların yaşam alanları; Karanlık, nemli ve sıcak ortamlardır. Yataklar, halılar, koltuklar, yastıklar ve tüylü çocuk oyuncakları ideal üreme yerleridir. 1 gram ev tozunda yaklaşık 19 bin mite bulunur. Miteların kendisinden çok dışkıları zararlıdır. Bir mite günde ortalama 20 kez dışkılama yapar. Toza yapışmış miteların dışkıları tozla birlikte havaya yükselir ve havaya karışarak burun ve ağızdan soluma yoluyla vücuda girer.

Bir mite canlısının mikroskop görüntüsü;

Mikrop

Özellikle yaşlı ve çocuk olan evlerde önemli bir konudur. Alınacak önemler;
  • Evi her gün temizlemek gereklidir. Elektrik süpürgesi etkili bir temizlik yapabilmelidir. Halılar mitelar için iyi bir konaktır.
  • Toz tutan eşyalar kullanmaktan kaçının. Deri ve sentetik ürünlerle evinizi döşemeye çalışın.
  • Yatak çarşaflarınızı, kılıfları her hafta yıkamaya özen gösterin. ( ev tozu akarlarını öldürmek ve alerjenlerini yok etmek için en az 60°C de yıkamak gereklidir.)
  • Halıları buhar makineleri ile temizletmek yanlıştır. Halılar nemli kalacağından aslında yok etmek istediğiniz mikroplara yaşam alanı sağlanır.
  • Çocuğunuza verdiğiniz peluş oyuncakları da sürekli hijyenik tutmanız gerektiğini unutmayın.
  • Mitelara karşı üretilen temizlik ürünlerini kullanabilirsiniz. Spreyleri koltuklara ve halılara sıkabilirsiniz.
  • Paylaş
2

Ayhan Şimşek, Adını yeni öğrenmiş oldum fakat bilirim ki çocukluğumdan beri ne zaman mite yutsam hapşırırım veya nefes alıp vermem sıklaşır. Teşekkürler sayın Köse :) Miteyi öğrenmiş oldum sayenizde.

Gonca Köse, Rica ederim :)

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1011 Görüntülenme4 Takipçi1 Yanıt