Bilmek istediğin her şeye ulaş

Miyelin sinir hücrelerinin etrafında bulunan bir kılıftır. Yağ moleküllerinden oluşur ve sinir iletiminin hızlı yapılmasını sağlar. Miyelin kaybı gibi durumlarda sinir uyarıları yavaşlar hatta durabilir bu yüzden çok önemli bir maddedir.


Biyoloji

  • Paylaş

Bazı nöronların aksonlarının dışını saran, uyartı iletimini hızlandıran yağlı madde(kılıf)dır. Miyelin, sinir liflerinin çoğunu çevreleyen bir maddedir ve sinir uyarılarının vücudun diğer bölümlerine geçişini hızlandırır. Miyelin kaybı bu uyarıları yavaşlatır ve hatta durdurabilir. Bu da birçok belirtiye yol açabilir. Sinir hücreleri uzun, ince ve esnek lifler olup, impulsları iletirler. İmpulslar sinir boyunca iletilen elektrik sinyalleridir. Uzunlukları sinir liflerinin vücudun diğer parçaları arasında impulsları iletmelerine olanak sağlar. Örneğin, omurilik ve bacak kasları. Sinirler vücudun farklı bölümleri arasında mesajları iletirler.

Sinir uyarılarının yavaşlaması ya da engellenmesi çeşitli belirtilere neden olur. Bu belirtiler sinir sisteminin bozulan işlevsel aktivitesinin göstergesidir

  • Paylaş