Bilmek istediğin her şeye ulaş

Mobbing nedir? İşyerinde mobbinge uğradınız mı?

Mobbinge maruz kalindiginda nasil neler yapilmali?Düzenle
İş yaşamında maddî ve manevî çok büyük zarara yol açan duygusal taciz, yakın geçmişte başlı başına bir olgu olarak tanımlanmıştır.Mobbingin (işyerinde psikolojik taciz) kelime anlamı, psikolojik şiddet, baskı, kuşatma, taciz, rahatsız etme veya sıkıntı vermedir. Sistematik bir baskıdır. Yanı anlık stresten kaynaklanan fiiller bu kapsamda değildir.

Psikolojik yıldırmaya maruz kalan çalışanın, Mobbing uygulayan kişiye taciz edici söz ve davranışlarını durdurmasını açıkça söylemesi ve bu konuşmayı yaparken gerekirse tanıklık edebilecek bir kişinin tanıklık etmesini sağlaması,
Çalıştığı kurum yetkilileri ile bu durumu paylaşması,
Yaşadığı olayları, verilen anlamsız emirleri ve uygulamaları yazılı olarak kaydetmesi,
Durumu bağlı olduğu sendikanın işyeri temsilcisine ya da sendika yönetimine bildirmesi,
Hem yardımcı olması hem de kanıt oluşturması bakımından gerekiyorsa tıbbi ve psikolojik yardım alması mobbingi önlemeye faydalı olacaktir.

Hukuki yaptırımlar:
Anayasa madde 5 kişinin maddi manevi varlığı devlet eliyle korunacaktır.
İş kanunu eşit davranma ilkesine aykırılık vardır. Aynı zamanda işveren işçi sorumluluklarına aykırılık vardır.

ceza kanunu baglaminda;
106. Maddesindeki Tehdit, 107. Maddesindeki Şantaj, 117. Maddesindeki İş ve çalışma hürriyetinin ihlali, 122. Maddesindeki Ayırımcılık, 125. Maddesindeki Hakaret, 123.maddesindeki Kişilerin huzur ve sükûnunu bozma, 124. Maddesindeki Haberleşmenin engellenmesi, 132. Maddesindeki Haberleşmenin gizliliğini ihlal, 133. Maddesindeki Kişiler arasındaki konuşmaların dinlenmesi ve kayda alınması, 134. Maddesindeki Özel hayatın gizliliğini ihlal, 135. Maddesindeki Kişisel verilerin kaydedilmesi suçları da doğabilir.
  • Paylaş
direk kafayı çakıp bitirin işi ben öyle yaptım.
  • Paylaş
İşyerlerinde psikolojik tacizdir Mobbinge uğrayanlar genelde hastahanelerde tedavi görürler işten uzaklaşır ve hatta ömür boyu çalışamama tehlikesi ile karşılaşablirler
  • Paylaş
İşyerinde çalışanın üstü ya da mevkidaşı tarafından yapılan zorlama, hakaret, alay, baskı kurma gibi eylemlere denir. İlk iş haftamda sürekli psikolojik savaş verdiğimi hatırlıyorum. Amirim bizi 8-2 işyerinde tutuyordu. Ve bundan çok haz aldığını sürekli ifade ediyordu. Tam bir mobbingti. Geçici bir iş olmasına rağmen toparlanmam zamanımı aldı.
  • Paylaş
Kim çıkardı mobing olayını ya ezdirmeyin kendinizi lafı koyun o düşünsün o mobing alında kalsın
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

188 Görüntülenme9 Takipçi5 Yanıt