Bilmek istediğin her şeye ulaş

Mobil internette en hızlı GSM operatörü sizce hangisidir? Neden?

Merhaba ,
Türkiye genelinde en hızlı GSM operatörü Turkcell olarak biliyorum nedenini sorarsanız. Turkcell Türkiye 'de gsm alanında ilk şirket oldugu için bir çok bölgede yayın bandını elinde bulundurmaktadır. Hatırladığım kadarıyla 900 ve 1800 Mhz'de yayın yapmaktadır. (c= lamda*frekans formulunden de frekansları kendiniz hesaplayabilirsiniz). Bu linkten daha detaylı bilgiye ulabilirsiniz (btk.gov.tr/kutuphane_ve_veribankasi/tezl..).
Turkcell ve Vodafone GSM bandında çalışır. GSM = 900 Mhz'dir.
Avea ise DCS bandında çalırır. DCS = 1800 Mhz'dir.

3G ise 2100 Mhz frekansında çalışır.

Frekans aralıkları ise: 934-965 Mhz / 1804 -1824 Mhz / 2110-2150 Mhz

olarak bilinmektedir. Dolayısıyla Vodafone ve Turkcell arasında hızlı bir rekabet vardır bu da altyapı desteğine bağlı olarak değişmektedir. Yukarıda verilen frekans değerlerine görede c=lamda(dalgaboyu)*frekans formülünü uyarlarsak dalgaboyu yüksek olanların daha iyi çekim vereceğinin ve daha geniş alanda etkin olacağı fikriyle tasdiklemiş oluyoruz.
  • Paylaş
Rahatlıkla Turkcell olduğunu söyleyebilirim. Çift hat kullanan birisi olarak Turkcell'in çekim kalitesinin Avea'dan bir adım da önde olduğu açıkça belli. Evet Turkcell diğer operatörlere oranla biraz daha pahalı. Doğru bu ama çekim kalitesinde ise üzerine hiç bir operatörü tanımam.

Yazları memleketime gittiğimde Avea hattım bir çok yerde çekmiyor. Sadece köy merkezinde çekiyor. Turkcell hattım da ise henüz sorun yaşamadım.
  • Paylaş
Turkcell'dir çünkü çekim kalitesi gerçekten iyi. Pahalı evet ama bugün benim köyde (Trabzon, 1000 metre rakım) internet olarak tek kullanabildiğim GSM operatörü Turkcell. Diğerleri de çekiyor tabi ama aralarında yine en iyisi Turkcell. Bunun için fazla söz söylememeli bence, bir köye gittiğinizde bu farkı çok iyi görürsünüz zaten.
  • Paylaş
Büyükşehirlerde kullanırken 3 operatörde iyi bir hız sağlıyor fakat yine de Turkcell'in hizmetleri daha iyi internet konusunda. Ancak şehirlerden uzaklaştıkça hepsinin döküldüğünü söyleyebilirim. Şehirden uzakta ,nternet çekimi konusunda Vodafone,Turkcell bölgesel olarak birincilik sırasını değişimli kullanıyorken, Avea hiç çekmeyerek sonunculukta taht kuruyor. Hatta bazı bölgelerde GSM hattında bile çekim kalitesi yok denecek kadar az.
  • Paylaş
İstanbul'da 6 farklı ilçede iPhone 4S ile Avea-Turkcell hız testi karşılaştırması yaptım. Avea ortalama 6.4 Mbit/s iken Turkcell ortalama 3.4 Mbit/s idi.
  • Paylaş
1

Muge, 1 yıldır Avea kullanıyorum ve ne zaman karşılaştırsam Turkcell ile daha yavaştı. Ama madem ortada veri hızına kadar bir tespit var o zaman saygı duyarım sadece :)

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

2701 Görüntülenme7 Takipçi5 Yanıt