Bilmek istediğin her şeye ulaş

Mobil uygulama nasıl geliştirilir?

ben bir uygulama geliştirmek istiyorum mesela bunu nasıl ve hangi programlarla geliştirebilirim?Düzenle
Bu çok geniş bir soruya çok geniş bir yanıt vereceğim. Muhtemelen işin kodlama kısmı sorulmuştur burada ama her platform için çok farklı ve her bir platform için olsa buraya yazmakla anlatılamayacak kadar geniş olduğu için konu genel kullandığımız süreçlerden bahsetmek isterim. Klasik yazılım geliştirme metadolojilerinde olduğu gibi mobil uygulama geliştirmekte ilk adım requirement analysis yani ne istendiğini anlama. Temel olarak uygulamanın içerisinde ne olacağı ve ne olmayacağı bu safhada belirlenir. bunlar belirlendikten sonra maliyeti ve fiyatlandırması yapılır.
Eğer maliyet yada fiyat müşteri için uygun ise uygulamanın akışı çıkartılır. Günümüzde kullanıcı deneyimi önemli bir konu. Uygulama için akış çıkartılırken kullanıcı deneyimine önem verilmesi gerekiyor. Bu başlı başına çok ayrı bir konu olarak incelenmesi gerekir.
Daha sonra uygulamanın görsel tasarımı ve kodlamasına başlanılır. Genelde bu ikisi paralel sürer.
Uygulama tamamlandıktan sonra müşterinin incelenmesi için gönderilir. Müşteri test edip değiştirilmesini istediği yerleri belirtir. Bu bir kaç kez git gel yapılır. Aslında bu sürecin her adımında müşteri ile kontrol yapılır akış aşamasında da görsel tasarım aşamasında da müşteri ile gerekli kontroller yapılır.

Yani genel olarak bakınca klasik software lifecycle'dır diyebiliriz.
  • Paylaş
5

Sedat Durmuş, teşekkürler aslında olay şu benim aklımda bi uygulama var onu geliştirmek istiyorum ama bu fikri kimseye de boşboşuna kaptırmak istemiyorum nasıl öğrenebilirim demek için sormuştum :)

Vudu Cayld, Benim yukarda bahsettiğim iş için genelde her platform için bir yazılımcı, bir görsel tasarımcısından oluşuyor. Server'a bağlı bir iş ise server tarafını yazacak bir kişi gerekiyor. Bazı durumlarda User experience için bir kişi daha oluyor. Yani bir ekip işi bu.
İnsanlar fikir sahibi olduktan sonra gerisinin hiç önemli olmadığını düşünüyor. Bir anda pat diye zengin olacağım zannediyor. Fakat asıl iş bundan sonra başlıyor. Tek kişi olarak bu yukarda saydıklarımı hiç yazılım bilgisi olmadan yazmak çok güç. Yazılsa bile pazarlamasını yapmak için para gerekiyor. Sadece para da yetmeyebilir. Pazarlama işlerinin nasıl yapıldığını bilmek gerekiyor.

Bir de emin ol aklına gelen fikir daha önce bir çok kişinin aklına gelmiştir ve muhtemelen yapılmıştır bile.

Sedat Durmuş, haklısınız ve teşekkür ederim de ben hem bunu meraktan hem de gerçekten öğrenmek istediğim için yazmıştım.Biliyorum hepsini aynı andan öğrenip yapamam e o zaman aklıma şu soru geliyor; Ben kime güvenip fikrimi söyleyip onunla aynı paydada çalışabilirim ?

Burak Talha Ocakçı, vudunun dedigi gibi, emin ol fikrin daha once yazilmis ve piyasaya surulmustur. paylasmaktan korkma. kimse bir fikri tek basina hayata geciremez. gecirse bile fikrin gercekten bu kadar orjinalse, cok daha buyuk gruplar tarafindan kopyalanacak ve ileri goturulecektir. iste asil o zaman korkmalisin. fikrini insanlara ac ve gelistirmek icin elinden gelenin en iyisini birikte yapin bence.

Sedat Durmuş, hımm tamam anladım teşekkürler

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

675 Görüntülenme5 Takipçi1 Yanıt