Bilmek istediğin her şeye ulaş

Mobil uygulamalar için hangi KPI'lar önemlidir?

Mobil uygulamalar için KPI (KPI (Key Performance Intigator - Anahtar Performans Göstergesi) ne demektir?) söz konusu olduğunda kriterleri uygulamanıza göre siz oluşturabilirsiniz ancak belli başlı incelenmesi gerekenler aşağıdaki şekilde olabilir.
  • Kullanım: Kim kullanıyor? Kitleniz nasıl bir kitle? Ne kadar sıklıkla uygulamanızı açıyor kullanıcılarınız? Uygulama içerisinde neler yapıyorlar? Gündüz mü gece mi kullanıyorlar? Tablet ile mi akıllı telefon ile mi kullanıyorlar? gibi sorulara vereceğiniz yanıtlarla uygulamanızın kullanımını daha iyi bir hale getirebilirsiniz.
  • Ömür Değeri (Lifetime Value): Uygulamanızın kullanıcıları, mobil olarak, diğer platformlardaki uygulamalarınızdan daha fazla zaman geçiriyorsa, mobil adına herşey yolunda demektir. Buradaki anahtar nokta ise, uygulamanızın nasıl bir uygulama olduğudur. Müzik uygulaması ise kullanıcılar ne kadar süre müzik dinliyor, alişveriş ise uygulama ile ne kadarlık alım yapıyorlar, gibi. Kullanıcılarınızı burada da segmente ederek eksik yönlerinizi tamamlamalısınız.
  • Süreklilik Oranı (Retention Rate): Bu en önemlilerinden birisi. Kullanıcılarınız uyguamanızı kullanmaya devam ediyor mu? (mobil uygulamaların %65'ini kullanıcılar, telefonlarında kurduktan birkaç ay sonra kullanmayı bırakıyorlar). Özellikle 1 günlük, 7 günlük ve 30 günlük kullanım sürekliliği oranlarına dikkat etmenizi öneririm.
  • Kalış Süresi: Kullanıcılarınız her açtıklarında uygulamada ne kadar süre geçiriyorlar. Kullanıcılarının uygulamanız ile olan etkileşimini çok iyi ölçmeli ve varsa geliştirme yapmalısınız. Bu süreyi artırmak size büyük fayda sağlayacaktır.
  • Aktif Kullanıcılar: Aylık aktif kullanıcılarınız ve günlük aktif kullanıcılarınız ölçümleme açısından en önemlileridir. Uygulamanızı kullanıcılar hangi şartlar altında daha çok kullanma eğilimindeler bunu ölçümleyip kullanıcı etkileşimini sürekli artırmalısınız ve daha fazla kullanıcınızı aktif hale getirmelisiniz.
  • Uygulama Yüklenme Zamanı: Evet, bu bir çok kereler dikkatten kaçıyor ancak artık çok önemli maddelerden. Kullanıcılarınız anlık olarak uygulamayı açmaya karar verdikten sonra beklemek onlar açısından hiç de iyi sonuçlanmamaktadır. Kullanıcıya asla "neden yavaş?" düşüncesini yaşatmamalısınız.
  • Yeni Kullanıcı Kazanımı: Mevcut kullanıcıların sizi nasıl bulduğunu çok iyi takip ederek, yeni kullanıcı kazanımı için bunu kullanabilirsiniz. Bu şekilde kullanıcı kazanımı için gereken yatırımı doğru yere yaparak daha fazla fayda elde edebilirsiniz.
  • Kullanıcı Deneyimi: Kullanıcılarınız uygulamayı açıyor demek onların onu kullanıyor olduğu anlamına gelmiyor malesef. Kullanıcı uygulama içinde kayboluyorsa veya istediği bilgiye ulaşmak için çok çaba harcıyor ise bunu mutlaka yakalamalısnız ve geliştirmelisiniz. Bu, kullanıcıyı önünde sonunda uygulamadan soğutacaktır çünkü.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

773 Görüntülenme2 Takipçi1 Yanıt