Bilmek istediğin her şeye ulaş

Mobil yazılım için İsim-Marka Tescil işlemleri nasıl yapılır?

Bir yazılımınız var diyelim. Bu yazılımın isim haklarını korumak için ne yapmak gerekli? Masrafları ne kadar? Bir şirket olması gerekiyor mu?Düzenle

Patent ve tescil isteği her geçen gün artmaktadır ve bu artış sayılara da yansımaktadır: hurriyet.com.tr/teknoloji/22265559.asp

  • Paylaş
AYRINTI PATENT LİMİTED şirketi olarak marka ve patent tescili konusunda danışmanlık vermekteyiz.
Düşünülen markanın, tescil alınmak istendiği faaliyet alanı/alanlarında tescil için müsaitliğine bakılması gerekmektedir. Tescile uygun ise Türk Patent Enstitüsüne marka tescil müracaatında bulunulmaktadır.
Enstitü başvuru yapılan markayı 6 aylık şekilsel inceleme döneminden geçirmektedir. Yani markanın tescile uygunluğuna bakmaktadır. 6. ayın sonunda Enstitü nezdinde tescil uygunluğu kararı verilmiş ise 3. kişi ve kurumların itirazı için başvuru yapılan markayı Resmi Markalar Bülteninde yayınlamaktadır. Yayın süresi 3 aydır. Yayın süresi içerisinde kimseden itiraz gelmez ise Enstitü başvuru yapılan markaya 10 yıllık tescil kararı vermektedir.

Maliyetler; başvuru yapılan faaliyet alanı/alanlarına göre değişmektedir. Örneğin 1 faaliyet alanında başvuru yapılacaksa 150, 00 TL resmi başvuru harcı bulunmaktadır. Faaliyet alanı arttıkça +150, 00 TL olarak harç artmaktadır. Bununla birlikte Danışman bir firma ile çalışacaksanız hizmet bedeli ödemektesiniz. Son olarak başvuru tarihinden yaklışık 10 ay sonra Enstitünün tescil kararı vermesi neticesinde günümüzün harcı olan 450, 00 TL 10 yıllık tescil harcını yatırmanız gerekmektedir.

Özetlemek gerekirse; Sınıf harçları+Danışmanlık maliyeti+Kabul(10 yıllık tescil belgesi düzenleme harcı) harcı. Günümüz piyasasında bir sınıf (faaliyet alanı) başvurularda toplam maliyet ortalama 1100, 00 TL diyebiliriz.
10 yıllık bir tescil için bu maliyet bence uygundur.

Marka Tescili ve Patent konusunda ihtiyacınız olan tüm bilgiye ayrintipatent.com adresimizden ulaşabilirsiniz.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

686 Görüntülenme4 Takipçi2 Yanıt