Bilmek istediğin her şeye ulaş

Mobile app geliştirmede native'in yerini HTML5 alabilecek mi?

Hayır, bunun üç nedeni var.

İlki performans. HTML5 hiçbir zaman native uygulama kadar hızlı olamayacak.

İkincisi, her platform kendine göre kullanıcı alışkanlıkları ve bir tarzı var. Bir uygulama ile tüm platformlar için geliştirdiğiniz uygulama belki istediğiniz işi yapar ama kullanıcının gözünde platforma özel yazılmış bir uygulama kadar değer görmez.

Son olarak da işletim sisteminin sunduğu tüm imkanlardan faydalanamaz.
  • Paylaş
Uygulamaların bir çoğu zaten kaynaklarının çok küçük bir kısmını kullanıyor, bunun için performansı bir ölçüt olarak koymak gereksiz.

Bir Android kullanıcısı olarak WhatsApp'in tasarımı iPhone'daki gibi görünse ben bunu kullanmam demezdim herhalde. İllede platforma özgü tasarım istiyorsam crossplatform kütüphaneleri buna da yardımcı oluyor.

"Belki" tüm özelliklerini kullanamıyoruz ama kullanamadığınız o özellik gerçekten tün platformlara native yazmamı sağlayacak kadar kritik bir özellik mi?

Şu anda alternatif ama yakın gelecekte native'in yerini alır.
  • Paylaş
HTML5 teki platform bağımsızlığı buna bağlı çoklu cihaz desteği sağlaması ve geliştirilmesi kolay ve masrafsız olmasını native'e gore ustunluk sayabiliriz.Yalnız native in iOS tarafında geliştirilen yeni uygulamalardaki sağladığı avantajlar (siri uygulamasında sesli komut özelliği) göz ardı etmemek gerekir.
Buna bağlı olarak mobile uygulama geliştirmede sunulan avantajları göz önüne alırsak HTML5 daha cazip ve ideal fikir olabilir.
  • Paylaş
Alabilecek mi? sorusu sorulduğunda buna net cevap veremem. HTML5'in bugün yaptıklarını önceden beklemiyorduk. Sonrası için de ne gibi yenilikler gelecek bilemiyoruz. Özellikle Firefox OS'un HTML5 tabanlı bir işletim sistemi olması gelecek vaad ettiğini gösteriyor.

Bu sebeple imkansız olduğunu düşünmüyorum.
  • Paylaş
HTML5 tamamen native yerini almayacak olsa da geliştiriciler ve girişimciler için en az maliyetle tüm platform kullanıcılarına fayda sağlamak için yıldızı parlamaya devam edecektir.
  • Paylaş
Alamaz. Html 5 sadece alternatif olabilir. .
  • Paylaş
Bir de native uygulama geliştirmede herhangi bir framework'e bağlı olmadığınız için yapabileceklerinizin sınırı çok geniş. Framework kullandığınızda o framework'ün özellikleri ile sınırlı kalıyorsunuz (buradaki framework'e bağlı olmamak demek, native'in kendi platformu dışında birşeye ihtiyacanız yok demek).
  • Paylaş
13

Eski Inploider, iPhone, Android, Windows Phone platformları için HTML5 ile mobil uygulama geliştirmek isterseniz tüm platformlarda uygulama olarak yayına alabilirsiniz. Ancak her bir platform için ayrı ayrı native uygulama geliştirmek isterseniz iPhone için Objective-C, Android için Java, Windows Phone için C# teknolojilerini kullanacak ve her platform için farklı SDK ve API'ler ile çalışacaksınız. Sizin dediğiniz gibi native uygulama geliştirmede frameworke bağımlılık yoktur diye bir şey yok tam tersi vardır.

Uğur Çakmak, Demek istediğiniz javanın "write onece, run anywhere" prensibi. Bu durumda haklısınız native yazmak çok daha maliyetli olur fakat native ve HTML5'i sadece bu açıdan mı ele almalıyız. Java platform bağımsız çalıştığı halde C++ neden hala kullanılıyor :) Demekki sadece tek bir özellikle kıyaslamak yanlış oluyormuş.

Herşeyden önce HTML5 browser içinde çalışır, browser'a %100 bağımlıdır. Browser özelliği desteklemiyorsa yapabileceğiniz birşey yok. Dediğiniz gibi SDK'ya bağımlılık diye birşey yok çünkü zaten kendisi geliştirme platformu, SDK 3. parti bir ortam değil burda mantık hatası var o zaman HTML5'te de HTML5'e bağımlısınız bu mantıkla. Native uygulamalar mobile app'lere kıyasla çok daha hızlı çalışır çünkü işletim sistemi ile birebir uyumlu çalışır. Günümüzde browser'ların HTML5 hızlarıda farklıdır zaten browser testlerinde javascript hızlarını kıyaslamıyorlar mı :) taa oradan geliyor hız farkı. Bu sayede native uygulamalar kullanıcılara daha iyi bir deneyim sunabilir. Mobile app'lerde internet bağlantısı zorunludur. Native'de değil tabiki internet gerektiren işler için bağlantı gereklidir ama bir çizim programı için gerekli değildir. Mobile app'ler cihazın donanımına erişmek konusunda zayıftırlar örneğin,local push-notification'ı kullanamazsınız farklı çözümler geliştirmeniz gerekir.

Sonuç olarak HTML5'inde avatajları vardır güncelleme kolaylığı, bir kere yazıp tüm platformlarda çalıştırma. Acil çözüm senaryolarında HTML5 işe yarar ama bir çok eksiği var ve KESİNLİKLE native geliştirme yerine geçemez. Öyle olmasa Mark Zuckerberg bile "En büyük hatamız HTML5 ile geliştirmekti" demezdi :)

Eski Inploider, Burdaki yorumumda HTML5 mi daha iyidir yoksa Native uygulama geliştirme mi ondan bahsetmedim. Sizin native uygulama geliştirmek için framework bağımlılığı yok demenize karşı bir yorumum var. Burada bence teknik olarak hatalı bir cümle kurdunuz. iPhone, Android ve Windows Phone için söylüyorum. Her bir platformda native uygulama geliştirmek o platform için üretilmiş SDK ve frameworkler ile yapılıyor. Dolayısıyla iPhone native uygulama geliştirmek için de Android native uygulama geliştirmek için de framework bağımlılığınız elbetteki var.

Eski Inploider, HTML5 ile geliştirilecek uygulama tabiki native uygulama gibi değil ve tarayıcının desteklediği özellikler ile kısıtlısınız ancak mobil web tabanlı uygulamlar için gayet düşük maliyetli bir çözüm. Ayrıca facebook örneğinizde Mark'ın ilk önce HTML5'e yönelmesinin nedenlerinden ilki daha kısa sürede mobil arayüz çıkarmakdı. Ayrıca şunu söyleyebilirim ki Facebook mobil web uygulaması şu an WindowsPhone'da Microsoft'un resmi facebook native uygulamasından çok daha başarılı ve sorunsuz çalışıyor. Eğer yapacağınız uygulama facebook gibi tamamen mobil web tabanlı olmaya açıksa bu konuda HTML5 ile mobil web uygulama geliştirmek native'den daha iyi olabiliyor.

Eski Inploider, Aklıma gelmişken Androidlerdeki facebook uygulamasını hala native zannederek kullananlar var. Mobil web uygulamasıdır kendisi.

Uğur Çakmak, Bir platformun kendi sistemini kullanmak nasıl bir bağımlılık yaratıyor anlamadım. Zaten o ekosistem içinde doğmuş. Framework, kullandığınız platforma ek olarak kullandığınız kütüphanelerdir. Android'in temeli nedir? Bir temel nasıl framework oluyor? Madem framework ozaman core library hangisidir?

Uğur Çakmak, "Aklıma gelmişken Androidlerdeki facebook uygulamasını hala native zannederek kullananlar var. Mobil web uygulamasıdır kendisi." Evet Mark bunun için pişmanlık yaşıyor

Uğur Çakmak, "rıca facebook örneğinizde Mark'ın ilk önce HTML5'e yönelmesinin nedenlerinden ilki daha kısa sürede mobil arayüz çıkarmakdı. Ayrıca şunu söyleyebilirim ki Facebook mobil web uygulaması şu an WindowsPhone'da Microsoft'un resmi facebook native uygulamasından çok daha başarılı ve sorunsuz çalışıyor." O yüzden mi adam en büyük pişmanlığımız diyor????

Eski Inploider, Tek bir framework ile tüm platformlar için aynı uygulamayı native olarak geliştirebiliyorsam o zaman framework bağımlılığım yok derim. Bunu yapamıyorsam her platformun kendi frameworküne bağımlıyım demektir. Sadece android geliştiriyorsanız o platformun frameworkü ile baş başasınız buna bir itirazım yok ama eğer bir uygulamayı native olarak birden fazla platformda sunacaksanız eğer "native uygulama geliştirmede herhangi bir framework'e bağlı olmadığınız için yapabileceklerinizin sınırı çok geniş" ifadenizin hatalı olduğunu savunuyorum

Eski Inploider, Ben HTML5 en iyisidir demiyorum. Bu konuda yorumlarım belli. Facebook mobil web uygulaması da çok başarılı. Tabiki native yapılırsa daha fazla özellik ile karşımıza çıkar bunda şüphe yok. Mark bence native ve mobil karşılaştırması yaptığında native avantajını doğal olarak gördüğü için bunu söylemiştir. Android kullanıyorsanız siz söyleyin facebook uygulamasını kullandığınızda memnun olmadığınız ne var ? Ben windows phone kullanıyorum native uygulamasını kaldırdım tarayıcıdan facebook kullanıyorum çok da başarılı. Mark pişman olmuş olabilir. Sahibi olduğu bir ürün hakkında konuşuyor. Ben de son kullanıcı olarak facebookun mobil web uygulamasını çok başarılı buluyorum. Tabiki native ile daha iyi işler yapılır ama son kullanıcı olarak mobil web bana şu an fayda üretebiliyor fazlasıyla.

Uğur Çakmak, "eğer bir uygulamayı native olarak birden fazla platformda sunacaksanız eğer "native uygulama geliştirmede herhangi bir framework'e bağlı olmadığınız için yapabileceklerinizin sınırı çok geniş" ifadenizin hatalı olduğunu savunuyorum" Bu cümleye tas tamam katılıyorum, bunun dışındakilere katılmıyorum. Evet burada bir hata yapmışım genel konuşmuşum. Ben android programcısı olduğum için mobile denilince aklıma o geldi ona göre cevap yazdım şimdi düzenliyorum.

Eski Inploider, Anlaştık :)

Uğur Çakmak, Şuan bir şikayetim yok facebook'tan fakat biz kendi başımıza kullanarak bir sonuç oluşturuyoruz ve söylüyoruz ama Mark elindeki raporlara göre konuşuyordur ki o raporlarda milyon kullanıcı deneyimi, hız ölçümleri, verimlilik vs bir sürü daha bilemeyeceğimiz parametreler vardır.

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1825 Görüntülenme13 Takipçi7 Yanıt