Bilmek istediğin her şeye ulaş

Mobilya sektörünün tahmini geleceği nedir?

2005 senesinde Türkiye 70 milyon - Çek Cumhuriyeti 10 milyon, 2005 senesinde Çek Cumhuriyeti Avrupa Birliği ülkelerine 1.5 milyar Euro ve Türkiye 850 milyon dolar ihracat yapmış.

Mobilyada ihraç ettiğimiz ürünün % 60-70'i ithal malzeme. Mobilya
piyasasındaki ürünlerin tasarımları neredeyse 10 yıldır aynı tarz devam ediyor. Fabrika sahibi bunlar satıyor zannedip aynı tasarımların ucunu kenarını değiştirip tekrar arz ediyor. Suntalam'dan başka malzeme kullanan yok (piyasadaki adı panel mobilya).

Güzel sanatlar fakültelerini temel sanat eğitimi dersi görmeden, 10 tane resim-heykel sergisi görmeden bitiren bir çok mezun var.

Tasarımı kendine yaşam biçimi haline getiren, bir ressam, heykeltraş, titizliğinde çalışan insanlara ihtiyaç var. Mobilya üreticisi sanayiciler de AR-GE'yi (arakla getir) bırakıp, adam gibi bu işe gerçekten, profesyonelce yeterliliği olan insanlar ile çalışarak yapmalı. Milano'dan topladıkları kataloglardakini taklit etmek yerine, onlardan daha iyisini yapmak
için uğraşmalı. Sadece makineye değil, tasarımcıya da yatırım yapmalılar. Dünyaya açılacak her türlü fırsatı takip etmeliler.

Şu anda bu işi hakkı ile yapmaya çalışan en fazla 8-10 firma var. Bu firmalar çoğaldıkça şansımız var. Yoksa Çin, Mısır, Endonezya parayı kazanır. Bizimkilerde taklitleri satarak, yeni makinelere borçlanarak, iflas ertelemelerde sürünerek batarlar.
  • Paylaş
1

Hakan, Teşekkürler.

Sanırım bu konu da en iyi yanıtlardan birisi de @unknow dan gelecektir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1186 Görüntülenme4 Takipçi2 Yanıt