Bilmek istediğin her şeye ulaş

Moda neden bu kadar önemlidir?

Moda aslında; 1. Dünya Savaşı sonrası sanayileşme döneminde hız kazanmış ve gerçek oluşumuna başlamıştır. Daha önceden toprak ağalığı sisteminin oluşturduğu sahip köle algısının değişerek, özgürlüklerle başlayan bu süreç alt sınıfın üst sınıfa yakın olma, benzeme çabasıyla oluşmuş ve terziler yalnızca toprak ağalarına (burjuvazi) çalışırken özgürlük ve sanayileşme ile verilen değil seçileni giyme özgürleşme ile başlamıştır. Daha sonra sanayileşme ile üretilen kumaşın ve yan sanayinin güçlenmesi için pompalanmış bir endüstri kolu halini almıştır.

Söylendiği gibi moda kendine yakışan yahut giydiğiniz şeyler değildir yalnızca; moda yaşayan bir şeydir karşı koyulamaz bir olgudur. Hamburgerin moda olması alternatif müzik döneminin başlaması, hepsi moda içinde yer alır. Orhan Veli yahut Sartre dönemindeki moda algısı da o zamanki felsefe ya da moda özgürlükçü düşünceleri ile bağdaşarak giyime, yeme içmeye gidilen yere kadar etkileyen ve toplamının popülaritesi olan olgudur aslında moda. Düşünülmesi gereken geniş bir konudur. savaşlar yahut büyük değişiklikler ile yönü değişen 2, Dünya Savaşı sonrası çiçek çocuklar gibi bir oluşuma destek veren yahut karşı çıkan zihinsel algıların toplam yansımalarını incelersek müziğinden giyimine kadar iyi bir örnek olabilir.

Örnek olarak Roma döneminde giyilen bir kumaş parçasını aynı şekilde giyip sokağa bu dönemde çıkamazsınız, çıkarsanız da maskeli balodan geldiğiniz düşünülebilir :) Yahut bu durum faklı isimlerle yaftalanır nedeni ise her zaman moda, dönemine ve o dönem içindeki dinamiklere göre alışkanlıklarına kadar insanı değiştiren geliştiren belki ihtiyaçlarına karşılık veren bir olgudur.

Neden bu kadar önemli sorusuna yanıt ise; sosyal bir olgu olan insanın sosyalleşmesine ve bir gruba kabulüne kadar tüm bu bağlayıcı etkenler şimdilik ilk bakışta zihin değil görsellik ile gruplandığı için ilk öncelikli giyim modası dikkati çekerek önemli hale gelmektedir. Malum insanlara ilk baktığımızda henüz beyinlerini, görüşlerini okuma becerisi kazanamadık :)
  • Paylaş
Birilerinin para kazanması için.
  • Paylaş
İnsanın tarzı olmalı ve kendi vücudunu bilmeli ve ona göre giyinmeli. Moda çok da önemli değil. Moda diye aynı fabrikadan çıkmış,birbirine benzeyen bir sürü insan var ortada.
  • Paylaş
  • Dönemini yansıtan birtarafı vardır (trend renkler bile o anki politika ve diğer mevzulardan etkilenilerek belirlenir).
  • Ne tarafa dönersen dön, almak durumunda bırakıldığın kıyafetler ya da materyallerle kuşatılmış bulman kendini (misal, düşük bel pantolon giymeyen birinin başka pantolon modelini bulamaması ve onu almak durumunda kalması).
  • Kendini kalabalığa ait hissetme durumu (bağıra bağıra kopya halinde dolanmaktan rahatsızlık duymama hali).
  • Tüketim( al gülüm, ver gülüm)
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1272 Görüntülenme7 Takipçi4 Yanıt

Konu Başlıkları