Bilmek istediğin her şeye ulaş

Moda trendleri nasıl belirlenir?

Modacılar her zaman hayatın önünde gitmek zorunda.

Önce renklere karar veriliyor;

Moda dünyasında önce renklere karar veriliyor. Dünyada bununla ilgili çalışmalar yapan ve trendleri değerlendiren birkaç kurum var. İntercolor gibi daha global ya da BTCG ve ICA gibi daha yerel kurumlar, 20-25 kişiden oluşan kurallarının yaptığı toplantılarla birkaç yıl öncesinde hangi renk ve desenlerin öne çıkacağını belirliyor. Bu kurumlar yaptıkları toplantılarda ortaya çıkan sonuçları, öngördükleri yeni trendleri basın ile paylaşıp duyurusunu yapıyorlar. Bunlar arasında özellikle Intercolor'ın yılda iki defa yapılan ve dünyanın en önemli moda etkinliklerinden biri olan Premiere Vision'a etkisi çok büyük. Ağırlıklı olarak tasarımcılardan oluşan kurullardaki üyeler, toplantılarda toplumda gözlemledikleri yeni trendleri paylaşıyor. Ağırlıklı olarak tasarımcılardan oluşan kurullardaki üyeler bu toplantılarda toplumda gözlemledikleri yeni trendleri paylaşıyor, kendilerine göre geleceğin olası trendlerini diğer üyelere aktarıyor. Tasarımcılara sanat etkinliği, film, şarkı, küresel etkisi olan olay tasarımcılara ilham veriyor. Bu Kararlar sonucunda düzgün bir renk paletinden oluşan renk birliği ortaya çıkıyor.


Kumaş seçimi yapılıyor;

Moda tasarımcısı için iplik çok önemli.. İpliğin ve kumaşın hangi renklerde üretilebileceği büyük önem taşıyor. Üreticiler kolayca satabilecekleri iplik ve kumaş üretmeyi tercih ediyorlar. Tasarımcılar da modellere uygun kumaşları seçerek tasarıma başlıyor. Trend belirleyicileri tarafından seçilen bir renk, 18 - 24 ay içinde dünyanın her yerinde görücüye çıkıyor.

  • Paylaş
Trend kelime anlamıyla belirli değişkenler kümesinin aynı doğrultuda ve zaman içinde gösterdikleri düzenli değişim anlamına gelse de moda sektörü ile içi içe olan firmalar daha basit anlamını bulmuş ve tüketici eğilimi olarak tanımlamışlardır.

İşletmelerin veya markaların ayakta kalmaları büyük ölçüde pazarlama ve perakendecilik değer önerilerinin diğer öğeleriyle desteklenen ve tamamlanan "moda" ile olanaklıdır.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

2090 Görüntülenme5 Takipçi2 Yanıt

Konu Başlıkları