Bilmek istediğin her şeye ulaş

Modern sanat nedir?

Bu sorunun cevabını verebilmek için aslında Modernizm'in içeriğine göz atmak gerekiyor.
Temel olarak Modernizm, geleneksel sanat, mimari ve hatta günlük yaşamın artık süresinin dolduğu ve tümden sorgulanarak yeni bir kültürün oluşturulması gerektiği fikriyle 19. yy sonlarında ortaya koyulmuş bir sanat, mimari ve felsefe akımıdır. 1970'lere kadar da devam etmiştir. Sanat penceresinden bakacak olursak, geleneksel sanatın sorgulanması ve endüstriyel evrimini tamamlamış insana hitap edecek şekilde yeniden yapılandırılması şeklinde özetleyebiliriz. Modern Sanatın, özellikle resimde, İzlenimcilik (Empresyonizm) akımıyla başladığı kabul edilir. Ressam artık dünyayı gördüğü şekilde temsil etmeyi bırakmış, temsil başlı başına bir sorunsala dönüşmüştür. Modernist akımda sanat da kendi kendini konu haline getirmiştir.
Bir küçük not: Ülkemizde "modern" kelimesi genellikle "çağdaş" kelimesi ile karıştırılır. Bu yüzden Modern Sanatı bir dönem olarak ele almamız gerektiği unutulmamalıdır.
  • Paylaş
Modern Sanatın çağdaş kelimesiyle karistirilmasinin en önemli sebeplerinden biri de postmodern kahramanın ortaya cikmasindan kaynaklanır. Çıkışı itibariyle hepsi moderndir. Postmoderni de kavradığını düşünmekteyım zira :)
  • Paylaş
18

Hakan, Ne zamandır bu soruyu size soracaktım. Hep bir uğraş engel oldu unuttum doğrusu. Yüzüne tiyatro postmodern bir akımmıdır.?Sizce? Benim kişisel düşüncem insanın ilkel yönüne hitap ettiği için post modern olmayacağı yönünde ama okullu özellikle DT li dostlarım farklı sanat olarak yorumluyor. Sizin fikrinizi merak ettim , ben o DT Lileri döveyim mi :-)

Belgi Saygı, Dövmeye gerek yok değil:) neticede hepsi türkiyenin en iyi kurmaylarından eğitim aldılar. Lakin bana göre in-yer-face postmodern değildir. Aksine avangard akımların sonuncu, dadacilik, vahşet tiyatrolarinin devamı ve sanırım varlığını en uzun surdurebilir. Belki de ancak şeklini bulmuş cagdaslari olmuştur.

Hakan, Çok teşekkür ederim. Bir Profesyonelin desteği ile ilk denk geldiğinde havamı atacağım. En az 5 bira ve sınırsız patates yazar bu onlara :-)

Belgi Saygı, Telefondan yazdığım için çok yanlışlık yapmışım. Düzeltiyorum. Dövmeye gerek yok. Neticede DT'lilerin hepsi Türkiye'nin en iyi kuramcılarından ders aldılar. Lakin bana göre in-yer-face (suratına tiyatro) postmodern değildir. Aksine avangard akımlardan dadaizm ve devamı olan Antonin Artaud'un "Vahşet Tiyatrosu"nun bugünkü hali ve aralarında en uzun yaşayanıdır. :)

Belgi Saygı, Oldu mu şimdi? :)
Eh afiyet olsun o zaman. .

Hakan, Belgi saygı can dır. Net :-)

Belgi Saygı, Eh bu bana ne kadar gider göreceğiz. :D

Hakan, Oldu oldu. Hemde 10 numara oldu :-)

Belgi Saygı, Yorumlar takip edenler için 3. den itibaren bir atlayarak gitsin :)

Hakan, :-) bunuda atlayıp başa dönsünler. Sonra yine okusunlar sonra tekrar dönsünler. Naptık şimdi biz :-) for next yada then go sorunu var burda @chamacon un en sevdiği döngü bu.

Şaman, Dön baba dön devridaim makinesi olduk...

Hakan, Üstad arada satır atlayınca kullanıcı , for next e mi kurban gider then go ya mı sence. @serkan ı uyandırsak mı. Mevzu önemli inploider dostlara eziyet olmasın. Walla bilinçli yapmadık. :-):-)

Şaman, Ufak nir düzeltme yapmalıyım üstat For nexte alternatif if then go olabilir :)

Hakan, İf deme bana aga ya, İf yok net olalım :) hem coder, hem müyendiz abi sensin, ben ne anlarım. Ha belgi hanım içten içe gizli coder değilse tabii. İlk tetiği o çekti walla. Redhackçimi dir nedir bilemedim yane.

Belgi Saygı, ben müyendiz değilim, çok şükür. Ben bağlantıyı baaşka türlü kurar çözerim :) Size iyi sohbetler.

Hakan, Müyendiz abi belli zaten :-) İyi geceler olsun.

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1090 Görüntülenme5 Takipçi2 Yanıt

Yeni Cevaplanan Sorular