Bilmek istediğin her şeye ulaş

Moleskine nedir? Özellikleri nelerdir?

Moleskine 20’inci yüzyılda Paris’deki edebiyat ve sanat ortamlarında kullanılan bir defterdi. Bu defter Tours’da küçük bir kırtasiyede üretiliyordu. Dış kapağı Moleskin adında bir kumaş’la kaplı olduğu için Moleskine adı verilmiştir. Bu kumaş çok sağlam ve dayanıklıdır, örneğin

Alman Askeri birimlerin bir kaçında bu kumaş kullanılmıştır. Başka belirgin özelliği ise, siyah bir lastik ile defteri kapatması, ayırca bir de defterin içinde küçük bir çanta olmasıdır.


Bruce Chatwin, Ernest Hemingway, Oscar Wilde, Louis-Ferdinand Céline, Pablo Picasso, Vincent van Gogh, Luis Sepúlveda ve Henri Matisse gibi ünlü kişiler bu defteri kullanmıştır. Tabi burada sözü geçen Moleskine zamanında bir çok kişi tarafından üretilen bildiğimiz defterlerdir. Ama bu defteri ellinize aldığınızda, bilmediğiniz bir şey sizi kaplıyor. Defterin sadeliğinden mi kaynaklanıyor, ya da bu kişilerin zamanından kullandığından mı, artık size kalmış.Bugünlerde ise bir çok çeşit de türedi, normal düz çizgili olanlardan, müzik notalarını yazmak için olanlara kadar.

  • Paylaş