Bilmek istediğin her şeye ulaş

Mona Lisa tablosu neden bu kadar ünlüdür?

16. yüzyıla ait en önemli eserlerden biri olarak kabul edilen Mona Lisa oldukça ilginç ve başarılı bir eserdir. Yağlı boya tablosu olmasına rağmen üzerinde ne bir parmak izi ne de fırça darbesi tespit edilebilmiştir. Mona Lisa tablosunun bu nedenle nasıl yapıldığı hala gizemini korumaktadır ancak bununla ilgili birkaç teori bulunmaktadır.

Döneminin çok ötesinde bir zekaya ve yeteneğe sahip olan Leonardo Da Vinci sadece bir ressam ve sanatçı değildir. Değeri çok sonradan anlaşılan oldukça önemli bilimsel çalışmalara ve felsefi yapıtlara da imza atmıştır. Bu nedenle yapımı üzerinden 400 yıl geçmesine rağmen Mona Lisa hala üzerinde çalışmalar yapılan ve en ünlü eserlerin başında yer alan bir tablodur.

Louvre Müze’sinin en önemli eseri olarak kabul edilen bu eser yüz ifadesindeki belirsizlik, kompozisyonundaki anıtsallık, atmosferdeki ilginçlikler nedeniyle uzun süre konuşuldu ve araştırmalara konu oldu.

  • Paylaş

Mona lisa resimde bir devrim yarattı. Poz geleneğini yıkmıştır. Daha önceki porteler tam boy çizilirdi. Leonardo göğüs yukarısını almış, elleri kucakta birleştirerek daha yakından resim çizmeyi mümkün kılmıştır.

  • Paylaş
Hakkında çıkan dedikodularla hiç alakası yok, tek farklılıgı kendi zamanın da ilk hava perspektifinin uygulandıgı tablo oluşu
  • Paylaş

Nerede okuduğumu hatırlamıyorum ama ne tarafta durursanız durun size bakıyormuş gibiymiş. Ünlülüğü bakışlarında saklı sanırım. Mona Lisa takipte :)


  • Paylaş