Bilmek istediğin her şeye ulaş

Moral bozukluğundan, olumsuz düşüncelerden kurtulmanın yolları nelerdir? Nasıl olmalıdır?

Bunun çeşitli yolları var. Belli bir aşamaya kadar kendiniz bu problemleri çözebilirsiniz. Çözüm kişiden kişiye değişir tabii ki ama prensip aynı kalacaktır. Size iyi gelen şeyler yaptığınızda olumsuz duygularınızdan arınabilirsiniz. Neler yapabiliriz diye düşünürsek. Öncelikle meditasyon yapılabilir. Bunu doğu felsefesi yöntemleriyle yapabileceğiniz gibi İslami usullere göre de yapabilirsiniz. Yani dua etmek, Kur'an okumak, namaz kılmak gibi. Bu kadar ruhani değilim diyorsanız yoksa hobiler edinebilirsiniz. Mesela maket uçak yapmak, bir şeyler biriktirmek (pul, para) okumak, film izlemek, dans etmek/öğrenmek, müzik dinlemek (tabii negatif örneklerden kaçınarak) gibi... Spor da seratonin salgısını arttırarak insana mutluluk verir, doğal uyarıcıdır. Koşabilir, bisiklete binebilir ya da paten kayabilirsiniz ya da bir spor salonuna gidip ağırlık kaldırabilirsiniz. Sanat da ruhu dinginleştirir, dengeler. Yetenek, heves belki de eğitiminiz varsa resim, müzik yapabilirsiniz. Ya da öyle bir eğitime başlayabilirsiniz. Bu yöntemlerin tümü aslında tek bir şeye hizmet eder o da duygularınızdan uzak bir şekilde tek bir noktaya odaklanıp düşüncelerinize tatil vermenizdir.

Tabii bazen moral bozukluğu o kadar yüksektir ki bu yazdıklarımın hiçbirini yapmak için gerekli motivasyonu elde edemezsiniz. İşte problem o derece büyükse bir bilene danışmakta yarar vardır. Bir terapist ya da bir antidepresan da sizi bu olumsuz duygularınızdan kurtarabilir. Bu aşamada bir bilene danışmak elzemdir.
 • Paylaş
Bu yolları deneyimledikçe insan kendinde bulur bence. Öncelikle moralini bozacak durumları çözmek ya da uzak durmak bir önlemdir. Birey kendini tanıdıkça da nelerden hoşlandığını ve nasıl mutlu olduğunu görecektir. Kendini bilen insan daha kolay yaşar. Her şeyin bizde başladığını unutmamak gerek.
 • Paylaş
Olumsuz insanları etrafınızdan uzaklaştırmak
 • Paylaş
Genelde kafamı toplayana kadar kulaklıklarımla spor salonunda yaşarım
 • Paylaş
Mutsuzluğun kaynağını bilmek gerek önce. Bu bir insansa ve tekrarlanıyorsa o kişiyle bağlantınınızı kesebilirsiniz(hatta kesin). Soruna odaklanmak yerine sizi motive eden şeyleri düşünebilirsiniz. Örneğin kulaklığı takıp son ses müzik dinlemek, yakın zamanda yapmayı çok istediğiniz birşeyin hayalini kurmak, sakin bir yerde bir süre sessizce oturmak, denizin sesini dinlemek, çok sevdiğiniz birşeyi yemek(hatta kendiniz pişirin yemek yapmak inanılmaz rahatlatıyor insanı), konuşmaktan hoşlandığınız bir insanı aramak, kendinize bir hobi edinebilirsiniz(ki bu oldukça güzel bir meditasyon olacaktır), yalnızsanız belki evcil bir hayvanda iyi bir fikir olabilir.
 • Paylaş
Yaramazlik yaparak intikam alinir vde desarj olunabilir... .
 • Paylaş
Açık havada yürüyün geçer :)
 • Paylaş
1

Yoldan Geçen, Bunun, yüzünü yıka geçer versiyonu da vardır.

Burada mutluluk hakkında çok konuştuk sorularda. Bahsettiğiniz gibi olumduz düşünce, moral bozukluğu, heyecanını yitirme eğer uzun süreli ise bu klinik depresyon olarak teşhis edilir. Ben de kimyasalcı taraftayım. Böyle bir durumda profesyonel yardım almak, ilaç kullanmak gerekir.
 • Paylaş
Şimdi ne alaka diceksiniz ama ben "İlyas Salman" ı düşünürüm ... Beni morallendiriyor en azından ... .
 • Paylaş
Moral bozukluğu zihnin illüzyonudur. Geçmiş artık yoktur. Moral bozukluğunu oluşturan zihindeki geçmiştir veya yine zihindeki gelecektir. Bu olumsuz düşüncelerden kurtulmaya çabalamakta ikinci bir sorundur. Çabayı bırakmak, moral bozukluğunun geçip gitmesine izin vermektir. Çabayı bırakmakta bazen ilk başta biraz çaba gerektirir.
Diyafram nefesi almak, düşüneni izlemek, duyguları serbest bırakmak, moral bozukluğu illüzyonunu serbest bırakmak ve sonra kurtulmaya çalışmayı da serbest bırakmak...
Detaylı bilgi için: "Sedona Yöntemi ile Serbest Bırakmanın Mucizesi" kitabı araştırılabilir...
 • Paylaş
1

Elif Keser, çok tşk ederim bu kitabı hemen sipariş ettim umarım bana yardımcı olur

Yürürüm ben. Olmadı uyurum.
 • Paylaş
Ilk önce Facebook a koyduğun block U kaldır anlatayım
 • Paylaş
Yapmaktan mutlu olduğun şeyleri yapmak. (mesela yeni şeyler almak ) ve yanında mutlu hissettiğin kişilerle görüşmek.
 • Paylaş
Yeni hobilere yonelmek aciyi genisletirsen sorun yasamazsin
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

978 Görüntülenme17 Takipçi14 Yanıt