Bilmek istediğin her şeye ulaş

Morgda çalışmak nasıl bir duygudur?

Gasilhane de çalışan insanlar ne hissediyorsa bence morgda çalışan insanlar da aynı şeyi hissediyor. Nasıl ki bir cerrah için ameliyat yapmak sıradan birşeyse, morgda çalışan birisi için de orada çalışmak aynıdır. İlk başta kabullenme dönemi yaşamıştır muhtemelen. Ölüm korkusu azalmış olabilir.
  • Paylaş

Bunu çalışmadan tam olarak bilemeyiz tabi ki ama ilk başlarda herkesin zorlandığını, psikolojisinin bozulduğunu ve garipsediğini düşünüyorum. Sonuçta ölü bu ve her insan bunu görmeyi kaldıramaz. Zamanla insan nelere alışmıyor ki elbet çalışanlar da ilerleyen zamanlarda buna alışmışlardır, hatta belki de sıkılmışlardır her gün ölü görmekten ve her şeyi normal karşılamaya başlamışlardır.

  • Paylaş

Morgda çalışma duygusunu elbette morgda çalışan kişiler daha iyi bilir.

Bu soruyu görünce yirmili yaşlarımın başında bir anım aklıma geldi. Ve morgun bende uyandırdığı hissi paylaşayım dedim. O dönemde inanılmaz derecede bende bir ölü görme isteği hasıl oldu. Nedenini boş verin tam bir manyaklık işte:) Bu isteğimi bir arkadaşımla paylaştım. İlk önce manyak mısın kızım sen deyip, sonrada çok ciddi olduğumu anlayan arkadaşım bir tanıdığının hastahane morgunda çalıştığını söyledi. Onu ziyaret amaçlı gidip ricada bulunuruz yada çaktırmadan morga girip bir göz atarsın dedi. Büyük bir heyecanla beraber tanıdığını ziyarete gittik. Tabii olarak arkadaşım tırstı ve morga giremedi:) Bense tanımlayamadığım bir soğukkanlılıkla çaktırmadan morga girdim. Karşımda bir sedyenin üstünde yatan üzeri beyaz bir örtüyle örtülü, ayaklarından erkek olduğunu anladığım bir kişi öylece yatıyordu. İncelemek için yanına yaklaştım. Ortam acayip soğuktu. Ama üzerini açamadım. Biran ölüde olsam birinini iznim olmadan beni çırılçıplak görmesi, incelemesi duygusu geri adım attırdı. O dönemde morgun bende uyandırdığı; hissizlik, duygusuzluk, her şeyin anlamsız olduğudur. Bide çok soğuk olduğundan üşüdüğümü hatırlıyorum. Ondan sonra bir daha ölü görme isteğim olmadı :)

  • Paylaş

Benim de öyle bir tanıdığım vardı ve hayatımda onun kadar sakin,soğukkanlı birisini görmedim.Muhtemelen ölüm onun için o kadar sıradanlaşmıştı ki kendi kişisel hayatında bile ölüm onu etkilememeye başlamıştı.Ama bildiğim kadarıyla psikolojik bir sorunu yoktu.Morgda çalışmak onun sadece mesleğiydi ve dışarıda normal bir hayatı vardı.

  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

2207 Görüntülenme9 Takipçi4 Yanıt