Bilmek istediğin her şeye ulaş

Motor hacimleri aynı olan fakat beygir güçleri farklı olan iki araçtan hangisi daha az yakıt sarfeder ?

Araçların hemen hemen aynı ağırlıkta vs. olduğunu düşünelim. Kuvvetli olan mı az harcar yoksa ötekisi mi ?Düzenle
Motorda üretilen, Birim Zamanda, mevcut Ağırlığın, mevcut Yolu katetmesini sağlayan güç..

Araçlar birebir aynı ise farklı beygir gücünü elde etmenin yolu, ya yakıtı arttırmak, ya da patlamanın verimini arttırmaktır.

Motor hacmi aynı demek, silindir sayısı, çapı ve piston hareket boyu aynı demek. Yani ebatlar, mesafeler aynı olacak.

Yakıt da aynı ise, bu durumda yanma odası basıncı, sıcaklığı arttırılmalı, daha dayanıklı malzemeden yapılmış motor, yüksek basınçlı ısıtılmış hava(turbo), daha kaliteli ateşlemeyi sağlayacak bujiler, daha düşük sürtünme gerekli.

Enerjinin korunumu kanunu gereği, güç, yakıtı arttırmadan bir yere kadar arttırılır, maksimum verimlilik sınırından sonra, daha fazla yakıt demektir elbette ki.
  • Paylaş

İki aynı aracın beygir gücü haricindeki her şeyi eşit olsun (bu biraz zor) Bu durumda beygir gücü fazla olan teorik olarak daha fazla yakıt tüketecektir. Çünkü beygir gücü fazla olan az olandan daha fazla iş yapacaktır ve yaptığı işe bağlı olarak yakıt tüketecektir.

Pratikte ise sizin şoförlüğünüzün kalitesi, kullanım amacınız, bulunduğunuz şehrin trafik yoğunluğu...... gibi değişkenler hangisinin daha fazla yakacağını belirler.

  • Paylaş
Şimdi burda beygiri daha fazla dersek yanlış olur. Çünkü her arabanın ağırlığı aynı olmuyor. Ağırlığıyla beraber motor tipleri de yakıt sarfiyatında farklılıklar oluşuyor. Ama genel bir cevap vermek istersek aynı model aynı motor hacmine ve aynı ağırlığa sahip araçlarda beygiri büyük olanın yakıt sarfiyatı fazladır.
  • Paylaş
Motoru büyük olup beygiri fazla olan araçlar fazla yakıt sarf eder demek tam anlamıyla doğru olmaz,arabanın kullanılış şekline ve amacına göre yakıt tüketimi değişir.Eğer aynı motor hacimlerine sahip araçtan beygir gücü düşük olanını alıp,hızlı kullanılacak ise araba beygir gücü fazla olana göre daha fazla yakıt tüketimi yapar.Yani kullanılış şekillerine göre yakıt tüketimi değişir.
  • Paylaş
Hacim aynı ama birinde turbo var ve beygir gücü daha fazla. Turbo egzoz basıncından güç üreten bir sistem olduğu için beygir gücü daha fazla olan mesela beşinci viteste 90km/h için daha az yakıt tüketecektir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

3534 Görüntülenme7 Takipçi5 Yanıt