Bilmek istediğin her şeye ulaş

Motor hangi nedenlerle hararet yapar?

Arabalar
Bir motorun hararet yapması için oldukça fazla neden vardır. Tecrübelerime dayanarak belli başlı hararet nedenlerini başıma geldiklerini de belirterek sayalım:
  1. Vantilatör kayışının gevşek ya da kopmuş olması, soğutma suyunun eksilmesi, termostat bozuktur, su borularında kaçak vardır, radyatör petekleri tıkalıdır, pervane kanatları kırılmıştır.
  2. Kapalı sistemli soğutma sistemi olan araçlarda sistemde hava vardır, basınç radyatör kapağı arızalıdır, motorun devirsiz kullanılması, fan motorunun arızalı olması.
  3. Kapalı devre denilen sistemlerde ise radyatör kapağı sabit olduğundan açılamaz. Su seviyesi, radyatörle irtibatlı olan su şişesinden görülerek kontrol edilir.
Arabalar

Peki hararet yapmış bir araçta nelere dikkat etmeliyim?

Pek çok kişi aracı hararet yaptığında bir kenara çekip motoru stop eder. Bu aceleci ve çoğu kez zararlı bir tutumdur. Önce aracımızdayken hararet nedeni hakkında fikir sahibi olmamız gerekirki buna göre önlem alalım. Öncelikle şartlar uygunda bir bayır bulun ve aracınızı inişte vitese takıp (fazla büyük vites seçmeyinki devirdaim pompanızın devri düşmesin) ayağınızı gazdan çekin. Ayağınız gazda olmadığı için motorunuz yakıtı kesecektir, motor hareketli olduğu içinde devirdaim pompası çalışacak ve motor ısısını düşürecektir.

Aracınızın havalandırmasını en sıcak bölümüne getirerek fanı sonuna kadar açın. Fan motor sıcaklığının bir bölümünü kabine aktaracaktır. Bu da motor ısısının düşmesi demektir.

Motor sesini dinleyerek fanın çalışıp çalışmadığını anlamaya çalışın. Sesten anlayamıyorsanız motoru stop etmeden bir kenara çekip kabutu açıp bakın. Fan çalışmıyorsa imkan varsa ilk iki maddeyi uygulayın ve stop ederek fan bağlantılarını kontrol edin.

Bu yöntemlerle hararet biraz olsun düştüğünde motoru yüksek devirli kullanarak harareti gözleyin. Yüksek devirlerde devirdaim pompası daha çok çalıştığı için hava varsa atacaktır (çoğu model için geçerlidir). Hararetin nedeni devirdaim pompasındaki kaçaklarsa yüksek devir bu kaçağı nispeten tolere edecektir.

Devir arttıkça hararet hızla yükseliyorsa motor devrini düşürün ve ilk iki maddeyi uygulayarak motor ısısını düşürebildiğiniz kadar düşürerek stop edin.

Aracınızı rolantide bekletin ve harareti gözleyin. Rolantide hararet toparlanıyorsa yakıt sisteminizle ya da üst kapakla ilgili bir sorununuz olabilir. Olabildiğince aracınızı yüke bindirmeden servise götürün.


Hararet yapmış bir motorda kesinlikle radyatör ya da su deposu kapağını açmayın. Soğutma tesisatı basınç altında olduğu için soğutma suyu 105 derece gibi kaynama noktasının üzerinde olduğu halde bile kaynamaz. Siz kapağı açarak bu basıncı düşürürseniz hem bir köpürme ve fışkırmayla kendinizi yaralayabilirsiniz hem de basıncı düşen ortamdaki suyun aniden kaynayarak silindir kapak contasını yakmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca bu sırada oluşan sudaki ani hareket motor bloğundaki çeşitli tortuları hareketlendirerek tıkanmalara -müşürlere yapışarak hata vermelerine neden olabilir.

Sıcak motor suyuna kesinlikle soğuk su ilave ederek motoru çalıştırmayın. Bu termal şoka neden olarak çatlamalara neden olabilir.
Sıcak motora su tutmayın. Kendi halinde soğumaya bırakın. İmkan varsa hava tutulabilir.

  • Paylaş
Soğutma donanımı soğutamıyorsa ya da yetişemiyorsa motor hararet yapar.

Neden soğutamaz ya da soğutur ama yetişemez;

1-Su eksilmiştir,

2-Devir daim pompası arızalıdır, su devir daim yapmıyordur, ya da kayış kopmuştur, fan dönmüyor ve su soğumuyordur.

3-Motor üzerindeki su kanalları zamanla tıkanmıştır, su motordan ısıyı tam transfer edemez, motoru açıp kanalların temizlenmesi lazım.Bunu engellemek için sürekli tam antifriz koymak ve iki yılda bir değiştirmek lazım.

4-Motor aşırı yükle zorlanmıştır, ya da devirsiz kullanılmış, devirsiz kullanmak zorunda kalınmıştır(yükten dolayı), sağa çekip rölantide bekleyince düzelir.Kamyonlar mesela.

5-Hararet müşiri arızalıdır, fanı açmıyordur, genelde şoförler kısa devre ilave tesisat atarlardı eskiden, müşir bozulunca elle düğmeyi açarsınız, sürekli çalışır.Ya da tam radyatörün yanında müşire giren kabloyu çıkarıp direk fana bağlarsanız sürekli çalışır, acil durumlarda bunu bilenler bu şekilde uygular.

6-Radyatörde tıkanıklık vardır, tam kapasite içinde su dönmüyordur, içinin şişlenmesi lazım,

7-Radyatör küçük geliyordur, özellikle sıcak bölgelere bazı modeller uyum göstermez, mesela Renault 21 ler klima da açıksa Kıbrıs şartlarında hararet yapar, radyatör yetmez, bir büyüğü ile değiştirilince düzelir,

8-Yağ eksilirse de hararet yapar, sürtünme artar malum, ama her arabada bu farklıdır, mesela Mercedesler ne hikmetse son ana kadar çok az yağla bile durumu kurtarır.

9-Römorklu araçlar yine yükten dolayı hararet yapabilir, genelde römorkla bir düşük vitesle gidilir.

10-Tesisatta kaçak vardır, üst kapak contasında kaçak vardır v.s.

Artık yeni araçlarda pek sık olmuyor hararet v.s. Ama olursa motoru götürebilir, sürekli gözlemlemek lazım. Genelde durup motor stop etmemek gerekir.

Ama arıza neden oluyor o çok önemli, hiç su kalmamışsa bir şekilde yavaş yavaş su koymak lazım. Radyatör kapağı çok dikkatli açılmalı, önce havası boşaltılmalı, genelde araba içindeki lastik paspaslardan biri alınır kapağın üstüne fışkırmaya aşırı sıcak buhara karşı bastırılır, sonra azar azar su konur, su zaten radyatöre değdikçe motora yürümeden de bir miktar ısınmış olur, birden dökmemek lazım. Motor stop ederse sübaplar eğilir, pistonlar yapışabilir, komple motor gümbürtüye gidebilir, hele ki aluminyum alaşımlıysa.

Şans biraz da:)
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

4344 Görüntülenme3 Takipçi2 Yanıt

Konu Başlıkları

Eş Anlamlı Soru Ekle

  • Hararet yapan motorda nelere dikkat edilmelidir?

  • Hararet yapan arabada nelere dikkat edilmelidir?

  • Motorun hararet yapmasının nedenleri nelerdir?

  • Arabanın hararet yapmasının nedenleri nelerdir?