Bilmek istediğin her şeye ulaş

Motosiklet hareket halinde iken refleks ile devamlı debriyajı sıkmak ve motoru boşa düşürmek motorun ömrünü nasıl etkiler?

Motosiklet hareket halinde iken refleks olarak debriyajı sıkmak aynı arabada olduğu gibi ilk günlerde yapılan bir sürüş hatasıdır zamanla bu alışkanlıktan kurtulursunuz. Daha doğrusu kurtulmaya çalışın çünkü ellerin frende veya debriyaj üzerinde kalması sürüş tekniğini ve kontra sürüş yapmayı zorlaştıracağından yatmalar ve parmak içlerinin ani hareketlerde sıkışıp su toplamasına sebep olur.


Teknik olarak çok büyük bir zararı yoktur debriyajınız normale göre biraz daha hızlı yıpranır ama bu öyle çok dert edecek bir şey değildir.


Refleks olarak elinizin debriyaja gitmesi 2 aşamalıdır: Birincisi henüz motosiklete tam alışmadığınız için hızını kontrol etmeye çalışıyorsunuzdur. ikincisi de aynı anda frene dokunmaktır ki ikisi beraber bilinç dışı tehlikeli olabilir. Bunun yerine ilk başlarken hızınızı motoru sürerken artırıp azaltmayı ve motoru kompresyona sokarak kontrol etmeyi öğrenmenizdir.

  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

823 Görüntülenme3 Takipçi1 Yanıt