Bilmek istediğin her şeye ulaş

Motosiklet zincir bakımı nasıl yapılmalıdır?

Zincir bakımı iki aşamalarıdır. Özellikle toprak yollarda giden sürücler ilk aşamaya titizlik göstermelidir.

Motosiklet orta sehpaya alınır ve çalıştırılır 1. vitese atılır ve zincir üzerine plastik bir fırça ile bastırılır: önce eski yağa yapışmış partiküller temizlenir sonra lastik dönerken eski yağı temizleyecek bir kimyasal sıkılır. WD40 iyidir. Zincirin temiz olduğundan emin olduktan sonra yine lastik dönerken tüm zincir yağlanır. Kontak kapatılır. Sıvı gres kullanmanızda fayda var. Kontak kapatılır ve 15-20 dakika beklenir. Yağ zincirin en ücra köşelerine kadar işler sonra vites boşa alınır ve lastik elle çevrilerek bir tur daha yağ sıkılır. 15 dakika sonra binilir ve gidilir.


Yok bunlar sıkıntı olur bana derseniz zincir, O-Ring bir kaliteli zincirle değiştirilir. O da kendi kendini yağlar.


Normal zincirlerde her 1000 km de bir yağlarsınız zincirinizi, O-Ring zincirler de ise 3000 - 5000 km arası sürer bu iş.

  • Paylaş
Motosiklet toz, toprak, yağmur, çamur faktörlerinin bol olduğu bir mevsimde ya da gezide kullanılıyorsa temizlik 500 km'de asfalt ve kuru bir kullanımda 1000 km bir yapılmalıdır. Ancak yağlama kuru havada 300 km tersi durumda daha düşük km değerlerinde gözlem sonucu tekrarlanmalıdır.
O-Ring, X-Ring gibi terimler zincir baklalarının birbirine bağlandığı eklem noktalarındaki bir çeşit keçe gibidir. Bunlar uygulanan yağın zincirin dönme momentinden ötürü saçılmasını engellemek haliyle daha uzun süre yağlı kalması için geliştirilmiştir.
WD-40, Benzin gibi yağ sökücü ürünler bu keçeleri de kurutacağı için zincirin ömrünü kısaltabilir. Bunun yerine bulunabilirse gaz yağı en ideal çözüm olacaktır.
Kılları kesilerek kısaltılıp haliyle sertleştirilmiş bir boya fırçası yardımıyla gerekli yağ sökücü kimyasal (gaz yağı, kerosen, wd-40 her ne varsa) kirli zincir üstüne uygulanır ve üzerindeki tüm yapışkan kirli yağın akması sağlanır. Üstüpü ya da bez parçası (tavsiye ederim) yardımıyla sık sık temizlenerek daha net sonuç görebilirsiniz. Tüm zincirin temizliği bittikten sonra uygun bir zincir yağlayıcı ile (teflonlu olması yapışkanlığını arttıracaktır) birkaç tur özellikle yukarıda bahsettiğim baklaların birleşim yerlerine sıkılarak zincir yağlanır. Özellikle zincirin iç kısmına sıkılırsa dönme momentinden ötürü dışa doğru yürüyüp daha iyi bir yağlama sağlanabilir.
Tüm bunların yanına otomatik zincir yağlama sistemleri de oldukça iyi iş çıkarmaktadır. Temizlik neredeyse gerektirmemektedir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1757 Görüntülenme4 Takipçi2 Yanıt