Bilmek istediğin her şeye ulaş

Motosiklet kazalarının yaygın sebepleri nelerdir?

En temel sebep yeteri kadar konsantre olmadan motosiklet sürmektir. Ayrıca motosiklet sürmenin keyifli olduğu kadar tehlikeli olduğunu gözardı ederek hakettiği önemi göstermemektir.

Bunun haricinde en yaygın sebep görünmemektir. Birçok kazada araç sürücüleri genelde motosikletleri görmediklerini söylerler. Bu yüzden görünür olmaya özen gösterilmelidir.

Konsantrasyonunuzu bozacak birçok sebep beyninizi doldurmuşken keyif alabileceğiniz bir motosiklet sürüşü yapmanız imkansızdır bu da sizi kazaya diğer birçok sebepten daha fazla yaklaştırır.

Bununla beraber unutulmamalıdır ki motosiklet sürmek tamamen teknik bir iştir. Eğer bu işi gerçekten düzgün yapmak istiyorsanız motosikleti ve üzerinde etkiyen fizik kurallarını ve etkilerini bilmek ile başlanabilir. Öyleki, viraj içerisinde gaz hassasiyetinin korunmasının önemi, her iki frenin de motosikletin dengesine ve yol tutuşuna ne gibi etki ettiklerini, bunların bilinçli kullanılarak avantaja çevrilebileceği gibi önemli detayları öğrenmekle devam edilebilir.

Demir ata güvenle binebilmenize yardımcı olacak güvenli ve ileri sürüş eğitimleri mevcut. Bu eğitimleri alarak aslında şeytan icadı olmadığını kendi gözlerinizle görebilirsiniz. Böylelikle yukarıdaki cevapta bahsedilen risklerin hemen hemen hiçbirine yaklaşmadan güvenle motosiklete binersiniz.

Her ne kadar beyaz bir tablo çizmiş olsamda motosiklet üstadlarının da buluştuğu ortak bir cümle vardır. O da şudur: Motosikletten düşmemiş sürücü yoktur, düşecek sürücü vardır. İstediğiniz kadar kendinizi geliştirin risk her zaman var, ancak eğitimler ve bilinçli bir kafayla ciddi oranda risklerden uzaklaşabilirsiniz sadece.

Eğitim almadan önce alınabilecek bireysel önlemlerde var elbette.
 • Güvenlik standartlarını karşılayan tamamen kapalı bir kask (ECE-22.05)
 • Üzerinize tam oturan (kollar ve omuzlardaki korumalar özellikle) içinde dönmeyeceğiniz bir motosiklet montu
 • Parmakların elle birleştiği yerlerde sert korumaları olan deri eldivenler
 • Üzerinize tam oturan (diz ve kalça korumaları özellikle) motosiklet pantolonu. Pantolon kullanılmayacaksa mutlaka dizlik, ama pantolon sizi sürtünmeden oluşan yanık ve doku kaybına karşıda koruyacağı için motosiklet pantolonu daha doğru bir çözüm olacaktır.
 • Bileğini koruyacak sağlam bir "çizme", kısa olmamalıdır.
Bu donanımlar sizi kaza yapmanız durumunda ciddi anlamda koruyacaktır.
Bu tür donanımlar alırken reflektif bölgelerinin olmasına, bunların rahatlıkla görülebilir yerlerde konumlandırılmış olmalarına dikkat edilmelidir. Kask mümkün olduğunca açık renkli tercih edilmeli.

Tüm bu donanım mutlaka denenerek alınmalı, içinde rahat edilmeli.

Bunlar aklıma kısa sürede gelenler, bu konuda söylenecek çok şey var. Ancak bu işi bir eğitimle devam ettirmek en doğru seçim olacaktır.

Güvenli sürüşler dilerim.
 • Paylaş
1

Hakan, Süper bir yanıt bu makaleye eş değer türkçe bir yazı inanın internette yok, tebrik ve teşekkürler, kendi tecrübelerine göre derim ki ;

Motosiklet düşünce , motor, sürücü dusunce, motorcu olur.

En yaygın sebep tecrübe eksikliği ve panik. Ardından bakım eksiği gelir. Motosikletin stabil bir makina olduğu unutulmamalı düz bir çizgide sürmeye dikkat edilmeli, viraj çıkışlarında ani gaz açılmamasına özen göstermeli, virajda apeks çizgisi bozulmamalı. Hayvan, insan, araç çıkma ihtimalleri hep akılda olmalı, son olarak motosikletin kaportasnın insan olduğunu hem pilotun hemde diğer araç sürücülerinin unutmaması gerekiyor.
 • Paylaş
Benim ki biraz ülkemize mahsus olacak ama, refüjlerdeki çimleri sularken yolu da sulayan zihniyetin motosiklet kazalarında çok etkisi olduğunu düşünüyorum.
 • Paylaş
1

Hakan, Doğru tespit özellikle yaz aylarında lastik ısınınca yol tutuş artıyor, pilot ta buna göre bir sürüş tarzı belirliyor. Derken o yol kenarlarında ki suya uzun süre girince lastik ısısını bozuyor ve ilk sert frende kontrol zorlaşıyor. Pilot o anda anlıyor durumu tecrübeli ise ivmeyi kontrol ederek sorunu çözer ama yeni ise kaza kaçınılmaz oluyor. Bu tip anlık yol konforunun bozulmasına karşı ani fren ve gidon hareketlerinden kaçınmak lazım. Mümkünse kontrolü olarak fren yaparak lastik ve disklerdeki ıslanmayı gidermek lazım.

Motosiklet kazalarının başlıca nedenleri;
 • Büyük çoğunluk başka bir araçla çarpışmaktan kaynaklanır.
 • Sürücünün zihinsel olarak hazır olmaması
 • Yağışlı havalarda kayma,frenleme nedeni ile düşme
 • Cep telefonuyla konuşmak
 • Ani çıkışlar(toplar,çocuklar)
 • Trafik ışıklarına uymamak
 • Aşırı hız yapmak
Motor koyu renkse açık renk giymek araçların görmesi için
önemlidir.
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1049 Görüntülenme7 Takipçi4 Yanıt