Bilmek istediğin her şeye ulaş

Motosikletle kışın sorun yaşamamak için ne tür bakımlar yapılmalıdır?

Motosiklet kışın kullanılmaya devam edilecekse:
 • Lastiğin durumu kontrol edilmelidir, gerekiyorsa kış öncesinde değiştirilmelidir. Değişim sırasında ıslak yol performansı iyi olan bir model/desen tercih edilmelidir. Her zaman doğru hava değerlerinde olduğu kontrol edilmelidir.
 • Akü bakımı (şarj, asitli ise kontrolü ve suyunun tamamlanması v.b. gibi) yapılmalıdır, gerekiyorsa değiştirilmelidir. Soğuk havalarda akülerin performansı düşer ve ilk çalıştırmada sorun yaşanabilir.
 • Su soğutmalı ise soğutma sıvısı içerisindeki antifriz oranı kontrol edilmeli, karışım oranı yetersizse ayarlanmalıdır. Ancak bu sistem kapalı devre gibi çalıştığından önemli bir bakıma ihtiyaç duymaz. 4 yıl da bir rutin kontrol ya da değişim daha mantıklı olacaktır.
Motosiklet kullanılmayacaksa:
 • Akü sökülmeli ve şarja takılmalı
 • Mümkünse lastiğin betonla bağlantısı kesilmeli
Sezon başında motorun yağı çalıştırılmadan değiştirilmeli ve fren hidroliği ve lastik bakımı yapılmalıdır
 • Paylaş
Işin gerçeği eğer zorunlu değilseniz kışın motosiklet kullanmayın, çünkü motosikletler düz bir çizgisi olan ve stabilitesi kullanıcının yönetiminde olan araçlar, bilindiği üzere ağırlık merkezi motosikletlerde en önemli konudur. Ve o büyülü noktadir zaten bu makineleri vazgeçilmez kılan da. Karlı ve soğuk havalarda tutunma ciddi derece de zayıflar ve arka teker bir türlü o istenen sıcaklığa kavuşmaz arka teker sert ise ne motordan ne de sürüşten keyfi alamazsınız , kayar durur bel, karın ve bacak kaslariniz 2-3 km lik karlı bir yolda sanki 100 km yol gitmiş gibi yorulur, dikkat bozukluğu kaza riskini artırır, kask seçiminiz hatalı ise yüz felci kesindir, soğuktan dolayı gergin ve huzursuz olursunuz.

Kışın motorunuzu örtüp kaldırın en iyisi , mümkünse aküyü çıkarın derler Ben hiç çıkartmam ara ara çalıştırırim onun yerine, calistirmadan önce eğer varsa kick start la birkaç yumuşak basıp bırakma yapın yoksa motoru boş viteste ileri geri biraz oynatın ilk yağlana olsun sonra marşa basın çalışsın 5 dakika yeter de artar bile. Illa ki kışın surecekseniz ona göre donanım alın usumeyin .
 • Paylaş
 1. Motor yağı değiştirilmelidir.
 2. Soğutma bölümüne antifriz konulmalıdır.
 3. Akü çıkarılmalı ve ayda 1 defa şarj edilmelidir.
 4. Tahrik zinciri yağlanmalıdır.
 5. Lastikler şişirilmelidir.
 6. Bütün bakımdan sonra da üstü örtülmelidir.
 • Paylaş