Bilmek istediğin her şeye ulaş

Motosikletle toplu sürüşlerde fermuar düzeni nasıl uygulanır?

Grup liderinin yaptığı el işaretlerinin anlamı nedir?Düzenle
Bütün sürücülerin fermuarı kapalı olmalıdır: -) çok tatlıyızzzzzz : -) yarın cevaplarım...

diye söz vermiştim. sözümde durayım. Efenim Motosiklette toplu sürüşlerde en çok uygulanan iki sürüş yöntemi vardır. Birincisi Tek sıra sürüş diğeri de fermuar (zig zag) sürüş yöntemidir.

Tek sıra sürüşte genelde motosiklet sayısı 2-4 arasıdır. Motosiklet az olduğu için sürüş esnasında iletişim ve güvenlik kolaylıkla sağlanabileceği için bu yöntem tercih edilir, fermuar yöntemine göre daha az teknik isteyen toplu sürüş yöntemidir tek sıra sürüş.

sFermuar yöntemi ise 4 ve daha fazla motosiklet ile yapılan tek sıra sürüşe göre daha teknik öğeler içeren bir sürüştür. birinci resimde fermuar sürüşünü görebiliriz. Amacımız motosikletleri bir grup dahilinde tutmak ve yolda hacim olarak üstünlük kurmaktır bu sayede özellikle küçük araçların grubun arasına girmesi , güvenliği bozması, toplu sürüşe engel olması engellenir. En öndeki abiye lider denilir. En sondaki abiye de kuyruk yada artçı denilir. Lİder ve kuyruk genellikle klüpte ki en tecrübeli sürücüler içerisinden seçilir, Yol öncesi yapılan toplantıda liderin ve kuruk sürücüsünün kimler olduğu bütün sürücülere bildirilir. Diğer sürücüler müsadesiz olarak ne liderin önüne geçebilirler ne de kuyruğun arkasında kalabilirler. Diğer sürücülerin yerleri bu iki sürücünün arasında şekilde görüldüğü gibi dizilmek ve liderden gelecek el işaretlerine uyarak toplu şürüşün keyfini çıkarmaktır.

Motosiklet

Liderin görevleri arasındaki en önemli olay el işaretleri ile sürüş esnasında sürüş güvenliğini ve bütünülüğünü bozmadan arkadaki sürücülere talimat vermektir. aşağıda ki resimde detayları ile uluslararası el işaretleri vardır. bu işaretler hem tek sıra sürüşnde hemde fermuar sürüşünde kullanılır. Grup halinde sollama yapılacağı zaman önce lider sol sinayalini yakar ve sola çıkar ancak şerit değiştirmez kuyruk lideri ön deki liderin sollama yapacağını anlar ve yol müsait olduğunda en arkadan en sola çıkarak yolu kapatır. Bununla beraber liderden başlayarak bütün grup sırası ile sola çıkarak tüm grup yolun soluna kısa sürelerle çıkarlar ve sollanacak aracı geçen yine sağ taraf taki aynı fermuar konumuna girer. Bazı klüpler de sollamada arkadaki kuyruk lideri olmaz bu durumlarda yolun bütününden lider sorumludur sinyali verir ve müsait zaman da sollamayı gerçekleştirir. gruptakilerde fermuar sırasına sağdık olarak sollamayı yapar.

Tecrübelerime göre kuyruk lidrli sollamalar daha hızlı ve güvenli yapılmaktadır.
Ayrıca kuyruk lideri geride uzun yol tecrübesi olmayan klüp üylerini arkalarından kontrol eder ve mola yerinde sürüş hatalarını söyler. klüp içi eğitim de bu konu önemlidir.
Motosiklet

Toplu sürüşlerde yol durumuna göre motosikletler arasında 2 sn lik bir zaman dilimi vardır. bunu ölçmek için yol kenarından bir nesne seçilir ve öndeki mootosiklet o nesneyi geçtiğinde 1001 - 1002 sayılır, nesne ile aynı hizaya geldiyseniz doğru zamanlama ile sürüyorsunuz demektir. birinci resimdeki motorları sırası ile 1 2 3 4 diye numarlandırırsak 1 ile 3 arasındaki zaman dır 2 sn lik zaman farkı. 1 ile 2 arasındaki zaman ise 1 sn olacaktır.

son resim ise hacim olarak fermuar sürüşün nasıl gözüktüğünü anlatıyor oldukça havalı dimi :)

Motosiklet
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

329 Görüntülenme3 Takipçi2 Yanıt

Konu Başlıkları