Bilmek istediğin her şeye ulaş

Mozilla Firefox ve Internet Explorer arasındaki fark nedir?

İkisi de önemli internet tarayıcılarıdır. Bu tarayıcılar internet kullanımı arasında bağlantı kuran önemli yapılardır. Internet Explorer en çok tanınan tarayıcılardan biridir. Firefox, Internet Explorer'a göre daha az tanınıyordu ancak son yıllarda popülerlik kazanıp, tercih edilen bir tarayıcı olmuştur.
Internet Explorer, Windows ile birlikte paketlenmiş bir tarayıcıdır. Windows kişisel bilgisayarlar için en büyük işletim sistemi olduğundan, Internet Explorer popülerlik açısından büyük bir avantaja sahiptir. Firefox, bazı Linux dağıtımlarında önceden yüklenmiştir, ancak bu bilgisayarları kullananlar oldukça küçük bir yüzdeyi kapsar. Windows işletim sisteminde Firefox istiyorsanız, bir yükleyici ile indirmek gerekir. Buda yaygın olarak Internet Explorer aracılığıyla yapılır.

Internet Explorer'ın bir dezavantajı diğer işletim sistemleri ile kullanılamazken, Firefox, diğer işletim sistemlerinde de kullanılır. Internet Explorer yalnızca Windows üzerinde kullanılabilir.

Firefox ve Chrome gibi alternatif tarayıcıların Internet Explorer'a göre daha daha fazla kullanılmasının nedeni, daha hızlı olmalarıdır. Internet Explorer son çıkan tarayıcılara göre daha yavaş çalışır. Firefox'ta daha hızlı bir şekilde yeni sayfalar yükleyebilirsiniz. Bekleme süresi çok daha azdır. Diğer bir fark ise Internet Explorer, Firefox'a göre güvenlik açısından daha zayıf kalır.

Özetle;
  • Firefox, Internet Explorer'dan daha hızlıdır.
  • Firefox, Internet Explorer'dan daha güvenlidir.
  • Firefox diğer işletim sistemleri için kullanılabilir ancak Internet Explorer yalnızca Windows üzerinde kullanılabilir.
  • Internet Explorer, Windows ile birlikte paketlenmiştir.
  • Popülerlik açısından firefox daha az popülerdir, ancak bu son zamanlarda değişmiştir.


Internet Explorer

Ek olarakHangi internet tarayıcısını neden kullanmalıyım? Birbirlerinden farkları nelerdir? sorusunu da inceleyebilirsiniz.
  • Paylaş