Bilmek istediğin her şeye ulaş

Mozilla nedir? Firefox ve Mozilla arasında nasıl bir ilişki vardır?


Mozilla ve Firefox genellikle bir ve aynı olarak düşünülmektedir. Ancak çok yakından ilişkili olsa da ikisi arasında bazı farklılıklar vardır.

Mozillayı birkaç farklı şekilde tanımlayabiliriz. Vakıf, kuruluş, dernek vs. vs.
Kar amacı gütmeyen bir kuruluştur.

Mozilla Firefox

Firefox ise Mozilla Kuruluşu tarafından geliştirilen, Mozillanın Netscape tabanlı olarak yeniden tasarlanması ile geliştirilmiş açık kaynaklı bir internet tarayıcısı yazılımıdır.
Firefox ilk zamanlar Phoneix ya da Firebird olarak biliniyordu, 9 Kasım 2004 tarihinde Firefox adını aldı.

Mozillanın içerisinde Mozilla ağ tarayıcısı, posta ve haber yöneticisi ve bir de ağ sayfalarını düzenlemenize imkan sağlayan düzenleyici ve sohbet yazılımı Chatzilla bulunur. Mozilla Firefox ise başlı başına bir tarayıcıdır.

Mozilla Firefox


Firefox şu anda en popüler ve en çok kullanılan internet tarayıcılarından biridir. İnternet tarayıcı pazarında payı büyüktür, tüm rakipleri arasından sıyrılıp 2. tarayıcı olmayı başarmıştır.
Ayrıca Firefox'un kaynak kodları açıktır. Ücretsiz indirilebilmekte ve ücretsiz olarak güncellenebilmektedir. Firefox'u bu kadar popüler yapan sebeplerden bir diğeri de Internet standartları ve protokolleri ile uyumlu olmasıdır. Microsoft Windows ve Macintosh işletim sistemlerinde de çalışır. Kullanımı kolay olmasından dolayı tüketici dostudur diyebiliriz.
Bir çok web sitesi ve derginin düzenlediği yarışmalarda bir çok ödül almıştır.

Özetlersek;


  1. Mozilla kar amacı gütmeyen bir kuruluştur, geliştirdikleri ürünleri dünya çapında dağıtır.

  2. Firefox, Mozilla Kuruluşunun ürettiği açık kaynak koduna sahip internet tarayıcı uygulamasının özel adıdır.

  3. Tam adı Mozilla Firefox olduğundan insanlar sadece Mozilla yada sadece Firefox diyebilmekteler, bu da her ikisinin aynı algıyı yaratmasına sebep oluyor olabilir.
  • Paylaş
Biri havada gidiyor biri karada
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1198 Görüntülenme5 Takipçi2 Yanıt