Bilmek istediğin her şeye ulaş

MSG (Mono Sodyum Glutamat) maddesi nedir? Zararları nelerdir?

Glutamik asidin anyonik formu olan glutamat denilen tuzdur. Glutamik asit 20 çeşit amino asitten biridir. Ancak vücut için çok gerekli değildir. Gıda katkı listesinde E-621 olarak sınıflandırılmıştır. Gıdalarda aroma arttırıcı olarak kullanılır. Doğada istiridye, parmesan peyniri, domates, mantar gibi besinlerde belli miktarlarda vardır. Yiyeceklere katıldığında o yiyeceğin tadının beyin tarafından güzel olarak algılanmasını sağlar.
Zararı konusunda farklı görüşler var. Kimi araştırmacılara göre, insan vücuduna herhangi bir zararı yoktur. Yapılan klinik çalışmalarda alerjik bünyeli insanlar oluşan ödem dışında olumsuz bir etkisi görülmemiştir. Bazı araştırmacılara göre de MSG kullananlarda 3 kat daha fazla obezite görülmektedir. Ayrıca büyüme hormonu baskılanması, pankreas hasarı, insülin'de artış ve buna bağlı diyabet görülmektedir.
Görüşler hangi yönde olursa olsun bana göre de bir gıdanın tadı olduğundan fazla güzelleşiyorsa ve yeme isteğini arttırıyorsa bu obeziteye yol açacaktır özellikle çocuklarda. Çevremize baktığımızda eskiye oranla kilolu çocuk sayısında ciddi bir artış var. Bu tabi ki hem yediklerinden hem de hareketsizlikten diye düşünüyorum.
  • Paylaş
Bu bir tatlandırıcı piyasa da çin tuzu olarakta biliniyor, o kadar lezzetli bir kimyasal ki tahtaya ekseniz lezzet katıyor diyor gıda mühendisleri. ancaaaaak ..

msg katılan yemekler hazmedildikten 1 saat kadar sonra kan şekerini hızla düşürüyor buna bağlı olarak sahte bir açlık hissi veriyor aynı hissi aynı yemekten alacağınızı anladığında vücut, birde bakıyorsunuz bağımlı gibi aşırı miktarda o yemeği yiyorsunuz sonuç obezite  devamında şeker hastalığını tetiklemesi ve tek yönlü beslenme sonucu oluşan bir sürü arıza.

msg kötüdür doğal soslar can dır :))

  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

437 Görüntülenme5 Takipçi2 Yanıt