Bilmek istediğin her şeye ulaş

Muhabbet kuşunun kendi dışkısını yemesi neyi gösterir?

Kaprofaji denilen bu hastalığın bir çok sebebi olabilir.

Yavru kuşlar özellikle yuvadan indikten sonra kendi dışkısını ve ebeveynlerinin dışkısını yer burada korkulacak bir durum söz konusu değildir. Çünkü yavrular daha yem kırmayı öğrenemedikleri için dışkıda sindirilmemiş olan besinlerle beslenirler. Peki yavrular neden hasta olmaz. Yavrular aynen insanlarda olduğu gibi doğal bir bağışıklıkla dünyaya gelirler. Yavrular için Dışkı yemenin risk haline geldiği evre tamamen anneden bağımsız olduğu evredir. Yani kısacası yavrunun yumurtadan çıktığı günden itibaren 50-60 gün sonrasında dışkı yemek artık yavrular içinde risk oluşturur.
1-Alışkanlık
2-Mineral açısından düşük kaliteli yemlerin verilmesi
3-Sindirim sorunları

En çok görülen mineral açısından yetersiz düşük kaliteli yemler ile beslemedir.


Çözüm:
Yemi daha yüksek kaliteli bir yemle değiştirin.
Kafesin altına tel ızgara koyarak hayvanın dışkıya ulaşmasını engelleyin. (Çünkü zamanla alışkanlık haline gelmiş bir durum, sebepleri düzeltilse bile devam edebilir) .
  • Paylaş
Muhabbet kuşları genelde kafesinin altında yemlerle birlikte kendi dışlarını da yer. Kuşlara verilen vitaminsiz, mineral açısından fakir ve kalitesiz yemlerin verilmesi kuşların bu davranışı geliştirmesine neden olmaktadır. Muhabbet kuşları bu eksikliği gidermek için kendi dışkılarını yerler.

Ancak dışkılarında gelişen bakterilerin kuşlarda geliştirdiği sindirim sistemi enfeksiyonlarını önlemek için kafesi en az 2 günde bir temizlemek gereklidir.
  • Paylaş
Küçükken yıllarca muhabbet kuşu bakmış biri olarak hiç öyle bir olayla karşılaşmadım. Yalnız şöyle bir durum vardı: Ucuz yemleri yemezdi. Her zaman yediği bi ballı yemi vardı mutlaka onu isterdi. Bir kere ucuz yem alınmış. Hiç yemedi. : S Hemen ertesi gün ballı yemini almıştım. O da yem seçiyor olabilir.
  • Paylaş
Yavru kuşlar kendi dışkılarını yiyerek bağışıklık sistemlerini güçlendirirler. Erişkin kuşlar ise mineral eksikliğinde bu davranışı gösterebilir.
Dışkılar bakteri oluşumuna sebep olurlar. Bakterilerin çoğalmasını önlemek için kafes en az iki günde bir temizlenmelidir. Bu hijyen sağlanmadığı takdirde kolayca yayılan bakteriler sindirim sistemi iltihaplanmaları ve enfeksiyonlarına sebep olur ve çoğu zaman ölümcül sonuçlar doğururlar.
Çözüm olarak kafesin altına bir ızgara takın böylece dışkı kuşunuzun ulaşamayacağı bir yere gitmiş olur. Yeminizin mineral bakımından yüksek kaliteli olmasına özen gösterin.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

8211 Görüntülenme6 Takipçi4 Yanıt