Bilmek istediğin her şeye ulaş

Mühendis olunca para kazanabilir miyim?

Lütfen net olalım. Artıları eksileri tartışalım.Düzenle
Mesele mühendis olmak değil. Hangi mühendislikteysen zamanında kendini gereğince yetiştirmek ve her zaman yetişmeye açık olmaktır. Tabi yabancı dil bu konuda seni diğerlerinden ön plana çıkaracaktır.Mesleki bilgilerde yeterlilik dışında yeterliliği aşmak gerekir. Çizim programları, programlama dilleri, mesleki dersler seni diğer kişilerden ön plana çıkaracaktır. Böylece kazandığın parada diğerlerine göre daha yüksek olacaktır.Patronun karşısına çıktığınızda(Patron siz değilseniz) zam istemeye yüzünüz olabilmesi için kendinizi geliştirmek ilk aşamadır.
  • Paylaş
Dayınız vb yoksa çalışan olarak para kazanmanız zor. Mühendislerden bir tek MBA sahibi endüstri mühendislerinin özel sektörde önü açık. Tabii para kazanmak derken maksimum 5-7000TL maaştan bahsetmiyorsanız. Yalnız diğer dallarda da çalıştığınız şirketlerde işi gerçekten öğrenip bir de en önemlisi geniş bir çevre yaparsanız sonradan kendi şirketinizi kurup para kazanabilirsiniz. Öyle bir durumda tabii ki hem mühendislik, hem işletmecilik, hem yöneticilik, hem pazarlamacılık, hem de satış yetilerinizi geliştirmiş olmanız gerekir. Gözünüzde çok büyütmeyin, hepsi öğrenilebilir şeyler. İşi sevmek, mükemmeli amaçlamak, iyi gözlem, iyi sosyalizasyonla zaten yukarıda saydıklarımın yarısını elde edersiniz.
  • Paylaş
İşini sevip uzmanlaşabileceği alanı bulmuş olan her mühendis para kazanabilir. Zengin olmak diyorsanız o mühendislikten başka yetiler de gerektirir.
  • Paylaş
Hedefin Türkiye ise o zaman her türlü alırsın çünkü temel ile orta seviyesi arasında mühendislik bilgin bile olsa sana bakış açıları farklıdır ve mühendis olarak alıp iyi kötü kendileri de katkı sağlayarak ( kendi işlerini görmeleri için ) belirli seviyeye çıkarsın paranı da alırsın. Türkiye'de mühendise para var. Ama kendini geliştirmez oturduğun yerde sayarsan, Türkiye şartlarında ben mühendis oldum paramda iyi dersen o zaman anla ki toplum düzenine kapılmış ve zincirlerini kıramamış bir mühendis olarak yaşarsın. Türkiye'deki mühendislere mühendis dendiğini sanmıyorum. Batının önemini göz ardı etme derim illa batıya açıl da demiyorum ama kendini toplumun ilerleyişi nerede ise kendini oradakilerle kıyasla hatta imkanın varsa kendini oraya at.
  • Paylaş
Tabiki kazanabilirsin. Ama başarılı olabilmek ve iyi bir kazanca sahip olabilmenin madde ve şartları hemen hemen tüm mesleklerde aynıdır. Örneğin sen Mühendis bende Psikolog olmak istiyorum.
A)İşini severek yapmalısın: Mühendis olmak istiyorsan işini severek yapman daha iyi olur. Kimse sevmediği bir meslekte mutlu olamaz ve o meslekte ilerleyemez. Mesleğini severek yapan bir kişi başarıya ve kendini geliştirmeye daha çok açıktır. Ve başarı = Money = $ Örneğin ben şimdiden işimi severek yapıyorum. Psikologlar insana danışmanlık yapar ve fikirler üretmesine yardımcı olur. Bende sana yardımcı olmaya çalışıyorum ;)

B)Yeniliğe Açık Olmalısın: Her zaman kendini ve mesleğini geliştirmekle meşgul olan biri daha çok başarılı ve işinde pratik bir zekaya sahip olacaktır. İnsanı diğerlerinden bir adım öteye çıkaran fikirler ve zekadır. Herkeste zeka vardır. Pratik zeka başarı ve para getirir. Örneğin bir işi diğerlerinden farklı ve işe yarar bir yolla yapabilirsen, bu seni diğerlerinden öne çıkarır. Nasıl farklı olunur sorusunada gelirsek kendini geliştirerek ve yeniliğe açık olarak.

C)İşi bileceksin İşe Gitmiyeceksin ;) : Üniversiteden anlının akıyla çıktığında seni bir iş bulma telaşı saracaktır. Ama bunun bir kolayı var. Çoğu meslekte olduğu gibi mühendisliktede okul zamanı staj zorunlu bir gerekliliktir. Bu stajlarda kendini meslek bilgin ve birazda sempatikliğinle kanıtlarsan daha okul bitmeden işin hazır olacaktır.

D) Mühendis Maaşları : Çevrenize bakmayın mühendisler gerçekten çok çok fazla para kazanırlar. İnanırmısın 16 yaşındayım 15 bin tl maaş alan mühendis tanıdım var. Kendisi dayım olur. (Merak ettiğin birşey varsa ona sorabilirim.) Mühendisler çok para alırlar. En basitinden bir mühendisin başlangıç maaşı 2500 tl dir. Kendini geliştirirsen 5.000 ve 15.000 arasında para alırsın. Yanı kardeşim kısaca sen kendini geliştirdinmi para mıknatıs gibi çekersin. Şimdi biraz kendi övdüğüm meslekten bahsedeyim. Psikologlar biraz farklı bir sistemle çalışır. Seans denen bir sistem. Seans en az 50 TL dir. Günde 5 müşteriyle bile görüşseniz. Günde 250 TL'den ayda 7500 TL eder. Kısaca kardeşim senin meslek ve benim meslek arasındaki fiyat farkını gördün. Allah ikimizinde gönlüne göre versin. Hayallerimize ulaşma fırsatı versin.
  • Paylaş
2

Berkay Şaşmaz, Dayın ne mühendisi ? :)

Barış Ekinci, Elektrik Elektronik Mühendisi. Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesinde eğtim almış.

Mesele ye direk parayla girdin hocam parayı düşünürsen hiçbirşey yapamazsın bence ilk önce sev kendini geliştir sevdir. Dur bakalım hemen den.. .
  • Paylaş
Amacınız yeterince para kazanmaksa eğer elbette kazanırsınız. Ancak bir süre sonra aldığınız ile yetinmeyip daha fazla hırsa kapılırsınız. Ardından da büyük bir hüsrana uğrayabilirsiniz. Aslında çoğu şey düşüncelerinize ve amacınıza bağlıdır. Hep dediğim ve diyeceğim gibi önemli olan paranın çokluğu değil mesleğinizin size ve başkasına sağladığı faydadır. Bu nedenle seçeceğiniz veya seçmiş olduğunuz mesleğin parasına değil sizlere kazandırdıklarına bakın. Ve Seneca'nın dediği gibi '' Para ile satın alınan mutluluk, daha fazla para karşısında yenilir. ''
  • Paylaş
Gittiğin şirkete kazandığın tecrübeye bağlı
  • Paylaş