Bilmek istediğin her şeye ulaş

Mühendisler genel olarak niçin kendini ifade etmekte zorlanır? Cümlelerde açık ve net olamazlar?

Açılın ben mühendisim.

1. Öncelikle, bu dahil tüm genellemeler yanlıştır.

Yanıta gelirsek;
2. Özetle: "İdman meselesi"

Bir konuya ne kadar idman yaptığınız, o konu hakkındaki uzmanlığınızın bir ölçüsüdür. İyi bir üniversiteden mezun olan bir mühendis, muhtemelen en azından liseden beri eşşek gibi ders çalışmış, bilgisayar karşısında saatlerce mühendislik programlarıyla uğraşmış, siz problemlerle uğraşmayın diye potansiyel problemleri daha siz karşılaşmadan günlerce çalışarak çözmüştür.

Bu esnada kendini iyi ifade eden vatandaşlar kafelerde arkadaş ortamlarında saatlerce geyik yaparak ifade idmanı yapmış olabilirler.

3. Mühendislerin sayısal zekasının mühendis olmayanlara kıyasla bir tık üstte olduğunu kabul edersek; (bkz: madde 1).

Sebep-sonuç ilişkisi kurmaya odaklandıkları, olaylara tek açıdan bakamadıkları, bir konuya dalarken istemsizce derinlemesine analiz yapmaları bir konuyu net konuşmalarını engelleyebilir.

Farklı bir şekilde anlatırsam; önlerine bir problem geldiğinde, genellikle bu problemi çözecek kişi oldukları için, "hallolur yahu takma kafana" demeden önce çözülüp çözülmeyeceğini, çözülürse nasıl çözüleceğini seksen defa düşünmeleri gerekir. Bu da tereddüt olarark yansıyabilir.

Daha farklı şekilde anlatalım; Erkek arkadaşınız bir mühendis ve siz evden çıkmadan kıyafetinizin nasıl olduğunu soruyorsunuz ve hızlıca "iyi" ya da "kötü" diye bir sonuç bekliyorsunuz. O esnada mühendis bey gece gidilecek mekanın loşluğunu veya spot ışıkların kıyafeti nasıl göstereceğini, diğer konukların giyeceği kıyafetleri, dress coda uygunluğunu, yorulduğunuzda o elbiseyi taşıyıp taşıyamayacağınızı falan düşünüyor olabilir. Yanıtı almadan biraz zaman tanıyın ;)

4. Ayrıca, muhtemelen kafalarında bazı çözülmemiş problemler vardır ve bir yandan sizinle konuşurlarken bir yandan işten kalan problemleri çözmeye uğraşıyor olabilirler.

Son olarak; Bi laptop bi hesap makinası bir de power point verin bakın nasıl ifade ediyorlar.
 • Paylaş
2

Serdar Alan, Maddeler halinde sıralamışsınız Fatih bey ! İfade böyle olr diyosunuz.

Yok artık!

Yok kareli gömlek giyerler, yok kendilerini ifade edemezler. Ya bu soruyu yazan iletişim zorluğu çeken bir mühendis ya da tanıdığı bir kaç mühendisin davranışıyla böyle peşin hükümlere varıyor.

Mühendisler bir işletmede çalıştıklarında subaylar gibidirler emir alıp onu işler ve iletirler. Hem yukarıya hem de aşağıya karşı bir iletişim yeteneği gerektiren bir konumdur bu. Patron olurlarsa da hem müşterilerle hem çalışanlarla iyi iletişim halinde olmak zorundadırlar. Makineciler de aslında ya ofistelerdir ve yine subaylardır ya da sahada herhangi bir fabrikada. Her iki durumda da iletişim yeteneği şarttır. Sanırım bir tek yurdumuzda bilgisayar parçaları tasarımı ve üretimi olmadığından programcılığa soyunmak zorunda kalmış olan bilgisayar mühendisleri iletişim zorlukları yaşamaktadırlar ki bu durumda da aslında iletişim zorluğu yaşayan programcıdır, mühendis değildir.

Sayın@GNCKSE bu yazdıklarım sizce açık ve net değil mi?
 • Paylaş
Genelleme yapmak yanlış bence. Takip ettiğim kadarıyla burada çok güzel kendini ifade eden mühendis arkadaşlar var.
 • Paylaş

Bu genelleme bana da çok doğru gelmedi. @nazende 'nin de dediği gibi burada arkadaşlar kendini gayet güzel ifade ediyor.Ama yazmak ve konuşmak çok farklıdır tabii.Yine de kendini ifade etme sıkıntısını meslekle bağdaştırmayı doğru bulmadım.Asıl benim gözlemlerime göre mühendisler her zaman net konuşur.Belirsiz açıklamalarda bulunmazlar.Çok da eğlenceli insanlardır. :)

 • Paylaş
Bu konudaki ayrımın sebebininbelki mühendislerde dahil olmak üzere üretim aşamasında yer alan, gerek kendi işlerini üretim manasında yaratmış yada o süreçte çalışan emek sahipleri ile ürünün satış aşamasında kendini geliştirmiş kişilerin işletmecilik manasında olaylara çok farklı bakmalarından kanaklandığını düşünmekteyim. Kobilerin ve bu tip işletme sahiplerinin olağanüstü yaratıcılıklarla ve alın terleri ile ortaya koydukları ürünleri satmak konusunda büyük zorluklar çektikleri bir vakıadır . Bu üretim ve satış odaklı insanların olayları değerlendirmelerindeki derin farktan kaynaklanmaktadır sanırım . Matematik her halde insan düşüncesinde mekanikleşmeye sebeb oluyor. Daha doğrusu bir şey ortaya çıkarmak her şeyden önde geliyor ve sonucunda işletmesine bir pazarlamacı alıyor.
 • Paylaş
Mühendislerin kendini ifade etme sorunu mu varmış? Bence kadın yada erkek mühendislerin böyle bir sorunu yok. Ha ara sıra çizgili kıyafetlere takıldıkları ve farkında olmadan çizgili kıyafetler aldıkları yönünde tespitler var. Ama kendini ifade sorunu yaşamak mühendislik mesleği ile direk ilintili değildir bence. Herkes kadar yiyip, içip, sevişip yaşayıp gidiyorlar. Mühendislik öğrencileri kız tavlamak için böyle entel hallere girerler ;))
 • Paylaş
Kendini ifade etmekte zorlanma mesleki bir zaafiyet değildir. Doğuştan gelen beceriler ve bunların geliştirilmesine yönelik çalışmalara bağlıdır. Çok okuma ve sosyalleşme önemlidir. Şahsen ben liseyi bitirinceye kadar son derece sıkılgan, kendini ifadede zorlanan biriydim. Mühendislik okurken edindiğim okuma alışkanlığım ve sosyal çevrem sayesinde, hem kendimi ifade etmede, hem de edebi açıdan şiir ve makale yazmaya varan gelişmler sağladım. Mühendisliğe dair bu görüntünün arkasında, mühendislerin sayısal alana ve mesleki çözüm üretme gayretlerine fazla odaklanıp çok fazla sosyalleşememeleri olsa gerek. Biraz sosyal alana yönelinirse bir çok sözelci den daha başarılı olunacağına inanıyorum. Çünkü mühendislerin matematiksel zekadan kaynaklanan analitik düşünme odaklanma ve çözüm üretme becerileri bu alanda da çokça işe yarayacaktır.
 • Paylaş
1

Serdar Alan, Aynen katılıyorum, Mühendisler genellikle edebi ve felsefi düşüncelerden ırak kalıyor. Ama konuyla alakalı olarak kendilerini ifade etmeyi ele aldıklarında kısa süre içinde en iyisini yapabilirler.

Dediğiniz önerme doğru olmakla birlikte bütün mühendisler için geçerli değildir. İşi insanla olan mühendisler için bu durum böyle değildir. Ancak makine, bilgisayar mühendisi gibi tamamen bir şeye odaklanmış bir insanın, insanlardan uzaklaşıp ifade yöntemlerini unutması normaldir. Bunun bir başka sebebi ise, mühendisler fen alanında yoğunlaştığı için sayılar ve formüller arkadaş olurlar. Takdir edersiniz ki onlar da çok konuşkan değiller :)
 • Paylaş
Bir mühendis olarak buradaki genel ve ortak olan kanıya katılıyorum. Yani bu mesleğe bağlı bir durum değil.

Soruyu soran kişi, günlük hayatında bir mühendisle karşılaşmış ve onun açık ve net olmadığını düşünmüş olabilir (belki de açık ve net idi)

Kimi mesleklerin çalışma alanlarında ve kimi durumlarda kesin hüküm verilemez, çözüme yaklaşılır ya da yaklaşık çözüm verilir.

Bir de işin müşteri ilişkileri (bazen mesleğe göre bunu 'hasta-doktor ilişkisi' gibi de değiştirebilirsiniz, sadece iki tarafı adlandırdım, amaç sağlık hizmetlerini ticarî olarak göstermek değil) kısmı var. Tercih, karar verme süreci karşı tarafa bırakılmış olabilir, böyle uygun görülmüş olabilir.
 • Paylaş
Aslında gayet iyi anlatırlar kendilerini ama şöyle bir durum var ki o tartışılır; mühendisler karşısındakilerin ne bilip ne bilmediklerini tahmin edemezler o yuzden bazen sektör dilinde konuşurlar kimse bir şey anlamaz bazen de Bilal'e anlatır gibi seviyeyi çok alta çekerler insanlar konuşamadığını düşünür.
 • Paylaş
Gerçekte mühendisler mi diğerlerimi diye bi soruya dönüşmesi gereken bir soru diyebilirim.
 • Paylaş
Genelleme yapmak yanlış ama tespitlerde doğruluk payı var.
Mesela soruyu yazılı verirseniz temiz bir cevap alabilirsiniz.
Soru sözlü olunca mesleki değilse cevaplamada sıkıntı olabilir (tecrübe etmediği bir konu ise) ama mesleki bir soru sorulursa net cevaplar alınabilir.
 • Paylaş
Mühendislerin kafa matematik formülleri gibi çalışır veriler uygun yerlere yerleşir ve sonuç ortaya çıkar. ; )
 • Paylaş
Okuma alışkanlıkları genel olarak teknik kitaplarla sınırlı olduğu için. '
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

928 Görüntülenme22 Takipçi14 Yanıt