Bilmek istediğin her şeye ulaş

Mühendislerin işletme yüksek lisansına yönelmelerinin avantaj ve dezavantajları nelerdir?

Aslında bu soru tamamen insanın kendi idealleri ve amaçları ile alakalıdır. Şöyle söyleyelim; lisans programında mühendislik bitiren birisinin işletme yüksek lisansı yapması, bir şirkette yönetici konumunda olması büyük ölçüde artacaktır, çünkü neticede mühendislik programından yeterli teknik donanıma ve beceriye sahip olduğunu (en azından olması gerektiğini) biliyoruz ve işletme ise zaten tamamen şirketlerle alakalı ve olmazsa olmaz bir bölümdür. Yöneticilerin işletme hakkında tecrübesi, bilgisinin olması muhakkak gerekir çünkü kolay bir şey değil. Şöyle de bir ek bilgi vereyim; bireylerin en son mezun oldukları okul, program ve alan üzerinden unvanı belirlenir yani örneğin psikoloji bölümünü bitirmiş birisi gidip antropoloji yüksek lisansı yaparsa o kişinin esas alanı veya unvanı antropolog olarak geçer yani derecelendirme olarak alınan program (yüksek lisans, doktora vs.) sizin uzmanlaştığınız alanı belirler. Sonuçta yüksek lisans veya doktora gibi programlar alanında uzmanlaşmaya yönelik programlardır. Bu bilgiler ışında bakacak olursak, mühendislik bitiren kişinin işletme yüksek lisansı yapması aslında işletme alanına atılmasında bir olanak sağlar ve mühendislik diploması ise işletme alanında diğer insanlardan kendini bir adım öne çıkartmış olur. Biliyoruz ki, yöneticilerin hem analatik hem ticari hem işletme açısından düşünebilip kararları ona göre vermesi lazım. 

Dezavantaj konusuna gelince, ben dezavantaj olarak bir şey göremiyorum çünkü bireylerin kendi tercihleri sonucunda yapılmaya karar verilen bir durum, kendi amacına ve ideallerine göre bir yol çizmeli insan kendine bu doğrultuda zaten ne istediğinizi biliyorsanız böyle bir durumda dezavantaj olacak bir durum yok diye düşünüyorum.
  • Paylaş
Şu anda aynısını yapan bir inşaat mühendisi olarak çalışma pozisyonu şantiye, proje çizimi değilde daha çok yönetim birimlerinde hedefleniyorsa (satın alma, proje yönetimi, yatırım, ihale) çok yararlı gördüğüm bir yüksek lisanstır. Mühendislik eğitiminde alınan teknik eğitimin yanına stratejik yönetim, sektör analizi, proje yönetimi, finansal analiz vb. Bilgiler eklenerek bal-kaymak gibi olur.
  • Paylaş
Bence en mantıklısı belirli bir süre özel sektör deneyimi yaptıktan sonra şartlar dogrultusunda yüksek lisans yapmak,diger türlü çok teoride kalabiliyor.
  • Paylaş
Aga gelmesinler ya, olmuyor yani en azından bi kaç sene yöneticilik falan yapsınlar öyle gelsinler dersler çok yavan geçiyor.
Şaka bir yana Türkiye'de çoğu MBA açıköğretim işletme bölümünden daha ziyandır. Ciddi bir eğitim aranıyorsa yurt dışında yapılmalıdır, ki onlarda başvuru için en az 3 yıl yöneticilik deneyimi ararlar...
  • Paylaş
Ya bu iş ABD de çıktı, o piyasaya lazım adamı yontuluyordu sonra bize de geldi ama Lise ders kitabı gibi müfredatı var hayatı boyunca üniversiteden çıkmayan hocalar ders anlatır tek bi işleymede çalışmadıkları halde.
  • Paylaş
Kendi tecrubeme gore, MBA yapmayan bir muhendis, Teknik Mudurluk pozisyonuna kadar yukselebilir, ama Genel Mudurluk gibi ust pozisyonlar MBA gerektiriyor.

genel kural bu sekilde, ama Teknik Mudurluk gibi posizyonlara yukselirken, kendini finans, is yonetimi,, proje yonetimi gibi konularda besleyebilenlerde ayni hedeflere ulasabirler...

  • Paylaş
Farkli bir acidan bakalim,ilk olarak muhendislik diplomasi ile yapabilecegin isler sinirlidir ama bunun yaninda Isletme yuksek lisansi yaparsan yelpazeni genisletirsin.Avantaj daha cok is imkani,dezavantaj olarak eger bu yetkinligi kullanmayacaksan zaman ve para kaybi olur...
  • Paylaş
Zaman ve is kaybi olmamasi adina online yani uzaktan egitime nasil bakiliyor , sonucta diplomada online bitirdi ibaresi yer almamakta,
MSc oil and gas management (University of Liverppol ) bolumunu dusunuyorum , enerji sektorunden devam etmeli elektrik& elektronik ci ...
MBA modasi eskidi gibi muhendis diplomali MSc almali isletme , project management tarzi seyler... nacizane dusuncem vesselam .
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

7143 Görüntülenme13 Takipçi8 Yanıt