Bilmek istediğin her şeye ulaş

Mühendislik bölümü okuyacak birine tavsiyeleriniz nelerdir? Yüksek bir ortalama için nasıl çalışmalıyım?

Şaman (@chamacon) çok güzel cevaplamış aslında ☺ Aslında sanırım hangi okulda okuyacağınıza da bağlı bir durum. Eğer İTÜ, ODTÜ gibi zor bir okulda okuyacaksanız durumunuz vahim derim. Şaka tabii girebildiğiniz okulu bitirebilirsiniz de. Zaten zor derslerde çan yapılacaktır yani sizinle aynı seviyedeki insanlarla yarışıyor olacaksınız. Bence de tüm derslere girin, kendi notlarınızı tutun, bölümün not kaynağı siz olun. Okuldaki boş zamanlarınızda da çalışın, mutlaka okuduğunuz okulda çalışma odaları olacaktır o olmasa bile her an boş bir sınıf bulabilirsiniz, o da olmadı kantinde çalışın. Gürültü falan olacaktır, konsantre olmayı öğrenirsiniz. Derslere günlük çalışın ki sınav akşamları uyumamazlık etmeyin. Sınavlara uykunuzu alıp fit bir şekilde girin. Anlamakta zorlandığınız dersleri, dersten önce en az bir kere okuyarak takip edin. Ön sırada oturun, hocanın sorularını yanıtlayın, tüm tartışmalara katılın. Sizden ders anlatmanızı isteyen tüm arkadaşlarınıza dersi anlatın, en güzel öyle akılda kalıyor. Her akşam okuldan sonra evde de çalışın ama haftada bir de vur patlasın çal oynasın yapıp kafanızı dağıtmayı ihmal etmeyin. Eğer o gece canınız çok alkol içmek isterse çok için, kendinizi kaybedin. Denedim biliyorum alkolün hafızaya hiçbir olumsuz etkisi yok. Alkol sevmiyorsanız da oyun oynayın, dizi falan izleyin, bir şekilde derslerden uzaklaşın. Sınavlardan önce çalışacaklarınız bitmiş olsun ve çıkmış soruların mümkün mertebe hepsini çözün. Sürekli derse girmenin diğer bir avantajı hocanın önem verdiği konuları fark edip çıkacak soruları tahmin edebilmenizdir. Eğer dikkatli bir öğrenci olursanız kısa zamanda çıkacak soruları kestirme yetinizin geliştiğini fark edeceksiniz. Tabii ki o konular ve sorulara daha iyi çalışın. Tüm recitation sınıflarına katılın. Oralarda bir çok soru çözülür ve asistanlarla hocaya göre çok daha iyi iletişim kurup sorularınızı sorabilir, asistanı terletebilirsiniz. Anlamadığınız konular, çözemediğiniz sorular, yapamadığınız ödevler olduğunda sırasıyla arkadaşlarınızdan, asistanlardan ve hocalardan yardım istemekten çekinmeyin. Talebe talep eden demektir, siz talep ettikçe daha fazlasına ulaşırsınız. Benden de bu kadar.
  • Paylaş
Mühendislik bölümü okumuş biri olarak tavsiyem günlük ve çok çalışmanızdır. Tüm konuları çalışın, vakit kalırsa derse girmeden çalışın. Sınavlardan önce çıkmış soruların mümkünse hepsini çözün. Tüm derslere girin, kendi notlarınızı tutun. Yine vakit varsa cumartesi akşamı bol eğlenip pazar öğlene kadar uyuyun ve öğleden sonra yine çalışın. Sınavlara uykusuz girmeyin.
  • Paylaş
Mühendislik okuyan biri olarak bence her gün çalışmana da gerek yok , derslere düzenli gir, not tut, anlamadığını sor, sınav haftası da otur güzelce çalış başarılı olursun.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

107 Görüntülenme5 Takipçi3 Yanıt