Bilmek istediğin her şeye ulaş

Mühendislik eğitimi mi? Tıp eğitimi mi?

tıp harıc hersey derım . nankor meslek
 • Paylaş
neden nankör _
 • Paylaş
kesinlikle tıp derim bir mühendis olarak , çok daha prestijli bir meslek ama bir o kadar da zor
 • Paylaş
sen ne istiyorsan o :)
 • Paylaş
okumadan bilinmez ama ailemde birkaç mühendis var kendim de tıp ögrencisiyim. 1.tıp eğitiminin çok ağır olduğunu söyleyebilirim. 2.üniversite de kendini geliştirmek istiyorsan tıpda pek mümkün diil haftalık 30-40 sa dersin olur. 3.mühendislik büyük sehirlerde çok rekabete açık bir branş 4. tıp mezunu olunca hemen iş bulacaksın fakat her yer olabilir(!) küçük ilçeler sürpriz olmasın. 5. ama tıptan memnunum yine de:)
 • Paylaş
ABD de doktorlar artık para kazanamıyor.TV Showlarına sardılar.Mehmet Öz ün babasının yalancısım. Ben mühendislik derim.
 • Paylaş
İnşaat sektörüne bulaşmayın da ne yaparsanız yapın.
 • Paylaş
Nesi varmış inşaat sektörünün?
 • Paylaş
2

Yade Dorbek, modern kölelik sistemi :))

Bosch Wear, valla şimdi ne desem haklısın :(

Mühendislik, başkasının yarattığı şeyi tamir etmeye çalışacağına bir nebzede olsa kendin yapabiliyorsun
 • Paylaş
Mühendisim, tıp diyorum (iki abim doktor), doktorluk çok saygın bir meslek, hemşireler var (mühendis ya evlenir ya da abaza kalır), hemen iş bulunuyor, ciddi bir üniversitede ağır bir mühendislik eğitimi de en az tıp kadar ağır, doktor olarak mezun oluyorsun, mühendislikte doktorluğa ulaşman en az 12 yılını alır, mühendislikte doktor bile olsan sayılmazsın, doktor olarak ihtisas yaptın mı devlet bile süper para veriyor. Doktor olduktan sonra artist, şarkıcı, futbol ukalası vb. olduğunda da saygıdeğer bir adam olursun. Hata yaparsan kolayca örtbas edersin ve en fazla bir kişi ölür, bir inşaat mühendisi hata yaparsa binlerce cana bile mal olabilir ya da zarar o kadar büyük olur ki kendi kendini öldürürsün.İlla yaratıcı olacağım diyorsan plastik cerrahi okursun, hem yaratıcı hem de köşe olursun.
 • Paylaş
Kalbinin sesi yani sevdiğin meskek hangisi ise hiçbir zaman yalnış bir tercih yapmamış olursun...
 • Paylaş
Arkadaş tavsiyesiyle bakkaldan gofret seçmiyorsun sonuçta.. Beğenmediğin takdirde değiştirme imkanın yok ve sen bu işten para kazanacaksın ileride. Sen hangisini yapmak istiyorsan gerçekte, ona yönelmelisin. Zaten hangisine gitmen gerektiğin senin günlük hayatındaki kişisel becerilerinle kendini belli eder zamanla.

Bu eğitim sistemini acaba ben hangi işi yapsam şeklinde düşünmemek lazım. Hedefim bu, bu yolda ben universiteden birşeyer alacağım diye düşünmek lazım.

İşin içinden hiç çıkamıyorsan o piti pitiyle dene şansını :)
 • Paylaş
Tıp okumak beyni geliştirmez, Tıp üretilen çözümlerin uygulanması esasına dayanır. Genetik mühendislerinin, bilim adamalrının araştırmaları sonucunda ortaya atılan metotların hastlar üzerinde uygulanması esasına daynır. Okurken ezbercilikten öteye gidilmez. Hangi belirti karşısında hangi tedavinin uygulanacağı bellidir. Farklı vakalara farklı tedavi yöntemleri üretirken beyin fırtınalarının yapıldığı ortamlar ancak House M.D. gibi dizilerde olur. Zeki bir insan tıp alanını seçip doktor olduysa, doktorluk yeteri kadar beyin kullanımını sağlamadığı için ve sonuçta beyinler tatmin olmadığı için genelde sosyal başka alanlara yönelim gerçekleşir ve doktorlar bu alanlarda başarılı olurlar. Sportif faaliyetler, müzik vb.

Mühendislik ise okurken de mezun olduktan sonra da fizik ve matematiğin kompleks dünyası ile iç içe bir hayat geçer. Bu yüzden yeterince zorlanan ve yorulan beyin tatmin olur. Beyin sürekli çalışır, farklı statik ve dinamil problemlere karşı farklı çözümler arama uğraşında olur. Mühendis hayatın her alanından yeni bir şeyler çıkartabilir beyinler saat gibi işler.

Ben açıklamamı yaptım tıp ya da mühendislik demiyorum. Allah gönlünüze göre versin.

 • Paylaş
ilk öğrenci hayatıma başladığım zaman. Keşke tıp yazsaydım dediğim zamanlardı aynı zamanda. Bu mühendisliği bitirip, mezun olduktan sonra bir de iş arama kaygısı yaşayacağım diyordum kendi kendime. En iyisi tıp okumak, işim de garanti. Öğrenciyken bir gün bi sağlık ocağına ilaç yazdırmaya gittim. Doktor gençti, sohbet etmeye başladık. Ben dedim ki, ben de doktor olacağım sizin gibi. Şu an endüstri mühendisliği okuyorum dedim. Kendisi de aynı şeyi yapmış. Endüstri mühendisliği okurken, okulu bırakıp tıp yazmış. Doktor olmuş. Ben pişmanım dedi. Bak bu odada tıkıldım kaldım. Senin yerinde olsam okulumu bitirirdim dedi. Böyle bir anımı hatırlattı bana sorunuz açıkçası. Gelelim sorunuzun cevabına. Tıp okursanız ne olursunuz? Cevap: doktor nerede çalışırsınız? Cevap: hastane ya da sağlık ocağı az çok ne olacağınız, nasıl bir ortamda çalışacağınız bellidir. Ama mühendislik okuduğunuzda, bitirdiğinizde yapacağınız iş belli değildir. Çok çeşitli sektörlerde farklı farklı işler yapabilirsiniz. Ben mesela, özelde çalışıyorum ve çok memnunum. Başka bir arkadaşım, bi fabrikada çalışıyor ve memnun değil. Başka birisi kamuda ve memnun değil. Başkası, mesala özel de memnun. Eğer sayısal yeteneğiniz varsa, ki var eminim, müh. Okurken keyif alırsınız. Bitirince ise bir iş arama süreci yaşayacaksınız ve bulduğunuz işe göre, çalıştığınız ortama göre, iyi ki de tıpı bırakmışım da diyebilirsiniz, keşke tıp okusaydım da. Yani okulu bitirdiğinizde bulduğunuz işe göre şekillenecek memnun olmanız ya da pişman olmanız. Bence çevrenizin ne dediği önemli değil. Önemli olan sizin kararınız. Hayatınızı siz yaşayacaksınız. Ancak tıptan mühendisliğine geçtiğinizde hayatınız güllük gülistanlık olmayacak. Tıp okurken de öyle. Çok fazla kararsızlık sürecini uzatmadan bir karar verip kararınızı sonuna kadar uygulayın ve arkanıza bakmayın. Tıpa devam edecekseniz de, mühendisliğe geçiş yapacaksanız da.
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1758 Görüntülenme17 Takipçi15 Yanıt