Bilmek istediğin her şeye ulaş

Mühendislik konusunda geleceği olan iş sıkıntısı çekilmeyen mühendislik hangisidir? Endüstri, mekatronik, elektronik ve haberleşme, elektrik elektronik, makine? Tercih dönemindeyim. Hangi bölümü neden tercih etmem gerekir?

Mühendisliğe karşı ilgim var, genelde elektrik elektronik ya da makine seçmeyi öneriyolar. Öğretmenlerim haberleşmeyi ve mekatroniği seçmemin mantıklı olduğunu söylüyorlar. Muhteşem bir kafa karışıklığı içindeyim. Yardımcı olur musunuz lütfen?Düzenle
Tamamen senin ilgi alakana ve zihnini ne yonde gelistirdigine bagli. Ben endustri muhendisligi okuyorum cunku; baslica sunu biliyorum analitik ve uretken bir zekaya sahibim ve muhendislik okumaliydim sonra hangi alanlarda kendimi daha cok gelistirmek istedigime ve hangisinde daha keyifli bir calisma ortami yaratabilecegime karar verdim. Sunu bil ki eger sevdigin isi en iyi sekilde belli bir vizyon cercevesinde yaparsan her turlu meslek sana para kazandirir hele ki muhendislik en cok para kazananilecegin ve gelecegini sekillendirebilecegin bir alanlardan biridir. Ama detaya inmemi istersen sosyal uretkenligin analitik ve matematiksel dusunme yetinle dogru orantiliysa endüstri secebilirsin diyorsan ki benim matematiksel ve mekanik tarafim daha baskin o zaman makine ve mekatronik muhendisligini oneririm elbet. Bilgisayarda mak. ve mek. Kadar materyal odakli olmasada o da yuksek matematik yetisi istiyor 😊
 • Paylaş
1

Ayşenur Arı, iste o ayrıma nasıl ulaşabileceğimi çözmüş değilim henüz :D

Ülkemizde mühendislik bölümünü bitirip, iş sıkıntısı çekilmeyecek diye bir durum yok şu anda. Endüstri okuyan arkadaşın dediği gibi, senin ilgine alakana ve 4 seneyi nasıl geçirdiğine bağlı. Hangi alana yöneldiğinle, yaptığın stajlara, cvni doldurabilmene, kurslara ve bilimum seminerlere bağlı. Hangi mühendisliği okursan oku, okul bitince mühendis olmuyoruz zaten. Mühendis adayı oluyoruz.Gireceğimiz çalışacağımız yerler bize işleri öğretiyor. Burada kendine soracağın ilk soru; ben bu yazdıklarım arasında hangisiyle daha çok ilgiliyim. Hangisini severek yapabilirim.Sen okuduğum bölümü ve işini severek yaparsan zaten ve yanında da bunu belgelerle, kurslarla , yabancı dillerle geliştirebilirsen hiç bir meslekte açıkta kalmazsın.Mesela ben, mekatronik mühendisliği okuyorum. Eğer mekatronik düşünürsen sana tavsiyem şunlar olur; makinelerle, makine tasarımı ile; elektronik ile, gömülü sistemler ile; kod yazmayla ilgili isen bu bölümü tercih sırasında üste yaz.Benim mekatronik mühendisliği seçebilecek arkadaşlara ilk önerim bu olur. Daha sonra gelir; ben bu bölümü bitirdiğimde iş bulur muyum, para kazanabilir miyim, soruları. İşini ve üniversite öğrencilik hayatını ne kadar çok severek götürebilirsen iş bulma şansın artar. Aklında bulunsun.
 • Paylaş
3

Ayşenur Arı, aslında ilk olarak mekatronik yazmakj istedm daha sonra elektrik elekrtronik yda makine okuyıup y7an dal yada yüksek lisans yap ama mekatronik okuma dendi bana hatta mekatronik için çok olumsuz şeylerde duydum mühendislikler özellikle ilgimi çeken bölüm mekatronik oldu ama gelecekle ilgili edişe yaşamakta istemiyporum

Berk Yaşar, Mekatronik ile ilgili olumsuz şeyler söyleyenler, mekatronik okuyanlar mı yoksa mekatronik mühendisliğini bitirenler mi.Orasını bilemeyeceğim.Dışardan laf söylemek kolaydır.Ben 3 sene önce de bu bölümü tercih ettiğimde de aynı şeyler söylenmişti ancak şimdi baktığımda iyi ki yazmışım ve okuyorum diyorum.İyi bir araştırma hangi bölümü yazacağına dair iyi bir bilgi sağlayabilir sana.Dediğim gibi gelecek ile ilgili endişe yaşayıp yaşamamak tamamen senin elinde.Kendini geliştirmek de senin elinde olduğu gibi.Eğer zaten ben mühendislik okuyup gelecekle ilgili endişe duymak istemiyorum dersen yanlış olur.Ben makine,elektrik elektronik,endüstri okuyup endişe duymak istemiyorum'un yanlış olabileceği gibi.Hiçbir bölüm sana altın tepside iş imkanı sağlamaz.İş imkanını sen yaratırsın.Geleceğini sen tasarlarsın yani.

Ayşenur Arı, teşekkür ederim yardımların için :D

Yazdığın bölümler arasından en son tercih etmeni tavsiye edeceğim hatta tercih etme diyeceğim bölüm Elektronik haberleşmedir. Bölüm bence güzel ama orada çektiğin zahmeti diğerlerinde çeker daha güzel sonuçlar alırsın. Bence ilk sırada Elektrik Elektronik Mühendisliği sonra elektrik mühendisliği, endüstri muh en sonda makine mühendisliği yazılabilir. Bu bölümlerde işsiz kalmasın- yabancı dil vizyon ve azim olması şartıyla- ve bir şirkete güzel yerlere gelebilirsin. İlerde kendi işinin sahibi olabilirsin. Her bölümde olduğu gibi akademisyenlikte bir seçeneğin var. Bu noktada sen ne yapmak istiyorsun bence onu kendine sor ona göre tercih yap ve şüphe ettiğin yerleri yazma. Başarılar dilerim.
 • Paylaş
1

Ayşenur Arı, peki elektrik elektronik yada makine mühendisliği okuyup mekatronikj üzerine yan dal veya yüksek lisans yapma ihtimali nedir genelde mekatronik okumak yerine bunu yapmanın çok avantajlı olacağını yazmışlar bazı sitelerde

Endüstri mühendisliği her zaman bir tık daha öndedir diğer mühendisliklere oranla sonrasında elektrik elektronik, mekatronik, makine mühendislikleri gelir vs.. Bana soracak olursan endüstri mühendisliği yaz derim.
 • Paylaş
2

Ayşenur Arı, peki neye dayanarak diyebiliyosun çünkü bi makine mühendisi abiyle konuşmuştum makine mühendisleri endüstrinin işini yapabiliyor endüstri çok gerekli bi bölüm değil tepkilerini almıştım ama genelde ilk tavsiye edilen oluyor emin olamıyorum

Berna, Evet genelde makine mühendisleri endüstri mühendislerinin yaptığı işi yapabiliyor ancak endüstri mühendislerinin iş imkanları daha fazla ve çalışma ortamları makine mühendislerinin çalışma ortamlarına oranla daha iyi oluyor.

Öncelikle amacım hiç bir muhendislik bolumunu aşagi gormek değil, muhendislikte imza yetkisi önemlidir. Bu da inşaat, makine, elk.-elkt. Gibi bölümleri öne çıkarır. Tavsiyem bu bölümleri tercih etmen. Endüstri, tekstil, elektronik gibi bölümlerden uzak dur.
 • Paylaş
Sevgili ayşenur her bölümde kendine has farklılıklar var ki daha bunların da içinde öyle farklı durumlar, seçmen gereken branşlar olacak ki; sen bile şaşıracaksın nereden nereye?

kendine uygun olanı ancak sen bilebilirsin ama seçim aşaması her zaman zordur bilirim.

ben makine mühendisi şantiye şefiyim mekanik tesisat şirketinde görevliyim. İş konusunda yana yana şantiye şefleri aranıyor bilgin olsun makine okursan gel stajlarında :)
 • Paylaş
Bütün karışıklıkları bir yana bırakın ve sakince oturup bütün bu alanları düşünün. Size en yakın hangisi geliyor. Bir meslekte kolay iş bulanlar her zaman işinde iyi olanlardır. Sevdiğiniz işi yaparsanız başarılı olursunuz, başarılı olursanız daha kolay iş bulursunuz. Önerilen alanlar ise birbirleri ile, hepsinin mühendislik olması ortak paydası dışında, yakın olduklarını söylemk güç. Çünkü bu noktada benzerliği bir tarih bölümüyle aramıyoruz. Öyle ise, aradaki küçük farklılıklar önemli. Eğer daha soft, kavramsal, matematiksel konuları seviyorsanız elektronik, bilgisayar, endüstri rahatlıkla önerilebilir. Makine, inşaat fizik dünyaya daha yakın alanlar. İş alnı genişliği açıısndan yine elektronik, bilgisayar, endüstri geniştir diyebilirim. Tabi piyasada yapılan mühendisliklerin çoğu mühendsilik sayılmaz, buna da dikkat etmek gerekir, dikkate alacağımız kısım gerçekten mühendislik faaliyetler olmalı. Diğer taraftan Mekatronik gibi alanlar, temel mühendislik alanlar üzerine oturan bir alandır. Henüz türkiye'de oturmuş değil bence.
 • Paylaş
Türkiye sıralamanı bilmiyorum ama en yüksek puanlar her zaman endüstrinin ve elektroniğindir. Bu da geleceği en parlak mühendislerin bunlar olduğunu gösteriyor zaten. Kazanacağın para da en çok bu iki mühendisliktedir. Ayrıca bir kadın olarak ilk tercihin endüstri mühendisliği olmalı kariyer planlama açısından
 • Paylaş
Sanırım Elektronik Bayanlar için daha uygun çalışma şartları olarak ancak makine mühendisliğinin alanı çok geniş be kapsamlı ben makine mühendisi olarak mesleğimden memnunum sizlere tavsiyem karakterinize ve ilgi alanlarınıza uygun meslek seçmeye çalışmanızdır Başarılar dilerim.. .
 • Paylaş
Merhabalar,

mühendislik dallarında genel olarak kendini geliştirirsen iş bulma konusunda sıkıntı çekmezsin fakat şunu diyeyim kız olduğunuz için makina yazmayın derim (çalışma şartları bayanlara göre pek değil) onun haricinde saydıklarınızı yazabilirsiniz ve bu bölümleri tercih ederken teknik üniversiteleri yazın iş bulma konusunda avantajdır.
 • Paylaş
Lisedeki bir öğrenci ne anlayabilir ki mühendislik deyince? Kimse kızmasın, ben bir mühendisim ve ben de geçtim bu yollardan, o yüzden söylüyorum.

Tabii ki şöyle düşünebilirsiniz, bir lise öğrencisi de bu yüzden sorusunu sormuş, bir de açıklamasını yapmış, o yüzden bu açılış cümlesi lüzumsuz oldu, diye.

Bazen insan lafa neresinden başlayacağını bilemiyor da ondan.

Şöyle izah etmeye çalışayım. Bu mühendislik dallarının isimleri böyle panoda durur gibi durunca okuması hoş geliyor. Hele bir de yeni bir isim var ki, sorma: mekatronik.

Öğretmenler, şunu seç, bunu seç diyorlar ama öğretmenler ne anlar? Anladıkları, ya kendi çocuklarından ya da yakın çevrelerinden bildikleri kadardır (çevresinde o mesleği seçmiş insanların verdikleri bilgiler ya da kendi gözlemleri doğrultusunda, bunlara da ne kadar güvenilir?) Öğretmenler isyan etmesinler, ben bir öğretmen çocuğuyum.

Uzun laf ettim sadede geleyim:

Birincisi, bir mühendislik dalını seçince, o mühendislik ismindeki 'şey' ile (makine, inşaat, elektronik cihaz vs) '...' mühendisinin bir içiçeliği olmayabilir. Hatta düşündüğü şeyin yanından, kaldırımından bile geçemeyebilir. Örneğin, en popüler ürünlerden biri olan otomobil, makine mühendisliği deyince akla ilk gelenlerdendir ama mühendis olmayan birisi bunu dışından tanır yani otomobilin kaportasından ya da iç mekanından tanır. Otomobilin bu sayılan yerlerini endüstri ürünleri tasarımcıları yapar ama mühendisler test ederler. Belki de bir makine mühendisi için, dışarıdan bakan birinin hiç aklına gelmeyecek egzost manüfoldu tasarımı çok daha heyecan vericidir (akışkanlar mekaniğinin konusu)

İkincisi, mühendislik bir modelleme mesleğidir. Mühendis kelimesinin kökü, hendesedir. Türkçe'ye hesaplamak diye çevirebiliriz. Dünya'daki ve evrendeki olaylar bizim algılamamıza göre karmaşıktır. Bunları kontrol altına almaya çalışmak ya da bunlara müdahale edebilmek için belli bir düzende anlamamız lazımdır. Bu kolay değildir. İşte mühendislik bu karmaşıklığı, Dünya çapında her mühendisin anlayabileceği ve kullanılabilir 'model'lere oturtmaya çalışırlar. Bunun için de iyi bir matematik yeteneğine sahip olmaları gerekir Sadece matematik bilgisi ve birikimi değil, matematiği (ki burada sözkonusu olan uygulamalı matematiktir) kullanma kaabiliyetidir. Yani matematikle uğraşmak istemiyorsanız, iyi bir mühendis olamazsınız. Yanlış anlamayın, iyi para kazanan vasat bir mühendis olabilirsiniz.

Üçüncüsü, eğitiminiz sınıf ortamında geçecek genelde. Yani dört yılda bu işin ancak teorisi verilebiliyor. Pratik yönlerini öğrenmek tamamen size kalmış. Bunun bir yolu iyi staj yapabileceğiniz yerler seçmek.
 • Paylaş
Öncelikle Türkiye de işsizlik problemi yaşamazsın dersem yalan olur. Tüm mühendislik dallarında ihtiyaç fazlası mezun var. İhtiyaç yok çünkü bu ülkede sanayileşme yok. Tabi ki kendini çok iyi yetiştiren bireylerin önü açık. Ama sakın YÖK "üniversiteleri" beni yetiştirir diye bekleme. Çünkü orada bilim yok. Dil kurslarından, çeşitli bilgisayar programı kurslarına kadar her şeyi (bedelini ödeyebilirsen) takip et. Mümkünse okul bitmeye yakın yurt dışı bir okul ayarla, diplomayı oradan al. Mümkünse orada yüksek yap. Ve oralarda bir iş bul ve kal derim. Bu memleket haramilerin, kaç kurtul.. Ama memur maaşı bana yeter, birde zengin koca buldum mu dünya yansa umurumda değil diyorsan valla okumasan da olur.. Kendine, hobilerine uygun bir okul ayarla keyfine bak derim...
 • Paylaş
Tercih dönemine bu cevabı yetiştiremedim ama umarım elektrik-elektronik bölümünü tercih etmişsindir.
 • Paylaş
1

Ayşenur Arı, makine muhendisligi oldu tercihim :D

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR