Bilmek istediğin her şeye ulaş

Muhlama nasıl yapılır?

Mısır unu
Mısır unu ağır geliyor derseniz bir miktar beyaz unla karıştırabilirsiniz
Tereyağ
Kolot peyniri(muhlama yapımında kullanılan peynir) bu peyniri bulamazsanız kaşar peynir, eski kaşar, çeçil vs... De olur.
Yarım su bardağı kadar su
Tuz

Tereyağını tavaya alıp eritin. Unu kavurun. Ardından peyniri ekleyip eritin. Bir miktar su ekleyebilirsiniz çok aşırı katı olursa. Bir miktar tuz atın. Ardından sıcak sıcak tüketin peynir soğumadan.

Yemek
 • Paylaş
Şimdi efenim;
Malzemelerimiz:
 • 1 adet kap, kaşık ve tava
 • 3 yemek kaşığı un (un türü size kalmış)
 • 1 su bardağı ise SU (pH değeri 6.5-7.5 olması makbul:)
 • 200 gram peynir, en rahat tel peyniri bulunabilir (peynirin eridiğinde uzayanı makbul)
 • 1 yemek kaşığı tereyağı
 • Damak tadınız kadar tuz
Tarif:
 1. Bu malzemelerin sığacağı bir kap buluyoruz.
 2. Unu bu kap içine boca ediyoruz.
 3. Suyu da bu kap içinde ki un üstüne az az dökerek çevirip-yediriyoruz. En önemli kısım bu olduğundan dikkatlice okumaya devam ediyoruz. Su karıştırılmış unun kıvamı puding, sütlaç ve benzerlerinin kıvamı gibi olmayacak. Bildiğiniz su kıvamında olması püf noktası.
 4. Peynirimizi serçe tırnak büyüklüğünde parçalara ayırıp kaba atıyor ve 2-3 tur daha soldan sağa karıştırıyoruz. Dikkat! Tuz muhteviyatını da unutmuyoruz.
 5. Tavayı buluyoruz.
 6. Orta ateşi altına alan tavanın üzerine tereyağını attıktan sonra kaçmıyoruz. İçimizden 30'a kadar sayıp yağın önce erimesine sonra da çıtır çıtır verdiği sesin kesilmesine şahit oluyoruz.
 7. Az önce hazırladığınız kap içerisinde ki afet-i viran iksirini Nirvanaya ulaşmış tereyağ üzerine usulca boca ediyorsunuz. Bu esnada tereyağının malzemenin üstüne çıktığına tanık olacaksınız. Sakın endişe duyup karıştırmaya çalışmayın.
 8. En önemli an! Üste çıkmış olan tereyağının üstte kalmışlığını bozmadan ve kaşığın ucuyla ağır-ağır karıştırıyorsunuz. Bu tempoda bir tur dönme süresini baz alıp bir tur bekleyerek piştiğine tanık oluyorsunuz.
 9. Hak ettiniz bunu, Afiyet Olsun.

Yemek
 • Paylaş