Bilmek istediğin her şeye ulaş

Müslüman aileler çocuklarıyla ateizm hakkında nasıl konuşmalıdır?

Eğer başarabilirlerse objektif davranmaları yerinde olur.

Ateizm hakkında çocuğa verilecek objektif bilgiler nelerdir:

1. Ateizm "tanrı"yı değil "tanrı fikri"ni reddeder. Dolayısıyla bilinçli bir ateist tanrının varlığı - yokluğu konusunda tartışmaz yalnızca tanrı fikrinin tutarsızlığı konusunda tartışır.

2. Ateist; teist, deist ve agnostik söylemlerin tamamına muhaliftir. Dolayısyla ateist tarafsız değildir. Özellikle teist ve deistlerin tanrıya ya da dinlere dayandırarak toplumlara ve fertlere dayattıkları tüm unsurların karşısındadır. Bu unsurlarla mücadele eder. O yüzden bir ateiste "madem tanrıya inanmıyorsun bizim iddialarımızdan sana ne; karışma bize ve sen kendi hayatını dilediğin gibi yaşa" denilemez!

3. Ateist, ahlak ve değer olarak kabul edilen diğer tüm yargıların, tanrı fikrine bağlı olmadığını ve "insan aklı"nın doğruyu, güzeli, sağlıklıyı bulma ve tercih etme etme noktasında yeterli olduğunu savunur. Ateist, "ateist ahlak"ı savunmaz, ahlakın herhangi bir ideolojiye ya da inanca ihtiyacının olmadığını savunur.

4. "Ateizm de bir inaçtır" söylemi yanlıştır. Ateizm bir inançsızlık durumudur. İnanç karşısında reddedici ve inancın dayattıkları karşısında muhalif bir duruşun arka planıdır. Ateizm akademik anlamda bir yaşam felsefesi ve olayları çözümlemekte kullanılan bir düşünüş biçimidir.

5. Ateist tanrının yokluğunu kanıtlama adına argümanlar üretmez ancak inançlıların, tanrının varlığını ispat adına ürettikleri argümanları çürütmek için fikir üretir.

Son olarak: Ateizmi kötülemek ya da olmadığı gibi göstermek dürüst insanların yapacağı iş değildir. Çocuklarımıza dürüst davranalım! Ateizm "iyidir" ya da "kötütür" demek yerine ateizmi anlamalarına çalışalım...
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

543 Görüntülenme4 Takipçi1 Yanıt