Bilmek istediğin her şeye ulaş

Müslüman toplumlar neden geri kalmıştır? Neden bir Rönesans geliştirilememiştir?

panovizyon sana sonuna kadar katılıyorum çünkü islam hiçbir zaman bilimin önüne geçmemiş hatta desteklemiştir ama bir farkla batılılar dünyevi emelleri için çalışırken islam müslümanlar için insanlık için bilimi destekler.
 • Paylaş
Soruyu bir de tersten soralım 14.yy dan 16.yy a kadar diğer devletler neden Osmanlı İmparatorluğunun gerisinde kalmışlardır?
 • Paylaş
çünkü İslamın yanlış anlaşılması,cahillik ve büyük güçlerin etksi
 • Paylaş
islam adına ahkam kesen dalkavukların faliyetleri islama yamanamaz.
 • Paylaş
Bence İslamı bu hale tamamen politikacılar getirdi. özünden uzaklaştırıldı. pasifize edildi. saf dışı bırakıldı. Sırf bu dünya değil hep öteki dünya önemsendi. öyle anlatıldı öğretildi.ve hala daha böyle devam ediyor. sırf bu yüzden. müslümanlar kendilerini hep başka gezegendenmiş gibi düşünmeye sefkedildi biryerde. Oysa yüce ve evrensel dinimiz islam dünyamızın herşeyidir bence.
 • Paylaş
Tabi ki Kur'anı ellerinden bıraktıkları için(yani uymadıkları için) Ama şahlanış çok uzakta değil Allah'ın izniyle
 • Paylaş
bunu dua olarak algılayıp amin inş diyorum kardeşim
 • Paylaş
hocam beyninin göçmesine izin veren insan zaten yeterince özüne vakıf olamayan insanlar ki onlarla müslüman toplumlar ilerlemez.
 • Paylaş
gidene engel olmayız zaten. bize her türlü ölüm tehlikesine rağmen islam için vatan için çalışacak adam lazım
 • Paylaş
'Osmanlı sonrası İslam dünyasının yaşadığı travmanın yıkıcı etkilerinden biri de Müslümanlardaki bu zengin kentlilik kültürünün silindiği bir yozlaşma sürecinin doğması ve bunun kalıcı bir hal almasıdır. Bu durum her alanda ama bilhassa dini zihniyette hoyratlığa kadar varan bir yıkım doğurmuştur.' diyor.
 • Paylaş
'Müslüman toplumları artık yakın tarihin üstüne yıktığı enkazın altından kalkmayı başarmalı, zihin ve duygu dünyasını yeniden harekete geçirerek, bir yandan öz kültürü ile kopardığı bağı yeniden kurarken, diğer yandan çağdaş dünyanın ürettiği değerler içindeki ihtiyaç duyduğu 'yitik mal'ı yeniden keşfedip alma irfanını göstermelidir'
 • Paylaş
çağdaş arkadaş tam bir gaflet içinde müslümanlar neden geri kamıştır çünkü müslümanlığı yaşamıyorlar çünkü genel içi söylüyorum sözde müslümanızve nezaman gerçek müslüman olursak ozaman ilerleriz ben ümitvarım "istikbal islamiyetindir"saygılar
 • Paylaş
kader inancı
 • Paylaş
sence?
 • Paylaş
idarecileri bilinçli seçilmediği için
 • Paylaş
Bireysellik ikinci plandadır.
 • Paylaş
İslam'ın temellerinde aydınlık asla olmamıştır. Eskiden bu tarz adımlar bağnazlık göstergesi olarak kabul edilir ve şiddetle cezası uygulanırdı.
 • Paylaş
Çünkü müslümanların rönesansı diriliş günüdür.

Açıklamak gerekirse;
Rö-nesans Yeniden doğuş anlamındadır.

İncil hristiyan ülkelerde dünyevileştirildiği için ilahi mesajlar yerini dünyevi (meta) yaşantılarına indirgenmiştir.İşte Rönesans (Yeniden doğuş) inancıda dünyevileştirilen inançlardan biridir. "Bakın isanın bahsettiği diriliş budur işte resim,işte müzik ve teknoloji! Ne mutlu size!" diye kandırılan insanlar sözkonusu. Halbuki yakın zamanda bulunan barnabas incilinin yani orjinal aramice olanında bu dünyevilik yerine tıpkı kurandaki gibi ilahi mesajlardan bahsedilmektedir.Mevcut hristiyan aleminin (yani çok geliştiğini sandığımız toplumların) elindeki incil tahrif edilerek dünyevileştirildiği için insanlar ilahi dirilişin (rönesansın) ne olduğunu idrak edememekteler. Müslümanların fatihasında "maliki yevmid din" denir bakın dikkatlice okursanız malik ve din denmiştir yani "din gününün maliki" daha modern türkçeyle "diriliş gününün sahibi" denmektedir.
Bu arada belirtmem gerekirki eğer barnabas incilinin orjinali ortaya çıkarsa hristiyanlık alemi uyanır. Zaten bunu bildikleri için barnabas incilini film yapmak isteyen Muhsin Yazıcıoğlu'nun peşine düşülmüş ve tercümesiyle uğraşan Hamza Hocagil ölümle tehtid edilmiştir (yabancı bir konsolos tarafından)

Ayrıca belirtmem gerekirki.İtalya'da rönesans ortaya çıkmadan önce Kostantinapolis (Kostantin Şehri) işgal olduğu zamanlarda bu şehrin sanatçıları gemilerle kaçarak bugünkü italyadaki sicilya üzerinden, toscana bölgesine ulaşıp oraya bizansta icra ettiklerini taşımışlardır . Rönesansın oluşumu buraya dayanmaktadır. İtalya durup dururken resim,müzik ve teknoloji alanında değişmemiştir. Herşeyin bir kaynağı var.

Aslolan illimdir. Bilim batının dünyevi uğraşlarından öte gidemez.

Uzuuunca yazmıştım burada "pri reis gitmeden amerikayı kağıt üzerinde çizmiştir" diye. Bu billim değil ilim sayesindedir. Gelişmişlik algısı ancak ilahi bir zeminde tartışılabilir. İstediğiniz kadar dindar şu bu deyip terimlere çekin istediğiniz kadar ilahi mesajlardan uzaklaşmaya çalışın. Bu kendi varlığınızdan kaçmaktan başka bir fiil içermez.
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1608 Görüntülenme15 Takipçi19 Yanıt

Konu Başlıkları