Bilmek istediğin her şeye ulaş

Müstehcen ya da müstehcenlik nedir?

Hangisi durum hangisi eylem içerir?Düzenle
Arapça kökenli bir sıfatmış TDK ŞÖYLE DİYOR.
Müstehcen : 1. sıfat Açık saçık, edebe aykırı, yakışıksız
Adım adım deşelim tanımı.

Öncelikle birşeyin müstehcen olaması için açık sacık olması şart tanım öyle diyor.
Açık saçık : 1. sıfat Yüz kızartıcı, edepsiz, müstehcen, cinsel çağrışım yüklü (söz, anlatım) demek ki müstehcen olması için cinsellik içeren ve insanı utandıran birşey olması lazım. Peki edebe aykırılık neymiş. bakalım.
EDEP: 1. isim Toplum töresine uygun davranma. Toplum töresine aykırılık ta olursa açık seçikliğin yanında müstehcenlik katmerleniyor yani. çünkü tanımdan yola çıkarsak esasen açık seçiklik tek başına müstehcen e bir de yanına toplum töresine aykırılık gelince iki katladık müstehcenliği.

Dikkat ederseniz ahlaki bir konu olduğu için toplum töresi ön olana çıkıyor. O halde Müstehcenlik İstanbul toplumu için farklı, Mardin toplumu için farklı olmalıdır. Mardin'de bir mezrada genç bir kadın minik etek giyip çeşme ye suya gider mi? Ama İstanbul'da gider. Peki İstanbul'da insanlar öpüşebilirken ve ve semtine göre normal ya da toplum töresine uygun sayılmazken ne olacak Ümraniye'de dayak yersiniz, Taksim'de bir parkta dönüp bakmazlar bile, dönüp bakanlar da taşradan gelenlerdir.

Ceza yasaları böyle geniş kelimeleri barındırmamalı bünyesinde kanun yapan koca koca beyinli adamlar bile bu işin çıkamazken kabahatler kanununa göre otobüste el ele tutuştunuz diye ceza da yiyebilirsiniz.

here is Turkey hacı :))
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1124 Görüntülenme3 Takipçi2 Yanıt