Bilmek istediğin her şeye ulaş

Müşterilerime teminat mektubu vermek istiyorum. Teminat mektubu için ipotek edilecek mülkün değeri, garanti edilen tutardan yüksek olsun. Banka, aynı mülk ile, diğer müşterilerime de teminat mektubu verebilir mi?

Ör: Mektup 100 tl, ipotek edilen mülk 1.000 tl ise, kalan 900 tl için diğer müşterilerime de teminat mektubu verebilir miyim? teşekkürlerDüzenle
Ör: Mektup 100 TL, ipotek edilen mülk 1.000 TL ise, kalan 900 TL için diğer müşterilerime de teminat mektubu verebilir miyim? [sorunuzun cevabı evet verebilir]

Lakin burada bir açıklama yapayım.

Banka size limit tesis ederken ; değişik fasıllarda dağılımlar yapar.

Örneğin nakdi 700.000 TL , Gayri Nakdi 300.000 TL gibi.
Ve bu limitin bir kısmı kefalet karşılığı ve ipotek karşılığı gibi şartlarla tesis edilebilir.

Siz hiç teminat vermeden de , imza karşılığı bir miktar mektup da alabilirsiniz ki , bu ticari itibar ve kişinin KKB skorlarıyla da ilintilidir.

Zaten gerekli finansal tabloları alıp , çalışma yapan ticari portföy yetkilisi arkadaş , size ne gibi şartlarda limit tesis edildiğini beyan eder

örneğin :

100.000 TL çek karşılığı
100.000 TL kefalet
ve 300.000 TL ipotek karşılığı gibi ; bu arada bire bir değil %80 gbi düşünün yani ipotek edilen tutar , 375.000 Ekspertiz değerli olmalıdır ki 300.000 kredi kullanasınız (bu prensiptir ; bire bir kullandıran da var belki..)

Burada bankanızla şunu konuşmalısınız : bana limit tesis ederken ben 500.000 TL lik teminat mektubu alacakmışım gibi fasıl tesis edin.

ha bu durum elzem değildir ; kısa bir fasıl değişikliği revizyonuyla da toplam limitiniz içinde nakdi/gayrinakdi sınırlar belirlenebilir.

Fakat en baştan öngörülü olup , toplam limit içindeki olası ihtiyaçlara göre talep etmekte fayda var.

Örneğin hiç nakit kredi kullanmak gibi bir ihtiyacınız yoksa , sadece gayrinakdi bir limit tesisi isteyebilirsiniz.

Size 1 Milyon TL limit tanımlandı , fasıl da gayrinakdi açıldı ve siz de bu limitin koşullarını sağladınız (örneğin 1.250.000 TL değerinde bir ipotek tesis ettiniz) , isterseniz on tane 100.000 TL lik mektup alabililirsiniz.

Selamlar
  • Paylaş
Ağustos 2016

Gizli Kullanıcı

Çok teşekkürler, süper açıklayıcı olmuş. Madem sizi yakaladım, bir iki soru daha sorayım :)
1- Teminat mektubu tanımı gereği şart-şurt ileri sürülmeden ilk talepte ödenmesi gereken bir şey olmasına rağmen, sözleşmeyle şarta bağlanmış mektuplar da var. Riskin gerçekleşip gerçekleşmediğinin tespitinin çok kolay ispatlanabilir ve sözleşmeyle netleştirilmiş olması halinde, bankalar, mektubu verenden riskin gerçekleştiğine dair kanıt isterler mi? Yoksa tanımı gereği "derhal" öderler mi?
2- Risk gerçekleşti ve mektubu elinde bulunduran şahıs bunu kanıtladı. Banka da ödemeyi yaptı. Bankanın izleyeceği yol nedir? Benim ipotek ettirdiğim mülk için hemen haciz işlemleri mi başlatır? Aynı ipoteke ilişkin diğer mektuplarin akıbeti ne olacak?

Uzun oldu farkındayım ama cevaplarsanız çok sevinirim.
  • Paylaş
2

Marty Mcfly, Bahsettiğiniz durum , hukukun sahası.
Sözleşme ve mektubun taahhütü , hukukçular tarafından cevaplanmalı. Benim aklım sadece finansal akış sürecine erer. :)

Mektubun tazmini sonrası , banka sizden riski kapamanızı ister.

Örneğğn yüz bin TL lik bir riski ödedi.
Sizden bu parayı ister. Süre zarfında ödemezseniz yasal takip başlar. İpotek konusu teminatın satışı da buna dahildir.

Suat Köroğlu, Bu gibi bir durumda riskin gerçekleşip bankanın ödeme yaptığı meblağı ihtarla size bildirimi sonrası verilen süre zarfında açık kapatılmadığı taktirde ipoteğin paraya çevrilmesi yoluyla icra takibi başlatılır. Bu icra yolunda bankalara özgü takip ve sonuca ulaşmayı kolaylaştıran hükümler mevcuttur. Birden fazla mektup verilmesi halinde ise banka sizin aklınıza takılan kısmı zaten bir şekilde hüküm altına almıştır. Ya riski kapamatmamanız sonrası diğer teminat mektuplarının hükümsüz kalacağını önceden öngörmüştür bir maddeyle ya da diğer mektupların sunmuş bulunduğunuz teminat değeri kapsamında geçerliliğini koruduğuna ilişkin bir ibareyle bu nokta aydınlatılmıştır.

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

61 Görüntülenme3 Takipçi2 Yanıt