Bilmek istediğin her şeye ulaş

Mutluluk kişinin etrafındaki insanlarla ne derecede ilişkilidir? Diğer insanlarla birlikte yaşamayan, toplumdan yalıtılmış biri mutlu olabilir mi?

Mutluluk paylaştıkça çoğalabilen bir durumdur. Yani diğer insanların mutluluğu, mutlu bir ortam insanı mutlu edebilir. Tabii bu demek değildir ki insan sadece sosyalleştiğinde mutlu olabilir. İnsan yalnız başına da pekala mutlu olabilir. Bir sanatçı mesela sanatını icra edebildiği ve onu geliştirebildiği oranda mutlu olur ki sanat geliştirmek genellikle çok uzun zaman alan ve yalnız başına yapılabilen bir eylemdir.
  • Paylaş
Kendi başına da pekala mutlu olunabilir. Ancak sosyal varlıklar olduğumuzu düşünürsek elbette uzun vadede tek başına mutluluk mutluluk getirmez.Şaman (@chamacon) ağa nın da dediği gibi mutluluk paylaştıkça çoğalır. :)
  • Paylaş
İkiside mümkün fakat toplumdan yalıtılmış biçimde yaşayarak mutlu olmak zordur çünkü insan sosyal bir canlıdır. Bu konuda Freud'un çağdaşı Alfred Adler'i okuyabilirsin.
  • Paylaş
Sanırım kendi kendine mutlu olabilmenin yolu şükretmekten geçiyor, ama doyumsuz insan neye şükredecek ki yalnızken, çok şükür yalnızım mı diyecek?

Yalnızlığın, daha doğrusu toplumdan uzaklaşmanın, izdivaya çekilmenin mutluluk arayışından doğmuş olması muhtemel... Mutluluk, paylaşıldığı sürece var gibi geliyor bana. Mutluyum ama paylaşacak kimsem yok, mutsuzluğa geri dönüş için güzel bir zemin!

Birlikte yaşama en uygun canlının insan olduğunu, tercihleri ile kendine en uygun ortamı yaratabileceğini, kendi sınırlarını belirleyerek gerekli anlarda kullanılacak hatta sığınılacak bir mahremiyet bölgesi oluşturabileceğini düşünüyorum.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

89 Görüntülenme7 Takipçi4 Yanıt

Konu Başlıkları