Bilmek istediğin her şeye ulaş

Mutluluk sorgulanabilir mi?

Mutluluk; üzüntü gibi, kaygı gibi, korku gibi, öfke gibi duygulardan biridir.. Her duygu gibi mutluluk da bize yapacaklarımızla ilgili karar verme yolunda yol gösterir.. Örneğin bir aslan gördüğümüzde korku bize oradan uzaklaşmamızı ya da kendimizi koruyacak bir şey yapmamızı hatırlatır.. Önemli bir karar öncesi kaygı riskleri değerlendirmemiz ve alternatif çözümler üretmemiz gerektiğini haber verir.. Mutluluk da o andaki koşulların hoşumuza gittiğinin bir göstergesidir ve koşulların tadını çıkarmamız ya da o koşullarda yapabileceklerimizi belirlememiz için bize işaret verir..

Nasıl ki üzüntüyü korkuyu kaygıyı, nerede bu üzüntü elimizde mi korku erişilebilir bir şey mi diye aramıyor ve sorgulamıyorsak mutluluğu da aramayız ve sorgulamayız.. Hissettiğimiz zaman onu tanırız ki ne yapacağımızı bilelim..

 • Paylaş
1

Serdar Alan, Mutluluk tesadüfleremi bağlı diyosunuz . Bizi mutlu edenleri sorgulamıyalımmı ?

İnsanın kendi mutluluğunu sorgulaması mı? İşte orada mutsuzluk başlar... .
 • Paylaş
"Yılların bana öğrettiği şeylerden biri de bu oldu; 'mutluluğu' yakalamışsan sorgulama. ''

bukowski : )
 • Paylaş
Bir kişi mutluluğu sorguluyorsa mutlu değildir. Mutlu olan biri neden sorgulasın ki. Sadece yaşar ve keyfine bakar. O kadar!
 • Paylaş
Duyguların sorgulanması onları köreltir. Hangisi olursa olsun.
 • Paylaş
1

Insan, Belki vicdan için geçerli değildir, ama genelinde geçerlidir.

Diğer bütün duyguları sorguladığımız gibi mutluluk da tabi sorgulanabilir ama burada kişinin yaklaşımı farklıdır çünkü mutluluk duygusu insanları farklı yönde etkiler sorgulama ihtiyacı duyulmaz. Sosyolojik açılardan baktığımızda toplumlarda mutluluk ihtiyacının çok fazla olduğunu ve diğer duyguların sorgulanmasının sebebinin sadece mutsuz olma kaygısı olduğunu görürüz. Mutluyken sorun yok ama mutsuzken sorunlar var şeklinde bir algı olduğu için mutluluğu sorgulamaya yanaşmıyoruz, asıl istediğimize ulaşmışken gerisi çok da anlamlı değil bizim için.
 • Paylaş
Biz insanoğulları genelde pesimist yapıdayız. Yalnız olduğumuz zamanlarda durmadan şikayet etsek de, kalabalık bir ortama girdiğimiz anda yalnızlığımızdan bahsedip orada bile negatifi üzerimize çekmeyi başarır, yada yalnız kalmayı sevdiğimizi söylemeye başlarız. Geceleri uykusuz kaldığımızda olumsuzlukları aklımıza getirir uzun uzun kuruntular yaşamaya bayılırız. Çoğumuzun aklından "niye ben? " sorusu bir kez olsun geçmiştir. Mutluluğa gelince; mutsuzluğu, yalnızlığı veyahutta olumsuz herhangi bir şeyi bunca sorgulayan varlıklar olarak, düşünebilme yeteneğimizi en çok da egolarımız için kullandığımızı da düşünecek olursak, "sorgulanmaması, sadece yaşanması gereken bir his olan mutluluk" ama ondan bile korkan, sıkılan yada mutlulukta bile olumsuzluklar arayan beyinler oluyoruz bazen... Belki de suç bizde değildir... Yine hayatın üstüne mi atsak ki suçu? : )
 • Paylaş
1

Ayhan Şimşek, “Dünya, benim gibi insanlarla dolu mahallelerden meydana gelseydi, bir beton çölüne dönerdi. İnsanlığın ve insansızlığın yüz karasıydım. Kendime acımak istedim. Mutlak bir ümitsizliğe düşmek istedim. Belki tam düştükten sonra çıkmak kolay olurdu. Fakat, bütün bu düşündüklerimin, kelimelerden ibaret olduğunu biliyordum. Pencereye yaklaştım, başımı yukarı kaldırarak gökyüzüne baktım. Ay oradaydı. Bildiğim ay. Hayır, ben adam olmazdım. Gerçek bir acı duyduğumdan bile kuşkum vardı. ” Oğuz Atay-Korkuyu Beklerken

Sorgulanabilir ama bu sefer Mutluluk olmaktan çıkar.
Hem ne diye mutluluğu sorgulayacaksın ki? Bulmuşken tadını çıkar zaten kısa sürelidir.
Etrafta insanlar harıl harıl mutlu olmanın yollarını ararken, bulup da sorgulamak ne kadar doğru tartışılır.
 • Paylaş
1

Serdar Alan, Sorgulamazsanız sizi nelerin mutlu ettiğini bilemezsiniz . Mutluluğunuz tesadüflere bağlı kalır.

Elbette sorgulanabilir ama sorgulanmaması daha hayırlıdır bence :)
 • Paylaş
Başkasının mutsuzluğuna sebep olabilecek yada sebep olduğu için yaşanan bir mutluluksa ; örneğin bir yarışmada birinci olduk . Diğer yarışmacılar mutsuz oldu. Birinci olmanın tadını çıkarmalı mı, yoksa diğerlerine mi üzülmeli. Zaten bilim insanları başarının insanı sanıldığı kadar çok mutlu etmediği sonucuna varmışlar. Bence sorgulanabilir. Ama bir annenin çocuğuna sarılırken yaşadığı mutluluk sorgulanamaz. Mutluluğun sebebi sorgulanabilir, yani kimse mutluyken ben neden mutluyum diye sormaz kendine. Sormamalı da :) ama daha sonra sorguladığında aslında kendisini neyin mutlu ettiğiyle yüzleşme fırsatı bulabilir.
 • Paylaş
Hangi nedenlerden kaynaklandigi mi? Boyutu mu?
Iki yanitin uzerinde dusunmek bile digerlerini yakalamak icin hayatinizdan calacak. #carpediem
 • Paylaş
8

Insan, Carpe diem taraftarı olup mutluluğu yakaladığını düşünen var mıdır?

Bora Kasap, "Carpe diem taraftarı olup mutluluğu yakaladığını düşünen var mıdır?" çok güzel bir yanıt. Ben de cevap bekliyorum bu soruya.

Insan, Bir kere şunu söylemek isterim ki doğasına aykırı davranan mutsuz olur; ot yemeye çalışan bir aslan, fotosentez yapmaya çalışan bir balık, et yiyen bir ceylan mutsuz olur(büyük ihtimalle böyle şeyler yapan hayvanlar yoktur ama olsaydı mutsuz olurlardı). Aynı şekilde insanda akıl ve hafıza vardır, Carpe diem anlayışı ise gününü yaşamayı ve dünü ve yarını düşünmemeyi amaç edinen bir anlayıştır. Bu durum insan doğasına aykırıdır, insan geçmişteki acıları veya gelecek kaygısını engelleyemez(engellerse aklını ve mantığını kullanmıyor demektir, doğasına aykırıdır, zaten de beceremez) yani carpe diem anlayışına sahip bir kişi mutlu olamaz.

Melek Özaslan, Mutluluğun ne kadar süreli olduğunu düşünüyorsunuz? Hafta, yıl, ay, süresini sorgulayanlardan mısınız? Carpediem'i yanlış yöne çekmek iyi olmayacaktır.
"Gününü gün et, zamanın tadını çıkar, günü yakala, anı/günü yaşa." Geçmişinden ders almamak gibi bir seçeneği kavrama dahil edemiyorum. İnsan, geçmişinden bağımsız değildir. Gününü yaşadığı zaman, ertesi gün geçmişini de mutlu olarak anacaktır. An'a göre mutlusunuzdur. Anlarınız da tüm hayatınızı şekillendirir. Geçmişteki acılara veya gelecekteki kaygılara takılan bir kişinin mutlu olması oldukça imkânsıza yakın.

Insan, Mutluluk ömür boyudur. Gününü gün eden biri, geçmişine bakıp da mutlu olmaz, çünkü geçmiş artık ulaşılmazdır, özellikle yaşı ilerleyip artık yapamayacak hale gelince eski gününü gün etmeler çok acı verir, ulaşılamazdır artık, kaybetmiştir. Arkadaşları ölecek , ailesi ölecek, hastalanacak, bunları düşündükçe acı çekecek. Ayrıca zaten hiç birimizin anı yaşamaktan başka çaresi yok, Carpe diem tabiri anı yaşa derken geçmişi ve geleceği fazla umursamadan yaşa anlamında kullanır. İnsan, aklını ve mantığını kullandığı, bir şeyler öğrendiği, doğasına aykırı davranmadığı, erdemli olduğu, hayatta başına gelenleri erdemle karşıladığı, mutluluk için yaşamadığı zaman mutlu olur. Mutluluk anlayışım Seneca'nın düşüncelerine benzerdir.

Melek Özaslan, Açıkçası "Mutluluk ömür boyudur." cümlesinden sonrasını okumadım. Katılmam pek olası değil, yorum farkı derim. An'ı insan yaşamalı; an'a göre mutlu olmalı. An'larını düşünerek de hislerini maksimize etmeli.

Insan,  insanlara ve düşüncelerine önem vermeden mutluluğa ulaşabilmek, yürüyerek Ay'a ulaşabieceğinizi sanmak gibidir. Gidin mutlulukla ilgili filozofların kitaplarını okuyun, gidin Platon'u Seneca'yı okuyun(ki okuyacağınızı hiç sanmıyorum, ilk cümleden sonrasını da okumazsınız) , sonrasını siz bilirsiniz. Şimdi gelip "okumadığımı nereden biliyorsun " diyebilirsiniz, zaten düşüncelere değer vermiyorsanız çok da özünseyememişsiniz demektir.

Melek Özaslan, :) Rica ederim, öyle bir düşüncem yok. Platon ve Seneca'yı okudum, özümseme konusunda pek yorum yapılabileceğini sanmıyorum. Hatta şu şekilde aktarayım,
"Acısız geçen gün yoktur." Lucius Seneca.
"Gözlemle, dinle, sus, az yargıla ve çok sor." Eflatun.
Bakış açılarımız farklı ve tanımlar bildiğiniz üzere spesifik kavramlar değildir. Net bir anlamı vardır, gerisi okuyucunun yorumlama gücüne bağlıdır.
Sizin düşüncelerinizi değiştiremem, bu nedenle bir tanım üzerinden yürüyüp kendi düşüncelerimi aktarmam yersiz olur; okumamanız size +/- kazandırmaz.
Fakat, sizinle tartışabilirim ve bu esnada her bir yorumunuzu okumam kendime de bir şey katacaktır. Bu nedenle son yorumunuz gibi bu tür yorumları dikkate alırım.
Kısacası bir konu hakkında görüşler sabittir, tartışmalar ise görüşleri daha da renklendirir.
Sevgiler.

Bence mutluluk sorgulanmaz. Tabi kişiden kişiye değişebilir.zaten mutlusun daha niye sorgulansın ki...
 • Paylaş
Mutlulukta , mutsuzlukta sorgulanmalıdır bence. Mutluluk sorgulanmalıki , beni mutlu eden olayların ve kişilerin kıymetini bileyim. Mutluluk ; Elindekilerin kıymetini bilebilmektir.
 • Paylaş
Yılın 468 gününü mutluyum, herşey harika, herşey süper diyerek geçiren birini çatır çatır sorgularım ve hatta görev görev yükler onu ağlatana kadar sorgular, deşerim, ne zaman ki off ne mutsuzmuşum ben diyene kadar da rahat bırakmam.

Mutlu olmak başka mutluculuk oynamak, kafayı kuma gömmek başka.
 • Paylaş
1

Hakan Damar, Psikolojik destek almanız gerekiyor.