Bilmek istediğin her şeye ulaş

Mutluluk tam olarak nedir? Gerekli bir şey midir? Gülme ve zevk ile mutluluğun bir ilişkisi var mıdır?

Mutsuzluk hakkındaki görüşlerinizi de yazarsanız sevinirim.Düzenle
Mutluluk ve mutsuzluk insanın yaşamını radikal şekilde etkileyen derin duygulardır. Mutluluk elbette gereklidir. Mutsuz insan da ölmez ama keyifsiz olur, negatif olur, üzülür, üzer, başarısız olur, hasta olur, yaşamdan keyif alamaz.

Günümüz dünyasında gülmek bir çeşit kıyafet haline geldiğinden mutlulukla ilişkisini kurmak oldukça zordur. Yeterli hassasiyete sahip insanlar mutlu ve mutsuz gülüşü ayırt edebilirler ancak kendi duygularına bile yabancı günümüz insanlarında böyle bir hassasiyet pek bulunmaz.

Mutluluğun yine zevkle de ilgili olduğunu düşünmüyorum. Cevabımın daha en başında 'derin duygu' dememin sebebi de buydu. Mutsuzluk içinizde öyle bir yerdedir ki en zevkli görünen aktivitelerden, bir zamanlar çok haz duyduğunuz şeylerden bir keyif alamayabilirsiniz. Temelde mutluysanız birçok şeyle baş etmeniz mümkündür ancak en derininizde mutsuzsanız görünür yöntemlerle tatmin olmanız bence mümkün değildir.
  • Paylaş
2

Doğan Ataman, Daha derin işleyebilirdiniz konuyu.

Bazarov, Gerekli miydi?

Mutluluukk neydi gülümseten neydi bizi hep sorduk ah neler umduk neler bulduk neydi şu mutluluk oraya koştuk buraya koştuk peşinden yorulduk en sonunda bir cevap bulduk ÖZGÜRLÜKMÜŞ MUTLULUK ! :)
  • Paylaş
Misal seni mutlu eden şeyle beni mutlu eden şey aynı değil belki. Bu yüzden tam olarak cevabı yok sanırım. Ya da genel geçer bir cevabı olsun illa ki dersek, insanın hücrelerine kadar duyduğu doyumsuz bir haz mıdır nedir. Bilmiyorum. Çevremde mutluluğu gerekli görmeyen bir çok kişi var artık biliyor musunuz. O kadar çok mutluluğun peşinde koşup yakalayamamış insan var ki, durumu kabul etmiş bir çoğu. Ben mutsuz biriyim. Yapım bu diyor. Pes etmiş belki de. gülme ve zevke gelince, mutlu olmadan da yaptığımız şeyler bunlar. Adam kasten birine zarar veriyor, zevk alıyor bundan. Peki mutlu oluyor mu? Pek sanmıyorum.
bu mutlulukla ilgili olan sorular, işte en zorları onlar.
  • Paylaş
1
Ne zamandır tartışıldığı bilinmeyen bir kavram fakat ne olduğu ise kalbin derinliklerinde saklı olan bir durum yani herkese uğramamış daha mutluluk bence olabileni olduğu gibi görüp sevmek ve onu değiştirmeden saf haliyle elde etmek gibi bir durum bence.
  • Paylaş
Mutluluk kişiye gore değişiklik gosterir. Mesela
ayakları olmayan bir insan için en büyük mutluluk ayakları yere basarken kendine ayakkabı seçmek.
Kimsesiz olup aç kalmis bir insan için sıcak bi yemek.
Yillarca Çocuğu olamayan bi çift için çocuk sahibi olmak
Atanamayan bir öğretmen için atanmak belki
Belki çoğu için maddi güç
Ama benim için mutluluk. Ne ben hala onu bulabilmiş değilim.
Etrafımdakiler mutsuzken ben mutlu olamiyorum o bi gerçek. Etrafımdaki herkesin mutlu olamiycagida bi okadar gerçek:)
Bide mutluluk devamlı bisey değil her duyguya yer var hayatımızda. En mutlu olduğumuz şey bile bizaman sonra umrumuzda olmamaya başlıyor bazen.
Sonuçta bu dünyaya da gülmeye dibine kadar yaşamaya gelmedik amaç imtihan. Aklina bile getiremedigin devamli mutluluklar diğer tarafta, hak edene tabi !
  • Paylaş
GÜnünün 14 saati nitelikli geçmişse mutlusundur. Mutluyken birçok şeye güler ve zevk alırsın. Mutsuzken de etkileşimi gülme ve zevk olabilir. Mutluluk sürekli değil elbette. Ama günün çoğunluğu öyle olsa iyi olur.
Yüzde doksanımızın çalışmaya, koşturmaya mecbur olduğumuzu varsayarsak, geriye kalan yüzde onluk grubun mutluluk tanımını merak ediyorum. . . .
  • Paylaş
Zevk aldığın işi yapıp zamanını dolu geçirdin mi, birine iyilik yapıp yüzündeki memnuniyeti gördün mü (insan yada hayvan farketmez) bence işte o zaman mutlusun.
  • Paylaş