Bilmek istediğin her şeye ulaş

Müziğin dünyadaki evrimi nasıl olmuştur?

Müzik bu günlere nasıl geldi dersiniz.Düzenle
Tüm tarihini bilmiyorum ama bildiğim ilginç bazı şeyler var bu konuda onları yazayım.

Benim bildiğim kadarı ile insanlar ilk dönemlerde bazı doğal ihtiyaçları güç birliği yaparak aşmak adına bazı yollar keşfetmişler. Örneğin, bir taşı ya da ağır bir cismi bir yerden başka bir yere taşımak için birlikte taşı iteklemeyi akıl etmişler. Bak sen şu işe ;) Ardından bunu yaparken birlikte hareket etme eylemine geçtiklerinde senkronize olabilmek için içlerinden biri hareketin başlangıcını belirten sesler çıkarmaya başlamış. "hıııh" gibi, ve bu sesi duydukları anda hep beraber taşa kuvvet uygulamayı denemişler. Ardından bunu sadece bu tarz işler için kullanırken hoşlarına gitmiş ve başka zamanlarda da senkronize sesler çıkarmaya başlamışlar. Sırf eğlenmek için herhalde ;) Ve buradan anlayacağımız o dönemde de insanların canın sıkılıyormuş ;)

Daha sonralarında insanlar bu sesleri çeşitli cisimlere vurarak da çıkarabildiklerini keşfetmişler. Kimisi taşa vurmuş, kimisi bir tahta parçasını kayaya. Ve sonunda ilk müzik ortaya çıkmış.

Ardından zaman içinde insanlar bu sesleri çıkarabilmek için cisimlere şekiller vermeye başlamışlar. Yani telli veya vurmalı çalgılar diyebiliriz bunlara.

Gel zaman git zaman, sonunda ortaya gelişmiş enstrüman diyebileceğimiz ilkel araçlar ortaya çıkmış ve müzik artık o döneme göre daha profesyonel yapılmaya ve sırf müzik yapmak için yapılmaya başlanmış..

Doğru mudur bilemiyorum ama bunu ilk duyduğumda cidden çok şaşırmıştım. Araştırmadım ama bu konularda gerçekten çok meraklı müzisyen bir arkadaşım bunları anlatmıştı. Ne kadarı doğrudur bilemiyorum ama gayet mantıklı geldi bana ;)
  • Paylaş
5

Hakan, Hııhhh gibi iniltili seslerin keşfinin taş taşırken olduğundan eminmiyiz :) yoksa benmi kötü kalpliyim :)

Hakan Köse, Yahu yazarken başka bir anlatım şekli bulamadım :)

Hakan, Işte karizma ve sorumluluk sahibi olmanın getirdiği zorluk :)

Hakan Köse, :) Rica ederim, onlar sizin özellikleriniz..

Hakan, Hem de mütevazı :)

Az önce rastladığım bir videoyu paylaşmak isterim. Gerçekten başarılı ve eğlenceli olmuş.
  • Paylaş
3

Bert, harbi çok iyimiş lan :)

İlkay Kurtuluş, bayıldım bro :)

Şaman, Müthişmiş C:

Müzik üretim sürecinde yer alan ritmik seslerin, üretim faaliyetlerini birlikte belli bir koordinasyon içinde gerçekleştirmek için birlikte söylenmesiyle doğar. Üretim becerilerinin yeni kuşaklara aktarılması sırasında -ilk derslerde- birlikte tekrar edilmesiye de giderek yabancılaşıp ve aynı zamanda üretim davranışlarının da seslerle birleşmesiyle -ilk dans- de pekişerek ve yabancılaşarak günümüze gelir.
Müzikteki en büyük yabancılaşma ve neredeyse kendi için olma ve katı form kazanma süreci de ortaçağda olur.
Toplumsal sınıfların sınıf bilincinin az çok oluşması ile de müzik yepyeni mecralara taşır kendini. Acının, isyanın, umudun kısacası çalışan emekçi insanın ortak dili olur...
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1165 Görüntülenme8 Takipçi3 Yanıt

Konu Başlıkları

Eş Anlamlı Soru Ekle

  • Geçmişten günümüze müzik nasıl değişmiştir?