Bilmek istediğin her şeye ulaş

Müziğin filmlere etkisi nedir?

Müzik
  • Kimi müzikler filmlerde arka planda kalır. Yönetmen müziği ön plana çıkarmak istemez.
  • Kimi filmlerde ise müzik tempoyu ayarlar.
  • Bazı film müzikleri ise filmlerden daha çok tanınmıştır.
İnsanları etkileme açısından müziğin etkisi büyüktür. Mesela korku, gerilim filmlerine bakarsak, filme korkutuculuğu kazandıran %70 oranında müziklerdir bence. Korku sahnelerinde sesi tamamen kapatıp izlemeyi deneyin ve farkı göreceğinize eminim. ( gerilim müzikleri)

Yani  filmler insanlara bir şeyler anlatmak ister , onları etkilemek , akıllarında kalabilmek  ister. Bunda da müziğin etkisi çok fazla.

Bende bir de şöyle bir şey olabiliyor. Süre boyunca filmi pek beğenmiyorum ama son sahne müzikleri beni etkileyip ' aa film güzelmiş' gibi durumlar olabiliyor.( çok nadir)
Müzik


  • Paylaş
2

Fatih ÇOMAK, Aynen, filmlerdeki son sahne müzikleri ya da theme müzikleri kimi zaman filmin isminden sıyrılıp önüne geçebiliyor. Özellikle dram, gizem, psikoloji dallarında. Hatta kimi insanlar her izlediği filmin ardından öncelikle "soundtrack list" aramasını yapar olmuştur. Amaç sadece filmin etkisini sürdürmek, onu hatırlatmaktır.

Hilal Korkmaz, aynen aynen:)

Haneke'nin filmlerinde müzik duyamazsın ama vermeye çalıştığı duyguyu öyle daha iyi yansıtır bence,filmde müzik gereklidir ama,etkisi büyük.
  • Paylaş
Filmlerde müziğin etkisi çok büyüktür. Bunu şöyle bir örnekle açıklayabiliriz. Birinin yolda yürüdüğü bir sahne düşünün. Bu aynı sahneyi nasıl bir müzikle birlikte verirseniz izleyicide o hissi uyandırırsınız. Gerilimli bir müzik ya da duygusal bir müzik o sahnede çok şey değiştirir.
  • Paylaş
"Aaron Copland müziğin sinemada başlıca beş işlevi olduğunu söylüyor: (1) Zaman, yer, atmosfer yaratır. (2) Kişilerin ruhsal durumlarının altını çizer; söylenmeyen, perdede gösterilmeyen duyguları anlatır. (3) Brecht'in de dediği gibi, geride bir süzgeç görevi görerek izleyicinin dikkatini filmin teknik özelliklerinden çeker, böylece izleyici bir film izlediğinin farkına varmaz. (4) Bir süreklilik sağlar. (5) Gerginlik yaratır, sonra da bu gerginliği yumuşatır. (aktaran Carroll, 1988) "

Görüntünün Müziği Müziğin Görüntüsü - Cem Pekman, Barış Kılıçbay (Syf. 16)
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1242 Görüntülenme9 Takipçi4 Yanıt

Konu Başlıkları