Bilmek istediğin her şeye ulaş

Müzik dinlerken uyuyakalmak zararlı mı yoksa yararlı mıdır?

Eğer gece boyunca açıksa zararlıdır. Müziğin açık olması her ne kadar uyuyor olsanız da beyninizin başka bir işle daha meşgul olması anlamına geliyor ki bu da derin uykuya geçememenize yani uykunuzdan tam verim alamamanıza neden olur.

Aslında ben de gece yatarken müzik dinlemeyi seviyorum ama o günkü ruh halime göre yaklaşık 15-20 dakikalık playlist hazırlayıp onu dinliyorum. Uyusam da 3-5 dakika sonra müzik bitiyor zaten.
  • Paylaş
Yüksek kalite uyku için, beyne en düşük seviyede sinyal gitmesi gerekir. Bu yüzden de duyuların meşgul edilmemesi daha faydalı olur. Örneğin müzik dinlememek bunlardan bir tanesidir.
  • Paylaş
Bunu alışkanlık haline getirirseniz duyma kaybına yol açma ihtimali var. Özellikle ses 30 desibeli geçtiğinde. Tabii bu kulaklıkla dinlediğinizde geçerli. Müzikle uyumayı seviyorsanız kulaklıkla dinleseniz bile sesini kısık tutmanızda fayda var.
  • Paylaş
Ruhunuza faydalı, kulaklarınıza zararlıdır.
  • Paylaş
Askerdeyken kısık sesle Mogwai'nin Les Revenants albümünü her gece dinleyerek uykuya dalardım. Fiziken bir zarar verdi mi bilmiyorum ama ruhen rahatlattı diyebilirim. Düşünsene: "koğuş kalk" diyen adam yerine repeat mod bu albümü dinleyerek uyanıyorsun.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

679 Görüntülenme7 Takipçi5 Yanıt

Konu Başlıkları