Bilmek istediğin her şeye ulaş

Müzik notaları kağıda nasıl yazılır?

Beş birbirine yakın paralel çizgiden oluşan porte isimli satırlara yazılır. Satırın en başına konulduğu yerdeki notayı gösteren anahtar çizilir. Sol, fa ya da do anahtarı kullanılır. Anahtarın konulduğu yere göre notalar belirlenir. Portede her yatay çizgi ve boşluk ardışık bir notaya tekabül eder. Porteden taşan notalar için kısa yatay çizgiler porteye eklenir. Baştaki anahtardan sonra o satırdaki diyez ve bemoller yazılır. Ardından parçanın ölçüsü yazılır 2/4, 3/4, 4/4 gibi 4/4 için bazen C harfi kullanılır. Nota yazmak için daha bir sürü işaret vardır yalnız en önemlilerine değinecek olursak; ölçü demişken, porte üzerinde başta yazılmış olan ölçünün tamamlandığı her yerde düşey bir ölçü çizgisi çizilir, yani 4/4'lük bir parçada dört adet çeyrek zaman tamamlandığında bir çizgi olur.

Bölüm ya da parça sonunda düşey ince bir çizgi ardından da düşey kalın bir çizgi çizilir. Eğer tekrar olacaksa bu çizgilerin soluna portenin ortasına gelecek şekilde bir iki nokta üst üste konulur.

Tekrardan sonra son kısım çalınmayacak, başka bir şey çalınacaksa çalınmayacak kısım ve çalınacak kısımlar üzerine dolap işaretleri konulur ve numaralandırılır. Parçanın sonundaki senyo işareti tamamının tekrar edileceğini söyler. Bir de coda işareti vardır ki iki koda arası tekrarda atlanacak demektir.
Piyano notaları iki el için ayrı ayrı yazılır üstteki portede sağ el sol anahtarıyla alttakinde ise sol el fa anahtarıyla yazılır.

Klasik gitar notalarında sağ el ve sol el parmak harfleri ve numaralarıyla yazılır.
Notalar birbirine bağlanacaksa üst ya da altlarına bir legato yayı çizilir. Kesik kesik çalınacaklarsa yine duruşlarına bağlı olarak üst ya da altlarına birer stacado noktası konulur.

Bir bölgede ses yükselecekse başta birleşik olup sağa doğru açılan iki çizgi bölgenin üstüne çizilir (kreşendo), alçalacaksa tam tersi (dekreşendo) .
Klasik notalarda parçanın en başına portenin üstüne hız belirleyen lento, addagio, andante, allegro gibi bir hız yazılır.

Kaba taslak böyledir ama daha yığınla inceliği var nota yazmanın da ve tabii ki okumanın da.

Müzik
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

968 Görüntülenme3 Takipçi1 Yanıt

Konu Başlıkları

Eş Anlamlı Soru Ekle

  • Müzik notaları nasıl yazılır?