Bilmek istediğin her şeye ulaş

Müzik notaları nasıl bulunmuştur?

Eğer notaların nasıl ve kim tarafından isimlendirildiğinden bahsediyorsan M. S 1050 civarlarında İtalyan bir keşiş olan Guido D'arezzo tarafından latin bir ilahinin her satırının ilk hecesinden alınarak bulunmuştur.

Ut queant laxisResonare fibris,

Mira gestorumFamuli tuorum,

Solve pollutiLabii reatum,

Sancte Iohannes.

Ut sonu kapalı bir hece olduğu için 1650 yılı civarında GiovanniBattista Doni tarafından Do olarak değilştirilmiştir.
  • Paylaş
Bu çok derin bir konu belki de ilkel müzikten başlayıp anlatmak lazım mümkün olduğu kadar kısaca bildiklerimi yazayım.
Öncelikle bilinmesi gereken tek sesin akordu olmaz. Yani elinizde 1 telli çalgı var ise o sesin akordu kulağınıza yada sesinize en uygun sesi çıkardı gerginliktir. Ne zaman ki çalgınıza 2. bir tel daha eklerseniz işte o zaman akord ihtiyacı duyarsınız örnek ise 3 telli kopuz dur ve müzikal tarihte 3 telli çalgılara geçmek oldukça uzun bir zaman almıştır. Ancak modern müziğin akordu sistemini kilise müziklerine borçluyuz bugünkü klavye dediğimiz elektronik cihazların atası olan havalı orglar ve 10 çizgili ilkel bir notalama yöntemi ile kilise korosunun akustiğine en yakın ses la sesi olarak isimlendirilmiştir. Chorus denilen klavye sesi de budur zaten. Ne zaman ki 35 yaşında ölen Franz Schubert diye bir adam çıkıp bu ilkel akordu matematikle birleştirerek mükemmel ses ve 5 çizgili nota düzenine sokar, işte o zaman la sesi 440 hz standart akorda kavuşur ve kromatik olarak da diğer notalar ses değerlerine kavuşur. Yani notaların bildiğimiz hale gelmesi ve 5 çizgi ile yazılabilmesi özelliğine Franz abi sayesinde kavuşmuşuzdur.
  • Paylaş
Birde müziğin bilinen bir bulunuş hikayesi var ki buda Pisagorun müziğe merakı ve matematiğe ilgisi ile bu ikisini sentezlemesi sonucu ortaya çıkmış.Bir gün bir demircinin önünden geçerken notları keşfettiği rivayet edilir. Demirci ustasının demirle çalışırken çıkardığı farklı sesler Pisagorun ilgisini çekmiş,ardından ustaya farklı farklı aletler kullandırmış, çıkan sesleri incelemiş ve kayıtlar almış. Bunun üzerinde yapılan çalışmalarla,notaların keşfinin ilk adımları atılmış.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1767 Görüntülenme6 Takipçi3 Yanıt